Patronun Gizli Bir Planı Varmış: İflas… Resmen Uyutulmuşuz

Patronun Gizli Bir Planı Varmış: İflas… Resmen Uyutulmuşuz

Atlas Zedeler Adalet Platformu

Sayın Sevgili Okurlar,

Bu yazımda, biraz Atlasglobal’in iflası, yönetim ve çalışma şeklinden, biraz da AZAP Platformuna yaptığımız desteklerimizden bahsetmek istiyorum.

İlk önce, Aralık ayı başında maaşlar tam olarak ödenmedi. İki taksit halinde ödenebildi. Bunu nasıl okumak gerektiğini anlayamadık. Ancak bunu daha önce tecrübe edenler durumu hemen anladılar. Teşhis = İflas.

Bu durumu görenler ve anlayanlar, hiç zaman kaybetmeden noterden ihtar çekmek suretiyle, yeni iş arayışına hemen başladılar. Atlasglobal iflası beklediğimiz bir durum değildi. Diğerleri için yapacak bir şey yoktu. Çünkü hem sezon itibariyle düşük sezondu, hem de Coronavirus olayının arefesinde, bilinmeyen bir salgına doğru ilerliyorduk.

Atlasglobal’i görebildiğimiz kadarıyla, uçuşları ve çalışma şartları çok dinamik bir yapıya sahipti. Ani kararlar alınır ve uygulanır, ancak alınan kararlar, iyi ve karlı bir karar mıdır bilinmez. En önemli konu, uçağın yerde kalmaması ve uçuşun zamanında başlamasıdır. Bu nedenle, Uçuş İşletme, Yolcu ve Yer Hizmetleri, İstasyon ve destek veren diğer unsurlar, hep bir koşuşturma içinde çalıştılar. Uçuşu destekleyen tüm çalışanların hepsi özverili bir şekilde emek sarf ettiler.

Daha önceki yazımda belirttiğim üzere, Atlasglobal, tüm personelin ve yöneticilerinin yüksek özverili çalışmaları ve üstün gayretleri ile 2018 ve 2019 yılını başarılı bir şekilde tamamladı. Ancak, Patronun gizli bir planı varmış ve bizler işlerimizle o kadar yoğun muşuz ki, resmen uyutulmuşuz.

Şirketin bazı bölümleri gerçekten çok iyiydi , ancak bazı bölümlerin DNA’sında mutasyon kaynaklı bozulmalar vardı ve profesyonel iş hayatından habersiz bir şekilde çalışıyordu. Ego savaşlarının içerisinde, doğru işe doğru adamı almama, işi bilmeyenlerin çok kolay ön plana çıkması, işten çıkarmaların ise bir kişinin sözü ile yapılması, bunun yerine şirket içi incelemenin ve disiplin kurulunun çalıştırılmaması da ayrı bir sorundu. Sanki şirket içinde maden arayan dinamitçiler vardı. Şirket içinde şirketin aleyhine çalışanların olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. İç Tehdit Analizi (İç Denetim)’nin iyi yapılması bu nedenle önem taşıyor.

Personelini Dinleyen Firmalar Her Zaman Kazanır…

Burada bir örnek vermeden geçemeyeceğim. Daha önce çalıştığım uluslararası bir firmada, şirket intraneti üzerinde bulunan “Fikrinizi Bizimle Paylaşın” bölümü benim dikkatimi çekti. Daha sonra çalışırken fark ettiğim sorunlarla ilgili ilk fikrimi gönderdim. Göndermiş olduğum fikrim, üst kurul tarafından incelenmiş, ancak kabul görmemişti. Bakış açısı ve operasyonel zorunluluklardan dolayı uygulanabilir görülmemişti. Normal, olabilir, ama sonrasında, kabul edilmeyen fikirler arasında seçilen kurada, ismimin çıktığını ve bana 100 EUR para ödülü gönderdiklerini öğrendim. Şaşırmıştım. Personelin fikrine önem veren, dinleyen, değerlendiren bir yapı kurulmuş ve çalışıyordu.

Yani buradan, bir işletmede nerede sorun varsa, orayı yakından izlemek, çalışanlarla görüşmek, hatta çözümü veya çözüm yollarını ilgili alandaki personelden almak her zaman mümkündür. Çünkü çalışanlar karşılaştıkları sorunlarla ilgili, mutlaka düşünür ve pratik çözümler üretmeye hazırdırlar. Bunu dinlemek, anlamak ve uygulamak gerekir.

Az önceki hikayeme bir ilave yaparak bitirmek istiyorum. Aynı şirkette çalışırken, Afrika ülkelerindeki denetim ve verdiğim eğitimler sırasında, şirketin yaşamış olduğu bir soruna ilişkin bir çözüm önerimi gerekçeli olarak hazırladım ve fikir olarak şirketime bildirdim. Ne oldu dersiniz? Fikrimi, 40 yıllık bu şirket, çözüm olarak kabul etti ve hemen uygulanmasını tüm birimlere duyurdu. Sonrasında, 1.000 USD’lık bir ödül beni bekliyordu. Kim kazandı? Kazan – Kazan ile herkes kazandı. Yani, bir şirket, bir işletme, bir havayolu firması, önce yolcu hakları, yolcu memnuniyeti yerine, önce personel ve önce personelin memnuniyeti demeyi ilke edinmelidir.

Personelin Memnuniyet Neden Önemli?

Önce personeli memnun etmelisiniz. Çalışanınız mutlu olursa, hizmet ve iş kalitesi doğru oranlı olarak artacaktır. Bu da dolaylı olarak, yolcu memnuniyeti ve hizmet kalitesini artıracaktır. Tüm bunların bileşkesi olarak, kazanç hanesi de artmaya başlayacaktır.

Bu kadar basit. PSP Yönetim Tarzı – Personnel – Service – Profit, işin anahtarıdır.

Son olarak, Atlasglobal’in iflas haberleri bazı basın araçlarında yer buldu. Airline Haber Web Sitesi, Atlas ile ilgili haberleri en hızlı ve detaylı bir şekilde yayınladı. Bu konuda destek oldular. Sefa Bey’e bu desteğinden ve çalışana taraf olan tutumundan dolayı teşekkür ediyorum.

Atlas çalışanları, AZAP adını verdikleri, Atlas Zedeler Adalet Platforumu’nu kurdular. Emek ve haklarının karşılığını almak istiyorlar. Ben de destek olabilmek için. AZAP Platformu için bir web sitesi kurdum ve Atlasglobal’in iflas haberleri ve AZAP ile ilgili haberleri bir araya toplayarak, konunun unutulmaması, taze kalması için destek oluyorum. AZAP ile ilgili çıkacak haberleri buradan yayınlamak suretiyle, gündemde tutmaya devam ediyor olacağız. İsteyenler siteye üye olmak suretiyle, yayınlanacak haberlerden anında bilgi sahibi olabilirler.

Web Sitesinin adresi. https://azap.online-b2b.net/

Coronavirus pandemisinin en kısa sürede, hayatımızdan çıkmasını diliyorum. Sağlıcakla kalın.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Geri

35
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Kemal Kaptan

İdris bey öncelikle yazınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.
AZAP için açtığınız web iletişim sitesi de gerçekten süper olmuş. Hemen Abone oldum ve yakından takip edeceğim. Bu site bizim için çok gerekli ve yararlı olacak.
Umarım en kısa sürede tüm haklarımızı geri alırız.
Çok çok teşekkürler,
Saygılar,sevgiler…

Atlaszede

Çok teşekkürler İdris bey.
Emeğinizi unutmayacağız.

Kumarcı

Annemin bedduası tutar be murat Ersoy

SORULAR ÇOK

Yargıdan hileli iflas kararı çıkmayacağını mı düşünüyor acaba. Güvendiği bir şeyler mi var? Bu organizasyonu tek başına mı planlayıp, yürüttü ? Sektörün içinden olsun yada olmasın zaman zaman çok yakınında tuttuğu bazı isimlerin tanıklıkları önem arz ediyor.

CPT

Iflas kararı 2018 yılın da alınmış olup sürece oynanmıştır.
Çok güzel bir tiyatroyu hep beraber izlerinki.Ne yazikkiii!!!!

İYİ OYUNCU-AZAP-TAKTİK

Kim ne derse desin adam iyi oynadı. Süreci ince ince yönetti. Öyleki AZAPıda içeriden yöneterek kısa zamanda sonuç almasını engellemiş oldu. Bu ince taktik hiçte yabancı gelmedi anlayanlara !!!

Ats

İdris bey bir sorum olacak eski bir Ats çalışanı olarak. Patronun gizli planı olan İflas’ı süreçten faydalanarak tamamladı. Fakat Atlasglobal marka değeri değeri olarak yüksek bir paya sahipti. Eskiden kurulup batan bir sürü şirket vardı ama Atlasglobal böyle bir firma değildi. THY’den sonra gelen, yurtdışında Skaytrax ödülü alan bu firmanın isim hakkı satılamaz mıydı?

İdris Elmas

Atlasglobal, bir marka olarak iyi bir yerde idi. Bu markanın yaşaması ve devam etmesi gerektiğine inanıyordum. Bir şirket sadece ismi ile değil, aynı zamanda, kıymetli çalışanları, yöneticileri ve yolcuları, şirketi sahibi ile bütünleşmesi ve bunu kurumsal bir şekilde devam ettirmesi onu zirveye taşır ve orada tutar. Atlasglobal fark yaratan uçuş hatları ve hizmet kalitesi ile sektörde önemli bir yere sahipti. Ancak, bir şirket veya varlık, satılacaksa, iyi durumda iken alınır satılır. Kötü durumda ve içi boşaltılmış ise, kurumsal hiçbir varlığı yok ise, sadece ismi para etmeyecektir. İyi bir markayı, yüksek miktarlı borçları ile devralmak, parayı çöpe atmak olacaktır. Bu nedenle,… Devamını oku »

İdris Elmas

Bir önceki yorumuma ek olarak, bu rekabetçi ortamda, hayatta kalmak ve tutunabilmek için, katma değerli işlerin ortaya konması, iş geliştirmenin bu odakta yapılması, yeni açılan hatların önceden çok iyi çalışılması, gerçek verilere sahip olması ve bunun iyi kullanılması, maliyet muhasebesinin şirketin her faaliyet alanında iyi ön planda tutulması, şirket çalışanlarının motivasyonu, insan yerine konması, şirket içi ve dışı iletişim geliştirilmesi, gibi bir çok konuda eksikler bulunmakta idi.

Böylelikle Atlasglobal tarihteki yerini almış oldu.

Merakla izliyorum

Demek ki patron şirketi satmak istemedi. Ya saklayacak bir şeyleri vardı, ya da satmaktan daha karlı bir iflas operasyonu yapmıştır.

Bakış açısı

Tamamen katılıyorum. Bir de madalyonun diğer tarafına bakmak lazım İdris Bey. Süreç içerisinde bu ülkenin tek 4 yıldızlı, her türlü yetkisi olan, marka değeri tartışılmaz bu şirketi almak isteyenler oldu. Madem çok akıllıydı satıp, cebine para koyup ailesini ve kendini rezil etmeden bu durumdan kurtulabilirdi. Kimsede madur olmazdı. Hep mücadele ediyorum görüntüsü verdi. Bizleri de yanıltan bu oldu. Bu nedenle bu olayın psikolojik! yada siyasi yönlerini de incelemek lazım.

İdris Elmas

Siz bir şirketi satın almak isteseniz ne yaparsınız? Şirketin marka değerine ve mülkiyetine bakarsınız. Bağımsız bir firmadan iç denetim, değerleme raporu istersiniz ve ona göre karar vermeniz gerekir. Bu şirketin hazinesinde para yok, gelen para dışarı çıkartılmış, mülkiyetinde uçak yok, bir sürü borç var. Rekabet çok, kar marjı düşük. 220 Milyon dolar borcu ne kadar sürede kapatırsınız?

Bunun yerine, 2 uçakla yeni bir şirket kurmak daha iyi bir başlangıç sağlar. Tarifeli yerine charter yaparsınız, veya sadece kargo uçarsınız. Ama bu kadar borcu devralmak pek mantıklı gelmiyor bana. Ben girişimci olsam, kesinlikle tarifeli uçan bir hava yolu bir firması kurmazdım zaten.

Azap

Çalışanının rızkına göz koyan ve bir ekmeğe muhtaç eden Murat Ersoy’un allah bu dünyada ve ahirette en büyük belasını versin

Genel Müdür ve saz ekibi

M.E şirketten ayrılırken odasındaki televizyonu almiş götürmüş ve kendisine tahsis edilen BMW marka araca el koymaya çalışıp şirketteki şöförlerle kavga etmiş diyorlar vay bee genel müdüre bak neyse işte profil bu,yalakalık olsun diye arkadaşlarını satıp uçak götüren arkadaş H.K ne oldu patronuna genel müdürüne yarandınmı;işletme başkanı olacam diye öldün dirildin ama napalım seninde profilin bu;biyat edelim mantığı al işte gördün biyatı.

En büyük hata

Karsı tarafa inanmak.. adam yıllarca kendı cıkarları ugruna dervışi zıyayı getırıp her dedıgıni yapıp isim karalatmadı. Sizlerde hiç bılmedıgınız tanımadıgınz ınsanlarıKokpıtte dedıkodu olsun dıye cekırdek cıtlatıp dınlemedınız mi ? Kendısı iş ahlakına uygun olmayan seyler yapmadı mı? 4 ay boyunca kaptanları ınandırdıysa ya cok caresızlık vardı ya da oscarlık bır oyuncuydu. H.k değil de A.K daha büyük bir tehlıkeydı.

Dost

Bunu yazan arkadaş senin kim ve ne olduğun zaten biliniyor..kimse seni ve başkalarını tutmadı ayrılsaydın adam olup.ama gidecek yerin yoktu deilmi?? İnsanlara bok atarak hiçbirşey kazanamazsın.kimin ne olduğunu herkes biliyor..atlası kapatıp önünüze bakın..yoksa bi baltaya sap olamayıp ortada da kaldığınızla sadece bu sayfalara yorum yaparsınız..

Anne

İy günler İdris bey yazınız için ebeveyn anne olarak teşekkür ederiz alamadığımız maaşlar var şubat ayında 14 gün ücretli izine çıkartıldı SSK da 0 gözüküyor deliller var bu mübarek Ramazan da insanlar alışveriş yapamıyor faturalar bekliyor ne yer ne içer düşündünüz acaba hakkımızı helal etmiyoruz

Hergünyenibirbilgi

Ziya Nuray Erolun isteği üzerine Murat Eroğlunu GM yaptırtı. Nuray Erol kimdir bütceciyim diye ortalıkta dolaşan bilgisiz birimlerden topladığı dedikoduları Ziyaya ulaştıran.

KİM?

Adı geçen Ziya kimdir? Hangi vasıf ve sıfatla çalışmıştır? Sürecin içindeki rolü nedir? Soru işaretleri giderilmelidir.