Mehmet Nane

Mehmet Nane: Gerçek bir değişime tanık oluyoruz

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve IATA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane, teknolojinin faydalarının geniş kapsamlı olduğuna belirtti.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane, Şubat depreminin en başından itibaren insani yardım uçuşları ve desteği sağlamaktan havayolunun gelecekteki dijital stratejisine kadar, Türkiye ve Pegasus’un önünde birçok zorluk ve fırsat olduğunu dile getirdi.

Şubat ayındaki yıkıcı depremin ardından nasıl yardım ettiğinizi anlatır mısınız?

Ülke olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz. Özellikle 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin ardından hissettiğimiz acılar hala taze. Hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ulus ve şirket olarak bu zor günleri atlatmak ve yaraları sarmak için dayanışmanın önemine inanıyoruz. Depremden etkilenenlere en hızlı ve en etkin şekilde destek olmak ve bu desteği uzun vadeli olarak sürdürmek öncelikli görevimizdir.

“Gelişmiş bir dijital deneyim için, yolculuğun her aşamasını daha kolay, daha iyi ve sorunsuz hale getiren ürün ve araçlara yatırım yapıyoruz”

Pegasus Hava Yolları olarak depremin ilk gününden itibaren büyük bir titizlikle çalıştık. Depremden etkilenenler için 7-28 Şubat 2023 tarihleri arasında Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Hatay’dan iç hat uçuşlarını ücretsiz olarak gerçekleştirdik. Pistin onarılmasının ardından 12 Şubat’ta Hatay’a uçmaya başladık. 6-28 Şubat tarihleri arasında 785 ücretsiz tahliye uçuşu ile 152.950 kişiyi deprem bölgelerinden tahliye ettik. Bu uçuşlar sırasında 110 ton yardım malzemesini ücretsiz olarak taşıdık. Afet bölgesine yaptığımız uçuşlarda 126.926 kişiyi ve kurtarma ekiplerini taşıdık. Ulaşım desteğimizi sürdürmenin yanı sıra depremden etkilenen vatandaşlarımıza maddi yardımda da bulunduk.

Bu dönemde ayrıca Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Mor Kampüs projesini destekleme kararı aldık. Mor Kampüs projesi, deprem bölgesindeki kadın, çocuk, yaşlı bakıma muhtaç ve engelli bireylerin koşullarını iyileştirmeyi, en temel ihtiyaçlarını karşılayarak güvenli alanlar yaratmayı amaçlıyor. Pegasus ayrıca hava ulaşımına da katkıda bulunacak. Mor Kampüs projesine katkılar arttıkça depremden etkilenenlerin hayatlarında fark yaratacağımıza yürekten inanıyorum.

Türkiye’de havacılık için temel zorluklar ve fırsatlar nelerdir?

Türkiye, son on yılda Orta Doğu’dan gelenler de dâhil olmak üzere Avrupa ve Orta Asya’dan gelen gezginler için tarihsel olarak önemli bir seyahat noktası olmuştur.

Çok sayıda ziyaretçi güneş, kum ve deniz turizmi için seyahat ediyor, ancak sağlık, eğitim ve kültür turizmi segmentlerinde de yüksek büyüme oranları görüyoruz. Türkiye bu farklı ziyaretçi türlerinin ilgisini çekmeye devam edecektir; zira ülke, eşsiz doğal, kültürel, gastronomik ve tarihi cazibe merkezlerinin yanı sıra paranın karşılığını iyi bir şekilde vermektedir.

“Türkiye, son on yılda Orta Doğu’dan gelen gezginler de dâhil olmak üzere, Avrupa ve Orta Asya’dan gelen gezginler için tarihsel olarak önemli bir seyahat noktası olmuştur”

Avrupa’da yaşayan ve akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek için sık sık Türkiye’ye seyahat eden büyük bir Türk nüfusu da var; bu da genel gelen seyahat talebine belirli bir esneklik getiriyor. Ayrıca, Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesişme noktasında yer alması, kıtalar arasında seyahat ederken uçuş değiştirmesi gereken transit yolcular için en iyi noktayı sunduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla, fırsatlar oldukça fazladır.

En önemli zorluk, seyahat talebinin ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlama, yolcuların harcanabilir gelir seviyelerindeki düşüş, olumsuz jeopolitik gelişmeler ve gelecekteki herhangi bir salgın hastalık gibi faktörlere karşı kırılganlığıdır.

Bu kadar hızlı büyümenin ne gibi avantajlarını görüyorsunuz?

Faaliyet bölgemiz Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’yı kapsıyor ve hem toplam pazarda hem de düşük maliyetli taşıyıcılara yönelik talepte önemli bir büyüme potansiyeli görüyoruz.

Filo ve ağ yatırımlarımız, ağ değerine katkıya odaklanırken bu bölgelerde çeşitlendirilmiş büyümeyi teşvik etmeye adanmıştır. Şu anda dünyadaki en düşük birim maliyete sahibiz ve 2022’de 96 olan filomuzu 2025’te 120’nin üzerinde uçağa çıkaracak büyük bir filo büyümesine sahibiz. Teslimatlar tamamlandığında filomuzun yalnızca yeni nesil A320neo ve A321neo uçaklarından oluşmasını planlıyoruz, bu da verimliliğimizi daha da destekleyecektir. Bu aynı zamanda sürdürülebilirlik taahhütlerimize katkıda bulunacak ve maliyet metriklerindeki lider konumumuzu korumamıza yardımcı olacaktır.

Pandemiden bu yana müşteri davranışları değişti mi yoksa pazar 2020’de bıraktığımız yerden devam mı etti?

Pandemi sonrası gördüğümüz en büyük fark rezervasyon penceresi. Pandemi sırasında seyahat kısıtlamalarının getirdiği belirsizlik nedeniyle insanların son dakika rezervasyonu yapma olasılığı daha yüksek olduğu için rezervasyon ile uçuş tarihi arasındaki fark kısaldı. Daha önce dönemsel olan bu davranış, uzun vadeli bir değişime dönüştü. İş seyahati segmenti toparlanması en yavaş olan segment oldu.

Ayrıca minimum temasla seyahat etmeye doğru hızlı bir kayma gördük. Pegasus olarak bu konuda benzersiz yeniliklere yatırım yaptık ve misafirlerimiz daha az temasla check-in, bagaj bırakma ve uçağa biniş süreçlerinde dijital çözümlerimizden yararlanabiliyor. İç hat uçuşlarında Türk vatandaşları da uçuştan önce online check-in yapabiliyor ve kapıda çipli kimlik kartlarını kullanarak temas olmadan uçağa binebiliyor.

Dijital kanallara da daha fazla önem veriliyor. Bu yeni nesil gezginler, özel indirimler ve promosyonlar sunan, paranın karşılığını veren ürün ve hizmetler sunan ve satın alma kararlarını verirken sürdürülebilirliği önemseyen markaları arıyor. Bu nedenle, genel dijitalleşmemizin yanı sıra, 12-24 yaş arası gençleri hedefleyen sadakat programımızın bir uzantısı olan ve onlara değer odaklı promosyonlar ve indirimler sunan yakın tarihli BolBol Youth gibi belirli ürünleri onlar için uyarlamayı hedefliyoruz.

Bize dijitalleşme stratejinizden bahsedebilir misiniz?

2022 yılının başında dijitalleşme yolculuğumuzu bir üst seviyeye taşımak için yeni bir girişim başlattık. Misafirlerimiz için dijital stratejimiz beş temel üzerine kurulu: gelişmiş dijital deneyim, kullanıcı deneyimi, arama motoru pazarlaması (SEM), arama motoru optimizasyonu ve kişiselleştirilmiş dijital deneyim.

Gelişmiş bir dijital deneyim için, yolculuğun her aşamasını daha kolay, daha iyi ve sorunsuz hale getiren ürün ve araçlara yatırım yapıyoruz. Kullanıcı deneyimi, web ve uygulamanın yeniden tasarlanmasına ve uygulama benzeri bir mobil web sitesine odaklanıyor.

Ayrıca kişiselleştirilmiş bir SEM ve dinamik veri kullanımına odaklanıyoruz.

Web sitemize ve uygulamamıza sürdürülebilir trafiğe odaklanmak önemlidir. Bunu yapmak için İngilizce bir blog ve Arapça bir web sitesi de dahil olmak üzere Almanca ve Fransızca gibi farklı yerel dillerde içerik oluşturuyoruz. Ayrıca müşteri yolculuğumuzun sürekli optimizasyonuna ve kişiselleştirilmiş rezervasyon hunilerine, hedefli banner’lara ve içeriğe odaklanıyoruz.

Yeni teknolojiyi değerlendirmek için hangi kriterleri kullanıyorsunuz?

Fayda-maliyet analizi yapıyoruz. Değer tarafında, gelir, tasarruf, şirket imajı ve düzenleme gibi parametreleri puanlıyoruz. Maliyet tarafına ise yatırım için öngörülen maliyeti ekliyoruz.

Teknoloji yatırımları her zaman operasyonel maliyetleri azaltmayabilir ve işletmenin uzun vadeli büyümesi ve sürdürülebilirliği için yatırım yaparken diğer faktörleri de göz önünde bulundururuz. Misafirlerin kolay ve sorunsuz bir seyahat deneyimi yaşaması ve düşük ücretler sunabilmemiz önemlidir.

Ayrıca teknoloji, 2050 yılına kadar net sıfır olma taahhüdümüzün bir parçası olarak sektörümüzün sürdürülebilirliğini sağlamada önemli bir faktördür ve bu da karar alma sürecimizin hayati bir parçasıdır. Bazı projelerimiz, faydalarının daha uzun vadeli olduğu araştırma ve geliştirme aşamalarında olabilir.

Pegasus çalışanları için kolay bir iş deneyimi sunmak da önemlidir. Teknolojinin tüm olanaklarından yararlanmak için bu alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Bir havayolu şirketi ürettiği verilerden nasıl daha iyi yararlanabilir?

Havayolları e-ticaret yapısına ve yer hizmetlerinden teknik ekiplere, uçuş ekiplerinden güvenliğe kadar çok çeşitli operasyonel birimlere sahiptir. İyi bir seyahat deneyimi sunmak için tüm operasyonun uyum içinde çalışması gerekiyor. Analiz etmek ve değerlendirmek için üretilen verileri kullanmak çok önemlidir. Yapay zekadan (AI) yararlanmak, uçağa yüklenecek ikramları belirlemek ve israfı azaltmak için AI kullanmak gibi birçok katma değerli olanak sunuyor.

Misafirler için düşük ücretler sağlamayı ve tüm seyahat deneyimini geliştirmeyi içeren tüm projelerde üretilen verilerden faydalanıyoruz.

Sektör 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşabilir mi? En büyük zorluk ne olacak?

Evet, sektör 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşabilir. Ancak bu hedefe ulaşmak için acilen harekete geçmemiz gerekiyor.

Sektörün ana emisyon kaynağı jet yakıtıdır. Bunu hidrojen gibi alternatif enerji kaynaklarıyla değiştirmeye yönelik projeler bize uzun vadeli bir çözüm sağlayacaktır. Ancak bunlar sektör genelinde ticari olarak uygulanabilir hale gelene kadar, sektörün odak noktası sürdürülebilir havacılık yakıtları (SAF) olmaya devam edecektir.

Buradaki zorluk, uygun fiyatlı bol miktarda SAF üretimi elde etmektir. Bugün, yeterli arz yok ve mevcut SAF jet yakıtından birkaç kat daha pahalı. Hükümetler SAF’ın yerel üretimindeki değeri değerlendirmeli ve üretimin artması için teşvikler yaratmalı ve havayolları için uygun fiyatlı hale getirmelidir. Bu aynı zamanda yerli üretimi ve büyümeyi de artıracaktır. Havacılıkta dönüşümün tüm maliyetinin havayollarına yüklendiği ve elde edilen gelirin sektörün net sıfır hedeflerini desteklemek için nadiren kullanıldığı zorunlu vergilerin tek başına yardımcı olması pek mümkün değildir.

Çeşitlilik iş açısından mantıklı mı?

Çeşitliliğin ve kapsayıcılığın teşvik edilmesi ve desteklenmesi, tüm geçmişlerden gelen bireyler için eşit fırsatlar sağladığından ve herkes için aidiyet ve saygı duygusunu geliştirdiğinden, ne olursa olsun yapılması gereken doğru şeydir. Ancak aynı zamanda iş açısından da mantıklıdır. Şirketler için daha iyi karar alma, daha fazla inovasyon ve daha iyi finansal performans sağlayabilir. Çeşitliliğe ve kapsayıcılığa öncelik veren şirketlerin rekabet avantajı elde etmesi muhtemeldir.

Farklı ekiplerin sorun çözme, karar verme ve değişime uyum sağlama konusunda daha iyi olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca çalışanların bağlılığını, üretkenliğini ve elde tutulmasını geliştirmeye de yardımcı olabilirler.

IATA Başkanı olarak deneyiminiz iyi geçti mi? Hangi alanlarda ilerleme kaydedildi?

IATA’nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmak benim için bir onurdu, özellikle de sektörün en kötü krizinden çıktığı bir dönemde. Kesinlikle yoğun bir yıl oldu ve küresel bağlantıyı büyük bir hızla yeniden inşa etmeye devam ederken, sürdürülebilirlik, çeşitlilik, düzenleme, operasyonel zorluklar ve altyapı maliyetleri gibi öncelikleri ele aldık.

Çeşitlilik ve IATA üyeliğinin genişletilmesi güçlü bir odak noktası olmuştur ve 2022, IATA üyelerinin %50’sinin 25by2025 gönüllü girişimine katılarak, özellikle kadın temsili açısından daha çeşitli ve kapsayıcı bir havacılık endüstrisini yönlendiren kilometre taşına ulaştığımız için özellikle önemli bir yıl olmuştur.

Gerçek bir değişime tanık oluyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl en az beş kadın CEO atandı. Nisan 2023 itibariyle 25by2025 imzacıları arasında 19, tüm IATA üyeleri arasında ise 24 kadın CEO bulunmaktadır.

Kaynak: https://airlines.iata.org/2023/06/03/value-digitization

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir