KRİZ NE ZAMAN BİTER? KRİZİN ÇALIŞANLARA ETKİSİ NE OLACAK?

KRİZ NE ZAMAN BİTER? KRİZİN ÇALIŞANLARA ETKİSİ NE OLACAK?

KRİZ NE ZAMAN BİTER? KRİZİN ÇALIŞANLARA ETKİSİ NE OLACAK? İŞ DEĞERLENDİRMESİ YAPMANIN TAM ZAMANI…

Benim de sizin de bıktığınız konu, sanırım dünyamızı etkisi altına alan korona virüs vakasıdır. Adeta ben yazmaktan siz okumaktan bıktınız. Sektörümüz neredeyse tamamen durduğundan başka ne yazılabilir ki… Ona buna laf atmak, dedikodu haberleri yapmak, havacılık konuları varken, onun bunun akçeli işlerini kurcalamak benim işim değil. Hele hele beni şu milletvekili aradı bu milletvekili aradı. Sayın bakanla konuştum tarzında kompleks yüklü mesajları okurlara iletmekle ne yapmak isteniyor?

Ayrıca; Yasalarda yapılan değişikliklerle binlerce sayfalık yeni internet yayıncılığı kanunu çıktı. Henüz okumayı bitiremedim. Ancak okuduğum kadarıyla hani bazılarının yaptığı gibi “elimde belgeler var bir yayınlarsam” diyenler varya…İşte o suç olarak kabul ediliyor. Elinizde belge varsa anında savcılığa götüreceksiniz. Yani elimde belge var diyerek şantaj yapma veya karşı taraftan nemalanma beklemek büyük suç. Haberi yayınlayıp sonra kaldırmak da aynı suça giriyor.  

Bildiğiniz veya rastladığınız üzere, Sabah yazdıkları haberi öğlen saatlerinde kaldıranlara da rastlamışsınızdır. Bunların yanı sıra çok iyi havacılık haber sitelerimiz de var. Bir nevi tetikleme dediğimiz ve nemalanma içeren haber atıp, nemalandıktan sonra haberi kaldıranlarla onları hiçbir zaman mukayese bile etmem. Yaz haberi, at altına yüzlerce yorumu ki herkes o haberin okunduğunu sansın:) Hatta yorumlara beğen, beğenmeme şıkkını bile yönetici onayına tabi tutmaya ne demeli? Örneği, benzeri var mıdır?

Okurların bunu anlamayacağını mı sanıyorlar acaba? Bir yorumu beğenip beğenmemenin yönetici onayı ile ne ilgisi olabilir ki. Bu tür saçmalıkları bırakmaları ve dürüst olmaları, iki de bir ona buna yalvarmalarının önüne geçebilir ve adam gibi adam olma yoluna girebilirler.

Yine yeni kanuna göre; Mahkemeler, çoğu zaman internetten yapılacak. Avukatınız bürosundan davaya girip savunma yapabilecek.

Kısaca; Dijital ortam artık sıklıkla kullanılacak gibi görünüyor. İş hayatında, okullarda, mahkemelerde, vb… sıklıkla kullanılır olacak. Bu dijital ortama sektörümüzde girecektir. Bu sistemin iyi yanları olduğu gibi kötü yanı da var. Kötü yanı; Tabii ki işverenlerin bu sistemden faydalanıp evden çalışma yaptırabilmelerinin artış kaydedebileceği…

Bildiğiniz üzere birçok yazımda atasözlerimize atıfta bulunurum. İşte şimdi de rahmetli babamdan öğrendiğim “ Asil azmaz bal bozulmaz, bozulursa yağ bozulur çünkü mayası ayrandır.” Atasözümüz eşliğinde bir tavsiyem olacak.

Bu sektörde çalışanlar, yöneticiler ve eli kalem tutup yazanların hepsinden yaş olarak büyüğüm diyebilirim (Erhan İnanç hariç, kendisi büyüğümdür). Bu nedenle, zaman zaman bazı mayası ayran olanları anladığınızda ondan veya onlardan uzak durmanızı öneririm. Çünkü kişinin mayası bozuk ise ondan ne dost, nede post olmaz…

Neyse biz yine sektörümüze dönelim; Kusura bakmayın bazen bu yeni yetme haberci bozuntularına ayar çekmek gerekiyor.

Bildiğiniz üzere son iki aydır yerel haberlerin yanı sıra yabancı haberleri de yayınlamaya ağırlık verdik. Bizde yaşananlar, yabancı havayollarında da yaşanıyor mu? Onlar ne durumda? Ne tedbirler alıyorlar? Hepsini yayınlıyoruz.

Her ne kadar kriz ortamının bir an önce biteceğine yönelik iyimser görüşlerim olsa da yaşananlar benim iyimser bakış açımın tersinde oluşuyor.

Havayollarımız yaşayacak ki, havalimanlarımız da yaşasın. Malum biri olmazsa diğeri olmaz. Bu ikili bir bütündür.  Havayollarımızın, Giderlerinin çoğu Amerikan doları ve dolar 7,00 TL lerde seyrediyor. Yolcu sayısındaki daralmanın yanı sıra maliyetlerdeki kontrol edilemeyen artışlar sektörün zararını artıracaktır.

Havayollarımızın kurtulabilmesi için uçmaları lazım. Havayollarımızın sadece iç hatlarda uçması şirketi maddi yönden tatmin edemez. Hal böyleyken, yabancı ülkeler farklı yaptırımlar getirebiliyor. Bize göre kriz bitti ve biz hazırız deseniz bile sefer yapacağınız ülkenin de hazır olması lazım ki o ülkelere uçabilesiniz.

Son günlerde okuduğunuz üzere İspanya ve İtalya yılbaşına kadar sınırlarını açmayacaklarını söylüyorlar. Bu ülkeler belki de turistten bıkmış, bu sezon tenhalığın tadını çıkarmak istiyor olabilirler:)

Almanya, yolculardan “Covid-19 Free” belgesi isteyeceğim diyor. Yolcularının antikorlarını ölçerek bağışıklıklarını kontrol edip sonra belge verme yoluna gideceklermiş. Sivil havacılığımızdaki bu kriz Eylül ayında biter diyen olduğu gibi 2021 Haziran ayına kadar sürer diyenlerde var. Tabii ki bunlar hep varsayım. Ben ise Haziran ayında iç hat uçuşlarının açılmasını bekliyorum. İlk çeyreği maalesef kaybeden havayollarımız, havacılığın en iyi dönemi olan ikinci ve üçüncü çeyreği kullanabilmeleri lazım ki önlerini görebilsinler.

Turizm bakanımız, Türkiye’deki otellere Covid-19 Free belgesi vereceğini söylüyor. Tamam, da, otele bu belgeyi verdiniz diyelim, otele gelen yerli ye yabancı turistler ne olacak? Onlardan da Covid-19 belgesi mi isteyeceksiniz? Diye sorasım geliyor.

Bir zamanlar, Türkiye olarak IMF’den para almayacağımızı, hatta bir ara isterlerse borç bile vereceğimiz tarzında haberlerimiz vardı. Önümüzdeki dönemde ülkelerin şirketlerini ayakta tutmak için para basıp borçları üstlenme yoluna gideceklerinin yanı sıra, uygun dış borç bularak şirketleri kurtarma yerine IMF’den borç alınabileceği ifade ediliyor.

Ben ise hala aynı görüşteyim. Sektörümüz, devletten yardım almadıkça düzelemez ve birçok çalışan kişi işsizler ordusuna dâhil olur. Devlet yardım etmeyecek te ne yapacak? THY veya Pegasus gibi tarifeli seferler yapan şirketler tam yolcu bulmuş uçacaklar… Bir telefon uçuşlara yasak geldi dendi. Kimi kime şikâyet edeceksin ki. Emir büyük yerden gel de uyma… Tabii ki bu tür durumlarla sıklıkla karşılaşan ve karşılaşabilmesi hala mümkün olan havayollarımızın batmaması için, uçmayın emrini veren zararı da karşılamalı diye düşünüyorum.

Sektörümüzde çalışanların, yaşanan ve henüz ne kadar süreceği belli olmayan krizden ne şiddette etkileneceğine geldiğimizde ise, THY radikal kararlara yönelirse çalışanlar için zor günler gelecek demektir. Part Time çalışmanın başlayabilme ihtimali, evden çalışma ihtimali veya tasvip etmem mümkün değilse de, işten çıkartma veya çalışanların aldıkları ücretlerde azaltmalara bile rastlanılabilir.

Ayrıca, çalışanlar arasındaki ücretler arasındaki farklılık inanılmaz boyutta. THY Ücret değerlendirmesi yapmamış bir şirket olduğundan hiçbir zaman çalışanlar arasındaki ücret dengesini sağlayamayacağından iç barışı sağlaması mümkün olamıyor. Birinin hakkı diğerine giderse buna hakkaniyetli dağıtım denemez. Sendikaların iş bilmezliği ve şirketin bu konudaki duyarsızlığı iç barışı ve adil ücret dağıtımını sağlamayı zora sokan faktörler.

Şirketlerin bu boşlukta ücret değerlendirmesini masaya yatırmasında büyük fayda var… THY veya Pegasus da yurt dışındaki havayolları gibi çalışıyor. Onlarında pilotu, teknisyeni, mühendisi ve büro çalışanları var. Her ikisi de uluslararası uçuş yapabiliyor. Bu nedenle, yabancı havayollarının çalışanlarına verdikleri ücreti değil mesleki grupları arasındaki ücret orantısını uygulamak yeterli. 1986 yılında yurt dışındaki havayollarının ücret skalalarını getirtmiş ve onların aldıkları maaşları değil, meslek gruplarındaki orantıları ele alarak şirkete ve sendikaya vermiştik. Bu uygulamayı hala hayat da olan Mehmet Tuğruçeri abimizle birlikte hazırlamıştık.

Sayın THY yönetimi;

Tabii ki sadece bir ülkenin çalışanlarına uyguladığı ücret değerlendirmesi Türkiye için baz teşkil etmeyebilir. Bu nedenle, Avrupa, Amerika, Ortadoğu vb… gibi ülkelerin havayollarının ücret değerlendirmelerinin ortalamalarını alın yeterli. Örneğin; Onların havayollarının kaptanı ile bizim ülkemizin Ground Engineer’leri (Uçak teknisyeni)  arasındaki ücreti değil sadece birbirlerine olan orantısını uygulayın yeterli. Tabii ki bu orantıları daha geniş çalışan kesime de uygulamak mümkün. Yeter ki isteyin…

Uzaktan çalışmanın mümkün olmadığı teknisyenlik ve pilotluk branşlarında ne gibi değişiklikler yaparlar veya yapmazlar bunları elimizde şimdiden bir veri olmaksızın tahmin etmek çok zor. Bekleyip göreceğiz. Unutmamak gerekir ki, havacılık sektöründe uçakların uçabilmesi için dört imza yetkili iş grubu vardır. Bunlar Pilot-Ground Engineer ( yetkili teknisyen)-Dispeç ve Hava trafik kontrolörleri dir.

Bu arada birlikte çalışmanın kaçınılmaz olduğu teknik birimlerde koronavirüs ile enfekte olmuş teknisyenlerin olduğunu duymaktayım.  Çünkü bu meslekte tek kişi çalışmak neredeyse mümkün değildir. Kokpitte iki pilot arasında sosyal mesafe denilen fiziki ayrışmanın mümkün olmadığı gibi, uçak bakımlarında arıza veya rutin bakımlarda çalışan teknisyenler de hiçbir zaman tek kişi çalışmazlar. Uçucular ve teknisyenlerin sık sık, belli aralıklarla Covid-19 testine tabi tutulup olası taşıyıcıların karantinaya alınıp negatif olanların çok iyi korunmaları gerekir.

Tamam, çalışanlar için böyle de, yolcular ne olacak?

Koltuklarda yolcular omuz omuza, ayrıca 2 sıra arasındaki mesafe çok yakın. Tüm yolculara tek kullanımlık maske verilip takılması mecburi tutulabilir. Üçlü koltuklarda bir yolcu cam, diğeri koridor kenarında oturtulup orta koltuk boş bırakılabilir. Arka sırada ise sadece orta koltuğa yolcu alınarak seyrekleştirme yapılabilir. Öyle veya böyle kabin kapasitesinin aşağı yukarı %50’sinden yararlanılmayınca doğal olarak, doluluk oranı düşecek ve ya, zarar edilecek ya da bilet fiyatlarını artırmak zorunda kalınacaktır.

