featured

İngiltere Drone'lar için özel yasalar hazırlıyor

İngiltere hükümeti, havaalanlarını dronların neden olacağı aksaklıklardan korumak için yeni yasalar çıkardığını duyurdu.
Pistlerin yakınında faaliyet gösteren dronların görüşlerini takiben havaalanlarının geçici olarak kapandığı geçmiş olayların tekrarlanmasına izin vermemek amacıyla, hükümet daha fazla yetkiler verecek.
Yeni yasalar, İngiltere’nin en işlek iki havalimanı olan Heathrow ve Gatwick’in, dronlar nedeniyle sorunlar yaşamasından sonra tatbik edilmeye karar verildi. . Geçen yıl, Gatwick Havaalanı Noel’den sadece 30 gün önce kapatıldı ve 750’den fazla uçuşun iptali ve 110.000 yolcu etkilendi. Bir çift tutuklanmasına rağmen, daha sonra ücretsiz olarak serbest bırakıldılar.
Heathrow Havalimanı’nın gidiş pisti 8 Ocak’ta yaklaşık bir saat boyunca kapatıldı. 38 yaşındaki bir erkek, “hava trafik kontrolünün izni olmadan küçük bir insansız hava aracı” ile uçmakla tutuklandı ve suçlandı. Bu nedenlerle Heathrow ve Gatwick, havalimanları gelecekteki olayları önlemek milyonlarca pound yatırım yapıyor.
Ayrıca, polis memurları  “dronlar faturası” nın bir parçası olarak 400 feet’in üzerinde veya bir havalimanının 5 kilometre mesafesinde drone kullandırtmayacaklar. Ayrıca, polis memurlarının 100 sterlinlik yerinde para cezası vermesine izin verilecek.
Sınırların havaalanları etrafındaki genişlemesi, İngiltere hükümetinin 1 kilometrelik sınırı getirmesinden bir yıl sonra gerçekleşti. Bu, Aralık ayındaki Gatwick olayının ardından Hükümetin gelecekteki herhangi bir havaalanı kapanmasını durdurmak için hızlı bir şekilde hareket etmesine neden olacak şekilde eleştirildi.
Ulaştırma Sekreteri Chris Grayling şunları söyledi: “Yasa, bir havaalanına yakın bir dronun uçmasının ciddi bir suç eylemi olduğu açıktır. Şimdi daha da ileri gidiyoruz ve hava alanlarımızı ve gökyüzü güvenliğimizi korumak için uçuşa yasak bölge genişletiliyor. ”
“Ayrıca yürürlükteki kuralların farkındalığını artırmak için çalışıyoruz. Uçağının bir havaalanının yakınında uçan herkes, sadece sorumsuzca değil suçlu davrandıklarını ve hapis cezası alabileceklerini bilmelidir. ”
Uzaktan Pilot Uçak Sistemleri Birliği (ARPAŞ) haberleri memnuniyetle karşılamaktadır.
Arpas UK komite üyesi Rupert Dent, “Polisin kuralların ne olduğunu tam olarak bilmesi ve yetkilerini doğru şekilde kullanması gerekir” dedi. “Meşru operatörlerin dronları meşru bir şekilde çalıştırmalarını engellememesi konusunda istekliyiz.”
Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), geçtiğimiz yıl dronlar ve uçaklar arasında 120’e yakın raporda bulunduğunu ve bunun da 2017’ye göre yüzde 29 artış olduğunu bildirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir