İran, ABD'nin Venezuela'ya Satılan Kargo Uçağına El Koymasını Tepki

İran, ABD’nin Venezuela’ya Satılan Kargo Uçağına El Koymasını Tepki

İran, ABD’nin Venezuela’ya satılan bir kargo uçağına el koymasını “hukuka aykırı eylem” olarak nitelendirerek kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yazılı bir açıklamada, ABD’nin Venezuela’nın “Emtrasur” adlı hava yolu şirketine ait Boeing-747 tipi kargo uçağına el koymasına tepki gösterdi.

Kenani, ABD’nin uçağa el koymasının Birleşmiş Milletler ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek, İran’ın Venezuela’nın varlıklarının mülkiyetini ve erişimini yeniden tesis etme yönündeki yasal ve diplomatik çabalarına güçlü destek verdiğini ifade etti.

ABD, Venezuelalı bir kargo şirketinin İran’ın Mahan Hava Yolları şirketinden satın aldığı Boeing 747 tipi kargo uçağına “İran’la ilgili ihracat kısıtlamaları” kapsamında el konulduğunu duyurmuştu.

ABD Hazine Bakanlığı, 2019’da İran hava yolu şirketi Mahan Air’i Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantısı nedeniyle yaptırım listesine almıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Eğitime,bilime,çağdaşlığa,insana değer ve önem vermezsen,koltuk ve güç için gericilik,yobazlık ve cehaletin peşinde koşarsan gayrimüslimlere, icatlarına, parasına her şeylerine muhtaç olursun onlar da istediklerini yaparlar haliyle…