Rus Askerleri Nijer'deki ABD Hava Üssüne Girdi

Rus Askerleri Nijer’deki ABD Hava Üssüne Girdi

Rus askerleri, Nijer’deki Diori Hamani Uluslararası Havaalanı’nın yanında bulunan ve ABD askerlerinin konuşlandığı “Airbase 101” olarak bilinen hava üssüne girdi. Bu girişim, Batı Afrika ülkesi Nijer’deki son gelişmeler arasında dikkat çekici bir olay oldu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, konuyla ilgili bir basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Austin, Rus birliklerinin ABD askerlerine veya teçhizatına erişimi olmaması nedeniyle önemli bir sorun görmediğini ifade etti. “Güçlerimizin bulunduğu Airbase 101, başkentteki uluslararası bir havaalanıyla aynı yerde bulunan bir Nijerya Hava Kuvvetleri üssüdür. Ruslar ayrı bir yerleşkedeler ve ABD kuvvetlerine ya da bizim ekipmanlarımıza erişimleri yok. Her zaman birliklerimizin güvenliğine odaklandım, bu da takip etmeye devam edeceğimiz bir şey. Ancak şu anda burada önemli bir sorun görmüyorum” dedi.

Rus askeri eğitmenler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Nijer’i yöneten General Omar Tchiani arasında gerçekleştirilen bir telefon görüşmesinin ardından Nisan ayında Niamey’e gelmişti. Nijer medyası, ülkenin hava sahasının tam kontrolünün sağlanması için Rusya’nın hava savunma sisteminin kurulmasına yardımcı olacağını aktarmıştı. Rus devlet haber ajansı RIA Novosti de Rus askeri eğitmenlerin “terörle mücadele konusunda Nijer ordusunu eğitmek için” Niamey’e geldiğini belirtmişti.

Nijer’de geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen darbenin ardından ülkeyi yöneten cunta, Fransız askerlerini ülkeden çıkarmıştı. Cunta yönetimi Ocak ayında Rusya ile askeri iş birliğini artırma konusunda anlaşmış, ayrıca 2012 yılında ABD ile yapılan askeri anlaşmayı ise geçtiğimiz Mart ayında sonlandırmıştı.

ABD’nin Nijer’de hala bin civarında askeri bulunurken, darbeden bu yana hareketleri sınırlı tutuluyor. ABD, Niamey’deki hava üssünde bulunan askerlerini darbeden sonra Agadez şehrindeki Airbase 201’e kaydırmıştı. Başkentteki hava üssünde kalan askeri personel sayısı ve askeri teçhizatın türü ise bilinmiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir