Polonya’nın bu yılki FA-50 uçak teslimatı tamamlandı

Polonya’nın bu yılki FA-50 uçak teslimatı tamamlandı

Polonya’nın Güney Kore’den tedarik ettiği FA-50 eğitim uçaklarından bu yıl içerisinde başka bir teslimatın gerçekleşmesi planlanmıyor.

Polonya Silahlanma Ajansı tarafından yapılan paylaşımda 2023 yılı içerisinde Polonya’ya başka bir parti FA-50 eğitim uçağı teslim edilmeyeceğini açıkladı. Ajans tarafından yapılan açıklamada, “Polonya’ya 2023 yılında gelecek FA-50 uçakları tamamlandı. Hava Kuvvetleri Eylül 2022’den itibaren ilk sözleşme kapsamında alınan 12 adet FA-50 uçağını zamanında teslim aldı.” ifadeleri yer aldı.

Polonya en son Aralık ayının başında FA-50 uçağını teslim almıştı. Yapılan bu teslimatta 11. ve 12. uçakların teslimatı gerçekleşmişti. Kore Hava Kargo’ya ait bir Boeing 747-400F ağır nakliye uçağı ile getirilen FA-50’lar Kanada üzerinden Polonya’ya varmıştı. Polonya ve Güney Kore arasında yapılan anlaşmaya göre bu 6. teslimat oldu.

Önceki teslimatlarda olduğu gibi ilk başta uçaklar yere indi sonrasında ise kara yolu ile Mińsk Mazowiecki’deki 23. Taktik Hava Üssü’ne nakledilme süreci başladı. Uçakların üste kurulumunun gerçekleşmesinden sonra resmi olarak Polonya Hava Kuvvetleri’nin envanterine dahil olmuş oldu.

Polonya’daki yeni başa geçen hükümet ile birlikte askeri sistemlerin tedarikinde iptallerin meydana gelebileceği iddia edilmekte. Bu yıl içerisinde her ne kadar teslimatlar hızlı bir şekilde gerçekleştiyse de özellikle Güney Kore’den tank, obüs ve eğitim uçağı tedarikinde bulunan Polonya bu konuda Güney Kore’ye çok fazla bir şekilde borçlanmış durumda. Tabi bu sistemlerin tedarik edilmesindeki en büyük neden ise Polonya’nın Avrupa’da en büyük kara ordusu olma hedefi. Ayrıca Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı da ülke silahlanmaya daha fazla bütçe ayırmak zorunda kaldı.

FA-50 uçaklarının modernizasyon sürecine girmesi

FA-50 Block 20 uçaklarının teslimatının bitimi ile modernizasyon çalışması da başlayacak. Bu bağlamda Polonya’ya teslim edilen ilk 12 uçağın modernize süreci başlatılacak. Bu modernizasyonun da 2025 yılı itibarıyla başlatılması planlanıyor. Defence 24 tarafından yapılan haberde modernizasyonun 2025-2028 yılları arasında gerçekleşeceği belirtiliyor.

Yapılacak modernizasyon kapsamında Block 20’nin gelişmiş versiyonu olan FA-50PL’de yeni silah sistemleri yer alacak. Ayrıca AESA Phantom Strike radarları, uçak içi yakıt ikmal tesisleri ve çok daha geniş bir hassas mühimmat yelpazesinin yanı sıra çeşitli hava-hava füzelerinin de yer alması bekleniyor. Fakat modernizasyon için Güney Kore ve Polonya arasında yeni bir sözleşmenin imzalanması gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir