KAAN'ın İlk Uçuşu, Türkiye'nin Hava Kuvvetlerinin Gücünü Artıracak

KAAN’ın İlk Uçuşu, Türkiye’nin Hava Kuvvetlerinin Gücünü Artıracak

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçağı KAAN, büyük bir heyecanla beklenen ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Ankara’da yapılan bu tarihi uçuş, Türk savunma sanayiinde önemli bir dönemeç olarak kaydedildi. Test pilotu Barbaros Demirbaş’ın yönetiminde gerçekleştirilen uçuş, başarıyla tamamlandıktan sonra üsse dönüş yaptı.

KAAN’ın ilk uçuşunda başarılı bir performans sergilemesi, uçağın tasarım ve geliştirme sürecinde emeği geçen personelin alkışlarla karşılanmasına neden oldu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, KAAN’ın Türkiye’yi dünya genelinde 5. nesil uçak üretebilen 5 ülke arasına sokacak bir başarı olduğunu duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen projede, KAAN’ın sabah saatlerinde gerçekleştirdiği ilk uçuş büyük bir önem taşıyordu. Uçak, 8 bin feet irtifaya ulaşarak yaklaşık 15 dakikalık bir uçuş gerçekleştirdi. Ayrıca, KAAN’ın tavan irtifasının 55 bin feet’e çıkması hedefleniyor.

KAAN’ın Ar-Ge çalışmalarında yaklaşık 2 bin personelin çalıştığı ve bugüne kadar yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım yapıldığı biliniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 ay önce

  Bravo, emeği geçen herkesten Allah razı olsun…

2 Yorum

 1. 2 ay önce

  gurur duymamak elde değil emeği geçelerden Allah razı olsun

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  Bravo, emeği geçen herkesten Allah razı olsun…