Saldırı zamanı ses kayıtları ”Havalimanında olağan üstü hal mevcut”

Saldırı zamanı ses kayıtları ”Havalimanında olağan üstü hal mevcut”

Atatürk Havalimanı’ndaki bombalı saldırı sırasında pilotlarla kule görevlisi arasındaki konuşma kayıtlara yansıdı

Uçakta hastalanan yolcu için inişte ambulans talep eden THY pilotuna kule görevlisi, “Şu an Atatürk Havalimanı’nda olağanüstü bir hal mevcut. İndikten sonra siz de bilgisini alırsınız .Sağlık birimine ulaşamadık.” dedi.

Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran gecesi gerçekleşen bombalı terör saldırısında 45 kişi hayatını kaybetmiş çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Saldırı sebebiyle terminaller hava ulaşımına kapatılırken, havadaki uçaklar farklı havalimanlarına yönlendirildi.

Terör saldırısından hemen sonra yaşanan olağanüstü durum, pilotlarla hava trafik kontrolörlerinin iletişimi sağladığı frekansa da yansıdı. Türk Hava Yolları’nın Trabzon-İstanbul uçuşunda yolcusu rahatsızlanan pilot, Hava Trafik Kontrol Merkezi’nden ambulans talep etti. Saldırıdan yaklaşık 45 dakika sonra gerçekleşen kule ile pilot arasındaki konuşma kayıtlara şöyle yansıdı:

KULE: Ambulans talebiniz var mutabık mıyız?
PİLOT: Mutabık hasta yolcumuz var
KULE: Efendim şu an Atatürk Havalimanı’nda olağanüstü bir hal mevcut indikten sonra siz de bilgisini alırsınız. Sağlık birimine ulaşamadık. Siz de şirketinizle temas edin lütfen.
PİLOT: Anladım şirketimizle temasımız mevcut


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.