Bu tür uygulama bilet fiyatlarına zam getirir, uçak yolculuğu pahalı-lüks yolculuğa dönüşür. Bu Covid-19 tamamen sıfırlanıncaya ve tabii ki en önemlisi AŞISI bulunana kadar havacılığın belini doğrultması oldukça zor görülüyor. Kriz sonrası günlerinin, kriz öncesi günlere benzemeyeceği muhakkak. Burada önemli olan krizden en az etkilenen ülkeler içerisinde yer almak olmalıdır…

Geri

72
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Kaptan

Sefa bey. Bu uçuşlar bir yıl sonra uçulacak. Birileri uçmak zorunda O yolcu Türkiye’ye iş yapmaya veya tatile gelmeli. Antalya Ege sahillerinde oteller çalışmalı. Tur şirketleri ucuza uçacak Türk firması arayacaklar ama bu gidişte bulamayacaklar. Ve Rus yolcusunu Ruslar, Alman yolcusunu almanlar getirecek. Kendi pazarımızı kaptıracağız. Ayrıca Türk şirketleri uçuracak kaptan da bulamayacaklar. 55 yaş üzeri kaptanların çoğu sektöre küstü zaten. Ben kaptan olarak Atlaszedeyim altı aydır maaş almıyorum. Üç aydır da işsizim. Lisanslarımız geçiyor. Kendi LPC mi kendim ödeyerek yaptırmak istiyorum. Simülatörler kapalı yaptıramıyorum. Shgm 4 ay uzatıldı diye yayın yaptı. Çalışanları kapsıyor. Biz bu dört ay dışında bırakıldık.… Devamını oku »

Ground engineer/ucuculara cevap

Uçucu arkadaşlar, dünyanın her yerinde k pilot var teknisyen var ama bukdar maaş orantısizligi yok, siz cs uçağa ucabilir yetkisi vermese ucabilecegjnizi mi dusunuyorsunuz, onların aldığı riskler nolucak? Yedikleri baskılar çabası, havacılıgn her yeri risk, herkes ona göre eğitimini alıyor, teknisyenin adam gibi yetişmesi on sene , pilottan farkı yok, çoğu zaten uçağı sizden iyi biliyor, arayıp arıza olunca hat bakımdan fırça yiyorsunuz biliyoruz, hakedene hakettigini vermezseniz o uçaklar kalkmaz sizde ewde otururrsunuz, su anda yatan tüm uçaklar ucmadan önce bakıma girecek, bız uçabilir onayı vermezsek o uçağı tillahi gelse ucuramaz, sende ewinde oturursun, sen otururken teknisyenler uçaklara bakım yapıyor,… Devamını oku »

KAZA KIRIM A CEVAP

1)1 trilyon borca girip o adam pilot olmazsa ,sen altında çalışacak uçan uçak bulamazsın
2) Uçağı bilmekten bahsetmişsin,MEL i okuyup ne yazdığını tam anlamayan telsizle merkezi arayan arkadaslarınızı cok gördük.
3)Fırça yemekten bahsetmişsin,hiç fırça yemedim ama tarzı senin gibi olduğu için uçaktan indirip başka arkadaş istediğim oldu.
4)Kimse size hakkınızı aramayın demiyor ama sürekli bizi örnek vermeyin diyoruz.Eğer piyasa değerin oysa zaten alırsın diyoruz.Skala ile olmaz bu diyoruz

kaza kırım a cevaba cevap

Senin bu adamı istemiyorum diyerek uçaktan indirip başka adam istemene onay veren kişi Tekniğin içinden çıkan yalakalardandır. Tabii ki bu sözün doğruysa

Kaptandan cevap

Ben 1 milyon tl borca girip pilot olmazsam sen hangi uçağın bakımını yapacaksın.
İşlerimiz farklı dolayısıyla hakkını arıyorsan bunu benim maaşımı örnek vererek yapma , başka ülkelerdeki teknisyenlerin maaşlarını örnek vererek ara.

KAZA KIRIM

Ya arkadaşım bilmem ne kadar borca girip pilot olmuş olmak ile bize bir lütuf mu ettigini sanıyorsun banane yani kafana silah mi dayadılar bak Türkiye dereceli çocuklar var Anadolu mezunu sizi 5e katlar bence ez cumle biz uçağa crs vermeyelim bakalım sen altında uçuracak uçak bulabilecek misin yolcu da çıkıp şey desin madem ben olmasam ne yapacaksınız bu saçma kıyasa sabaha kadar devam ederiz böyle bu akademi pilotları ile isimiz var anlaşılan Yozgat Bozok üniversitesi kıytırık mühendislik bitiren adamı alırsan işte daha okuduğunu idrak edemez.

Havacı

Nedir bu pilot ve teknisyen çekişmesi arkadaş. Herkesin görevi ayrı. Teknisyen uçağı uçabilir duruma getirecek pilotta uçuracak. Ama şunun ayırımını iyi yapmak gerekir; teknisyen uçağa uçabilir onayı vermezse bu pilotu etkilemez başka uçak varsa onunla uçulur yoksa uçuş olmaz ama pilot olmazsa onlarca uçakta olsa yine o uçuş yapılmaz. Aynı takımın içinde farklı mevkilerde oynayan oyuncularız ne gerek var bu şekilde yarışa. Maaşlar konusunda da az olan değerlidir her zaman. Önemli olan şu biz havacılık çalışanları tüm şirketler için söylüyorum profesyonel sendikalaşmaya gitmediğimiz sürece patronların oyuncağı olmaktan ileri gidemeyiz ancak burda birbirimizi yeriz. Lütfen gücümüzün farkına varalım artık.

Birlik zamani

Arkadaşlar neyin kafasindasiniz. Yok pilot olmazsa olmaz yok teknisyen olmazsa olmaz. Bulundugumuz krizin farkindamisiniz ? Şu durumda hiç birimizin bir degeri yok havada uçak yok ve bu kriz de kaç şirket batacak nekadar teknisyen ve pilot açikta kalacak belli degil. Birbirimize laf atmaktansa dua edelimde bu günler biran önce geçsin ve tekrardan eski günlere dönelim. Allah gostermesin Yoksa çok kişi ekmeğinden olacak.

Kaptan

Valla sen uçağı vermezsen çok da umurumuz da olmaz be kardeş.
Bende evim de ailemle kahvaltı yaparım.
Keşke vermesen yani.
Valla tillahı da uçaramaz haklısın.
Ben de seni alnından öperim.
Ben evimde oturum, sen işten atılırsın.
Ben maaşımı alırım ama yine de.
Çok havalara girmişsin be güzelim
Ben de galley i yapamıyorsanız, sanayiden usta çağıralım dediğimi hatırlıyorum.
Biz birbirimizi biliyoruz.
Böyle artiz olmaya gerek yok.

KAZA KIRIM

Sakin ol champ… Hangardayız :)) biz bakıma devam ediyoruz şuan sevgili kaptan sektör böyle giderse oluşacak pilot enflasyonunda kendinizi kahvalti yerine linkedinde iş ararken bulmayın da… size de bize de ne kara kaşımıza ne kara gözümüze maaş vermez kimse sefa abi ve bizler pilot maaşları düşürülsün demiyoruz zaten ama konuyu nerelere çektiniz uzatmaya luzum yok evet biz birbirimizi iyi biliriz ınstagram pilotlarını da parayla lisans alan csleri de kimin ne olduğu anlaşılıyor zaten yorumlardan. ben inanıyorum ki işini hakkıyla yapan her iki gruptan bu sektörde yine en çok saygıyı karşılıklı teknik pilota pilot tekniğe duyar..

Korku imparatorluğu

Şirket için değerli iki grup var kabin ve kokpit diğerleri görmezden geliniyor dediğiniz çok doğru hakkımızı almaya kalksak aba altından sopa gösteriliyor arkamızda duracak bir sendika yok (bakalım bu ay da aidat alacaklar mı bir açıklama yok göremedim) bay hamdiyi kutlamak lazım zamanında typ saçmalığı böl parçala yönet işini iyi yapmış elde var korkaklar ordusu geri kalan da zaten birilerinin adamı hak etmedikleri mevkilerde gözünü kırpmadan seni beni satar o yüzden sefa abi gemisini kurtaran kaptan fırsatını bulan biraz cesareti olan ve kafası çalışan adam kaçıp gidiyor zaten gerisi boş muhabbet ücretlerden kısıyoruz bundan sonra böyle dese yönetim kimse gıkını… Devamını oku »

Aklın yolu bir

Sefa kardeşim, o çalışmayı hatırlıyorum. Bu çalışma neticesinde gruplar arasında maaş farklılıklarını dengeleştirmiştiniz.. Şimdilerde aynı orantılar mı var bilemiyorum. Yazdığına göre yine aynı olmalı. Kimsenin aldığı ücrete laf atmaksızın sadece grupları dengeleyin demen çok akıllıca olmuş. İyi çalışmalar

Kaptan

Bazı horozlar vardır, Güneşin onlar öttüğü için doğduğunu zannederler. Bu tüm gruplara gitsin. Klan (grup, çete) değil, ekip istiyoruz, ekip çalışması istiyoruz; grup çatışması değil. Çatışma kimseye yarar getirmediği gibi hak edişlerin alınmasını sağlamaz, patrona yarar. Ben olmaz isem lafından vazgeçin, çaycısından, temizlik işçisinden patronuna kadar kim olmazsa o uçak uçmaz. O kadar.

Wolf

Sefa bey maaş konusunda bir şey yazmak istemiyordum. Ama arkadaşlarım maaş yüzünden birbirini incitiyor. Gerçekten yazık. Biz aslında tüm sektör çalışanları olarak çok iyi bir ekibiz inanın. Maaş konusuna gelince Yıllardır bu sektördeyim, kaptanım hak ettiği maaşı alan bir sektör çalışanı görmedim. Bırakın uçan şirket çalışanlarını. Uçuran atc operation, handling şirketleri çalışanları da dahil. Önce herkesin bir düşünmesi lazım. Bu sektörde maaşları patronlar belirler. Çalışanlar değil. Maalesef para, tecrübeye, yapılan işe çekilen çileye göre verilmiyor. Kalifiye çalışanı en ucuza kaça buluruz diye belirleniyor. Patron minimum paraya çalışacak en iyi çalışanı arıyor. Yani arkadaşlarımın, gereksiz yere, kendinden fazla maaş alanı hedef… Devamını oku »

Wolf a cevap

Ucucular amele statusunde calışırsa,sende nerde!!!ne statüsünde çalışırsın düşün artık belkide dünyanın en eski işini yaparsın!!!

GROUND ENGINEER E CEVAP

KİMSE SİZE HAKKINIZI ARAMAYIN DEMİYOR,TABİİKİ ARAYIN AMA BUNU
KAPTANLARIN CEBİNİ/MAAŞINI GÖSTEREREK YAPMAYIN
EĞER VARSA BAŞKA ÜLKE VE ŞİRKETLERDEKİ MUADİLLERİNİZİN KAZANÇ VE HAKLARINI GÖSTEREREK ARAYIN!!

tek

Bu makaleyi birde UTED ve Özçelik İş yazabilse…Al UTED i vur Özçelik iş’e inanın ki tıntın ses cıkar.

Bu ne arkadaş

Yahu herkes kendi işine baksın. Bu ne kedi köpek gibi onun maaşı bunun maaşı söyleniyorsunuz. Sözüm kaptanlara.. siz burada yazan yeni yetmelere bakmayın. Eline telsiz alan hatçı olmuş…bunlar teknik içinde küçük azınlıklar. İlla çürük meyveler olacak. 10 yıldır hat bakımda yetkili olarak çalışan biri olarak kendi adıma birim yöneticilerimizden çok hakkımızı savunduğunuza bizzat kaç kere şahit oldum. Bu şirkette kendi dayanışmanızı yapıp kendinizi ezdirmediğinizden hak ettiğinizi alıyorsunuz. Bu şirkette herkes bir bütün… benim yaptığım iş sizinkinden değerli olmadığı gibi sizin yaptığınız iş de benimkinden değeli değil. Siz olmadan biz, biz olmadan siz olamazsınız. Bagajcı olmasa o yolcuların bagajlarını kim yükleyecek?… Devamını oku »

Özgür

Hepimizin bildiği gibi ulusal pazarlar dışında faaliyet gösteren sektörlerde Global arz-talep ekonomi modeli çok fazla belirleyicidir. Bu sebeple maaş ve fiyatların ayarlanması dilek ve niyetlerle olmaz. Tatışma boşunadır. Her grup kendi ücret dengesini piyasa koşullarında zaten bulacaktır.