featured

Tüm Havacılık Sektörü Can Çekişiyor, Birisi Hariç…

Coronavirus pandemisi tüm dünyayı, tüm sektörleri, tüm ülkeleri, tüm hayatı, yaşam tarzlarını, çalışma yöntemlerini, sıradışı bir şekilde önce durma noktasına getirdi ve sonrasında ise bir değişime neden olacak gibi görünüyor. Bu salgın, bize kendimize gelmemizi, düşünmemizi, işleri daha iyi nasıl yapmamız gerektiğini, doğaya karşı sevgi dolu, saygılı, koruyucu olurken, çevremizi kirletenlere karşı aksiyon almamız gerektiğini söylemiyor mu?

Son on yılda Çevre Bakanlığının, dünyamızı ve çevremizi koruma ile ilgili çalışmaları tekrar gözden geçirilmeli. Çevreyi kirleten üretim tesislerine, arıtma tesisleri olmadan üretime başlamalarına izin verilmemeli. Yani aslında gözden geçirilmesi gereken o kadar çok şey var ki, bunların hepsini göz ardı ettik, önemsemedik, çevrecilere destek olmadık, onları duymadık, ama aslında kendi dünyamıza ihanet etmiş olduk. Bunu mutlaka önemsememiz ve gerekli adımların atılması gerekiyor. Coronavirus bize bunu hatırlatmıyor mu?

Diğer taraftan, iş hayatında, çalışanları köle gibi gören bir düzen dünyaya hakim oldu. Patronların çoğu, çalışanları değersiz gördü. Onların emeklerini hiçe saydı. Daha çok kazanalım, ama daha az paylaşalım trendi daha çok benimsendi.

Bazı ülkelerde, çalışanlar arasında, çalışılacak en iyi şirket anketleri ve faaliyetleri oldu. Aslında şirketler bu konuda yarışmalı idi. Yani en iyi çalışılacak yer ünvanını almak için yarışmalıydılar. Lüks ve şatafat yerine sadeliği tercih etseler ne olurdu. Yönetim ve yöneticiler, çalışanlarına daha yakın, alçak gönüllü, motive edici, yol gösterici, geliştirici olmalı ve bununla birlikte daha keyifli çalışma ortamları yaratmaları gerekiyordu. Coronavirus, hayattaki tüm her şeyin değersiz olabileceğini söylemiyor mu?

En son çalıştığım şirket olan, Atlasglobal, tüm personelin ve yöneticilerinin yüksek özverili çalışmaları ve üstün gayretleri ile 2019 yılını başarılı bir şekilde tamamladı. Ancak, Patronun gizli bir planı varmış ve biz resmen işlerimizle o kadar yoğunduk ki resmen uyutulduk. Bence bu gizli planı, birkaç kişi dışında, hiçbir yönetici ve çalışan bilmiyordu. Çünkü patron şirketlerinde, çalışan ve yöneticilere bilgi paylaşımı hemen hemen hiç olmuyor. Hatta, haftalık yapılması gereken toplantılar, onlarca kez patron tarafından iptal edildi. Operasyonların nasıl gittiği konuşulmadı, ama bir şekilde, Atlasglobal’in vefakar çalışanları, insan üstü gayretlerle uçuşların yapılmasını sağladılar. Özellikle yoğun yaz sezonlarında, tüm uçuş ekipleri, teknik bakım ekipleri, yer ve yolcu hizmetleri, personel sayısı yetersiz olduğu durumlara rağmen  maksimum performans ile çalıştı. Gece gündüz demeden, insan üstü performansla uçuşları gerçekleştirdiler.

Atlasglobal’in gidişatı ile ilgili olarak, her yönetici ve çalışan, patronun bir bildiği vardır diye gidişatı sorgulamıyor veya sorgulayanlar da zaman için bu durumu kanıksıyor ve işi olacağına bırakıyordu. Çünkü toplumumuzda sıra dışı fikri olanları ve konuşanları pek sevmeyiz. Halbuki herkesin fikrine önem vermek, aykırı bakış açılarını değerlendirmek ve sinerji oluşturmak çok önem arz ediyor.

Daha önceki bir yazımda belirttiğim üzere, bu global coronavirus pandemisinden en karlı çıkan ve hiç zarar etmeyen şirket, Atlasglobal olmuştur. Bu inanılmaz bir başarıdır. Zamanlama mükemmel ötesi yapılmıştır. Bu bir zeka işidir. Bir şirket bu kadar yüksek borç ile nasıl iflas ettirilir konusunda, Atlasglobal Guinness Rekorlar Kitabına girmesi gereken bir başarıyı yakalamıştır.

Atlasglobal’in iflas haberleri, geçtiğimiz aylarda yazılı ve görsel basında, airlinehaber.com sitesini hariç tutarsak, diğer mecralarda çok az yer bulmuş ve genellikle düşük trajlı web sitelerinde haber yapılmıştır. Ancak bu haberlerde de, iflas başvurusunda açıklanan borcun 220 Milyon TL olduğu yazılmıştı. Halbuki, Mahkemeye yapılan iflas başvurusundaki borç miktarı 220 Milyon ABD Dolarıdır. Yani bugün devletimizin Corona Virüs için açmış olduğu yardım kampanyasında toplanan para kadardır. Yani 1.5 Milyar Türk Lirasıdır.

Bu durumda, hiç zarar etmeyen ve en karlı çıkan şirket Atlasglobal Havayoludur. O halde, Murat Ersoy tüm çalışanlarına, ödemesi gereken maaş, ihbar ve kıdem tazminatı borçlarını en kısa zamanda ödemelidir. Personeline yapacağı ödeme yaklaşık, 7 Milyon ABD Doları kadardır. Devede kulak tabiri bunun için söylenebilecek en iyi sözdür. Ödeme konusunda, Murat Ersoy parasını Türkiye’ye getirmekte hala zorlanıyorsa, biz eski çalışanlar bunun için bir formül de üretebiliriz. Herkese parasını Bitcoin olarak ödeyebilirsiniz. Bu konuda AZAP Platformu size yardımcı olacaktır.

Son söz olarak, Ülkemizde ve yakın gelecekte Türk Sivil Havacılığı var olacaksa, devletin desteği ile var olabilir ve faaliyetlerini ancak bu şekilde devam ettirebilir gibi görünüyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde, sivil havacılık sektöründe faaliyet gösterecek şirketlerin mutlaka borsaya kote olması ve bağımsız denetimden geçirilmesinin zorunlu olması gerekiyor. Aksi takdirde, Atlasglobal benzeri finansal iflas kazalarını periyodik aralıklarla görmeye devam ederiz. Yani aynı filmi tekrar tekrar izlemiş oluruz. Çalışanlar ve aileleri de bu durumdan olumsuz olarak etkilenmeye devam ederler.

Coronavirus pandemisinin en kısa sürede, hayatımızdan çıkmasını diliyorum. Sağlıkla kalın.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 Yorum

 1. Bu dünyadaki hesaplar burada, öbür dünyadakiler orada görülmelidir. Buradaki hesapları, öbür dünyaya havale etmek gibi bir düşünce, kabul edilir değildir. Alnımızın terini, kimseye yedirmeyiz. Öbür dünyaya ulaşıncaya kadar haklarımızın peşindeyiz. İster Kastamonu’ya, ister Kıbrısa, ister Bingöl’e, ister Çorluya… nereye gidersen , nereye kaçarsan… Kendinden de kaçamazsın, haklarımızı ödemeden. Öde, kurtul.

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  Bunca verilen emeklere yazık inşalla Ramazan vesilesiyle patron insafa gelir ve biz ATLASMAĞDURLARIN hakkını verir….

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  Alın terim haram olsun allaha havale ediyorum seni mersoy ve tüm ersoyları

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  Atlasglobal’in kitabını yazmaya karar verdim. Bu olayın unutulmaması, tarihe doğru bir şekilde geçmesi ve sürekli olarak hatırlanması için, yaşadığınız ve kitaba girmesi gereken konuları benimle paylaşabilirseniz, birkaç aç içerisinde, kitabı çıkartabiliriz. Yaşadığınız güzel ve ilginç anlar, sorunlar, çözüm yolları, anektodlar, yer, zaman ve kişi olarak, anlamlı olacak şekilde olursa, içeriği güzel bir kitap olabilir diye düşünüyorum.
  Bu konu ile ilgili bir web sitesi hazırlıyorum. Bittiğinde duyurusunu yapıyor olacağım.
  Yazılarınızı idris.elmas@gmail.com adresine eposta olarak gönderebilirsiniz.

  Cevapla
 5. 4 sene önce

  Yeter artık ME paramızı ver herkesi zor durumda bıraktın. Resmen dolandırıcılık bu yaptığınız insanlığa sığmıyor yıllarca şirketiniz için emek vermiş bu insanlara yapılan ihanet global bir şirket adı altında geçinen firmanın ayıbıdır.

  Cevapla
 6. 4 sene önce

  Ersoy Ailesi, Antalya’nın İbradı nüfusuna kayıtlı olup, hayatlarının büyük bir bölümünü İstanbul da geçirmiştir. Normal şartlarda, MERSOY, Aralık 2019 tarihine kadar personele olan maaşları zamanında ödemiştir. İlk defa Aralık 2019 iki taksit halinde ödemiştir. Daha önce SAGA ve iflas eden diğer havayollarında çalışan personel, ilk teşhisi Atlasglobal iflas ediyor diye yapmışlardı. Ancak, birçok kişi buna inanmak istemedi. Zamanlama açısından iş değiştirilecek bir zaman değildi ve herkes bir şekilde durumun düzeleceğine inanmak istedi. MERSOY’dan gelen umut veren konuşmalarda bizi uyutmaya devam etti. Bence bu Ramazan Ayı, günahlardan arınma, alacak ve borçlardan kurtulma ayıdır. MERSOY’da bunu değerlendirirse çok iyi olacaktır. Personeline olan borçlarını, 15 Şubat 2019 tarihine kadar olan maaşlarını, kıdem tazminatlarını, ihbar tazminatlarını, bu mübarek ay içerisinde, öde ve rahatla. Üzerindeki yüklerden kurtul. Yoksa bu ağırlık seni Koronadan daha beter eder, inan bana. RAHATLA.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Adamın umurunda değil. Keyfi yerinde. Son derecede rahat. Olan oldu. Artık Soğuk su içme zamanı. Yapılması gerekenler baştan yapılmalıydı.Geçmiş olsun. İflas davalarından çalışanlar lehine bir kararın çıktığına dair örnek var mı? Malesef realite bu.

   Cevapla
 7. 4 sene önce

  Şeytan diyor ki bu iflas danışıklı dövüş. Yurt dışından kriz kokuları biz henüz corena morena bilmezken başlamıştı. Tiyo verildi Murat beye oda bilincli iflas ederek avantajlı hale geldi. Bu kadar basit.

  Cevapla
 8. Ne sanslısın:) cıbanın bası sensin ama adın gecmıyor. 2020 sana yaradı :)

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  Sülün Osman, Raki, Banker Kastelli, Banker Bako, Parsadan, Jet Fadıl, Tosuncuk Çiftlikbank Mehmet Aydın , ve liste güncelleniyor……………………

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  M.E. Dürüst biri olsaydı zaten bu kadar yalan ve bu kadar düzenbazlıkla dünya kadar insanı mağdur etmezdi. Üzüldüğüm şey çocuklarımın rıskı için böyle bir sahtekara para kazandırmış olmam. Etme bulma dünyası bunu aklından çıkarma ME.

  Cevapla
 11. 4 sene önce

  Resmen kandırıldık, uçurulduk….

  Cevapla
 12. 4 sene önce

  Ocak ayında ME kaptanlar ile yaptığı toplantıda aynen şöyle dedi;
  “ Bakın görün önümüzdeki aylarda ( yıllar değil aylar dedi) ne Pegasus,ne de Onur Havayolları kalacak. ..” Vay be öngörüye bak. Diğer havacılık şirketlerinin göremediğini beyefendi görebilmiş, helal olsun!
  Buradan çıkan sonuç;
  bu virüsün ve zayıf ekonominin Türkiye’yi ve Havacılık sektörünü çok kötü vuracağı biliniyor ve kardeş ME’ye de söyleniyor. Onlar da kendilerine göre en temiz kurtuluşu görüyor ve uyguluyorlar.
  İflas edebilmek için de şirketin borçlanması gerekiyor. Bunun içinde çalışanların parasını bilerek ödemediler ve ödemeyecekler. ”Gidin alabiliyorsanız hakkınızı mahkemelerden isteyin” diyorlar.
  Biz AZAP çeken Emekçilerin sesini bir tek Evren ve Karma duyacak ve gereğini gereken kişilere yapacaktır. Bekleyeceğiz ve göreceğiz.
  Çünkü bu ülkenin Adaleti muktedirler ve zenginler için çalışıyor. Adında da ADALET olan kurum ve kuruluşlar da bu adaletsizliğe maalesef göz yumuyor.
  Yazıklar olsun…

  Cevapla
 13. 4 sene önce

  Sadece kendini değil soyadını taşıdığı tüm akraba ve sülalesinide rezil ettiğini farkında mı acaba? Utanç içinde yaşayacak yaşamının geri kalanında, hatta daha sonrada öyle anılacak ne yazıkki.

  Cevapla
 14. 4 sene önce

  Murat Ersoy istiflediğin dolar ve Euro ‘larının son bir aydaki artışı bile bize olan borçlarını kapatır.Bu kadar mağdurun bedduası seni iflah etmez.
  Paranı hala getiremiyorsan İdris beyin bitcoin teklifini kaçırma.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Adeta “Neden getireyim? Adli süreci de tereyağından kıl çeker gibi halledeceğim.“ Diye gülerek cevap veriyor sanki Murat efendi.

   Cevapla
 15. 4 sene önce

  Vermediğin içerdeki maaşlarımız, 10 yıllık tazminatımız yediğin hakkımızı helal etmeyeceğiz. Şuan sayende ailece böcekler gibi yaşamaya çalıyoruz. Şubat ayındaki 15 günlük çalışmamızı da sgk ya ücretsiz izin gösterdiğin için işsizlik maaşımız 10 ay yerine 8 ay veriliyor. İş bulsak zaten gireceğiz ama piyasa malum. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ama Devlet dahil herkes duymamazlıktan geliyor. Her şeyde bir hayır vardır. Allah büyüktür. Bu Corona belki de Allah tarafından insanlığa bir uyarıdır.. Umarım hak yiyen vicdansız insanlar vicdana gelir..

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Allah bence hiç bu işe karışmayacaktır, öyle öteki tarafta hesap ödeme işi falan onların inşallah dediği bir durumdur. Sonra burada olan ihtilaflar başka alemlerin hesaplaşmasına güvenilerek havale edilmez, zira orasıyla ilgili elde en ufak bir kanıt yoktur, orası sadece bir Ümit ve beklentidir. Çözüm geçti. Şirket çalışırken, işçi kendi onurunu ve hakkını koruma çabası yerine patrona yaranma yarışına girdiği için özlük haklarını koruyamamıştır. Konu bundan ibarettir. Patronun yerinde olsam, Atlas çalışanına devede kulağı bile çok görürüm.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   gültekin bey içinizde nasıl bir hal varsa lütfen buraya kusmayın insanlar maddi manevi sıkıntı içerisindeyken yazdıklarınız utanılacak cinsten.ALLAH cc seni o çılgın ateşiyle yakalayınca ümiti de beklentiyide göreceksin.ötede dur sen hadi bakalım…

   Cevapla
  • 4 sene önce

   tuzun kuru tabi kaptansın ya kibrinizden geçilmiyor .Ben kazandım ben yaptım gibi bir yaklaşımla insanları yargılayamazsın.gün gelir tepetaklak olursun seni o çalıştığın ETIHAD da kurtarmaz BAE de kurtarmaz.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Tuzu kuru gültekin bey dini inancını bilemem. Lakin anlaşılan ne insan sevgin ne merhamet duygun da kalmamış. Biz zaten hakkımızı bu dünyada almak için gerekeni yapıyor sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Fakat ne yazık ki senin gibi vicdansız, cebini dolduran at gözlüklü insanlar bizi görmezden geliyor. Şunu unutma; bu dünya Airline haber gibi sesimizi duyurmaya izin veren ve THY daki teknisyen arkadaşımız gibi vicdanı olan insanlar sayesinde var olmaya devam eder. Ayrıca yenen bu hakların çıkması için öbür dünya ya da gerek kalmaz. Yediği hakları bu dünyada burnundan fitil fitil çıkaran insanlara ben dahil çoğu kişi şahit olmuştur..

   Cevapla
 16. 4 sene önce

  Binlerce insanın yaşamını yitirdiği şu günlerde, şayet bunlar yaşandı ve yaşanıyor ise bari bir nebze olsun ölüm korkusu kendisini bulurda yaptıklarının bedelini belki ödemek ister.

  Cevapla
 17. 4 sene önce

  ME bizi mağdur etmekle kalmadı bir de kandırdı egolu yolcular,bir de bazı egolu amirlerini ayrı ayrı çektik!! sabahlara kadar uçtuk bı de üstüne para alamadık!! Medyada da asla yer verilmedi resmen koca şirketin çöküşü izlendi ME a bir muhabir soru soramadi! Böyle bir düzen işte hala da issiz

  Cevapla
 18. 4 sene önce

  Devlet olmayınca haliyle destek de olmayacak havacılığa…virüs sayesinde her sey tum çıplaklığı ile ortaya çıktı , aydınlar okumuşlar hoş bunu zaten biliyordu, onlar için malumun ilanı oldu, bu cıplaklık toplumun bazı kesimini elbet uyandırdı ama, ne kadar krap çıplak da desek cahilden hayır gelmez

  Cevapla
 19. 4 sene önce

  Aylarca para vermeden, bugün yarın derken, biz ersoy larız bizde kimsenin parası kalmaz derken, ben iflas ettim deyip herkesin ortalama 4 aylık maaşının üzerine yatıp gitmek ne demek.. Nitelikli dolandırıcılık olmuyor mu bu

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Hem nitelikli hem de akıllıcı, Şeytanın aklına gelmez, Bakan kardeşinin yardımı ile, salgın olacağı bilgisini almış ki, tüm senoryosunu buna göre kurmuş. Bence MERSOY dahice planlamış ve kurbanlarını keklemiş.

   Cevapla
 20. 4 sene önce

  Tüm çalışanlarını perişan ettin Atlas. Paramızı ver

  Cevapla
 21. 4 sene önce

  Adaletin olmadığı bir memlekette yaşıyoruz,devlet önce adaleti sağlasın gerisi gelir…

  Cevapla
 22. 4 sene önce

  Arabuluculuk ile şirket ve çalışan arasında anlaşma yapılarak iki taraf ya kurtarır durumu ama önce para ödemeli

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Ödeyecem dedi, hiç kimsenin bende alacağı kalmaz dedi. Ödemenin tam zamanı, herkes muzdarip, öde ve rahatlı. Beraber çalıştığın şirketler, sana bu açık çek ile çalışmışlar. Hata yapmışlar. Yöneticileri bir şekilde tahsilat yapmadıkları halde, Atlasglobal’e hizmet vermeye devam etmişler. Yani kendi ayaklarına sıkmışlar. Ama personelin ne suçu var. Öde ve Kurtul.

   Cevapla