featured

İlk mürettebatlı uçan araba Mk4 eVTOL ilk kez görücüye çıktı

Airspeeder, ilk mürettebatlı uçan araba yarış serisi öncesinde Mk4 eVTOL’u tanıttı.

Yeni gelişmekte olan Airspeeder yarış serisi için geliştirilen eVTOL’ların tasarımının arkasındaki elektrikli havacılık şirketi Alauda Aeronautics en son “uçan arabasını” tanıttı.

Airspeeder’ın bir sonraki iterasyonu olan Mk4, lig yarışçılarının pistlerden gökyüzünde rekabet etmelerini sağlamaya yaklaştıkça, özellikle mürettebatlı yarış uçuşları için tasarlanan ilk araç olma özelliğini taşıyor.

Airspeeder, merkezi Londra’da bulunan ve ilk olarak Kasım 2021’de duyurulan bir elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yarış ligidir.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ maxresdefault 1

Alauda Aeronautics CEO’su Matt Pearson yeni Mk4 yarış eVTOL ile ilgili açıklamasında;

Pilotlu eVTOL yarışları şık ve yeni bir Airspeeder’a kavuşuyor pilot dostu Mk4 eVTOL  İngiltere’de Alauda Aeronautics tarafından hazırlanan videoda yer alan görsellerle ilk kez görücüye çıktı.

İlk eVTOL yarış ligi olan Airspeeder, Mk4 ile ilklerin rekorunu kırmaya devam ediyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu eVTOL, pilotlar tarafından uzaktan değil de havadan elle kumanda edilecek ilk Airspeeder tasarımı olacak.

Ayrıca MK4, hidrojen teknolojisini kullanan ilk Airspeeder olma özelliğini taşıyor.

Bu teknoloji, Airspeeder’ın 300 kilometre (188 mil) menzil sunabileceğini söylediği bir Thunderstrike Hidrojen Türbojeneratörüdür. 1,000 kW (1,340 hp) gücündeki turbojeneratör, roket motorları için geliştirilen benzersiz yakıcı içeren uçağın “Thunderstrike” motoru da dahil olmak üzere tüm yarış eVTOL’üne güç sağlıyor. Azot oksit emisyonlarını azaltırken hidrojen alev sıcaklığını düşük tutmaya yardımcı olur.

Hidrojen ayrıca oldukça hafif olduğu için yüksek bir enerji yoğunluğuna sahip. eVTOL’ler gibi küçük uçaklar için mükemmeldir. Ayrıca saf su dışında sıfır emisyon üretir.

Biz pilotlu uçan araba yarışlarına hazırız. Araçları inşa ettik, sporu geliştirdik, mekanları güvence altına aldık, sponsorları ve teknik ortakları cezbettik. Şimdi dünyanın en ilerici, yenilikçi ve hırslı otomotiv markalarının, OEM üreticilerinin ve motor sporları ekiplerinin gerçekten devrim niteliğinde yeni bir motor sporunun parçası olma zamanı.

Pilotlu Airspeeder Mk4’ü tanıtırken, kendi alanlarında en yüksek beceriye sahip pilotların mürettebatıyla yarışta mücadele edecek araçları gösteriyoruz.

Alauda Aeronautics, yaklaşmakta olan Mk4’ü “dünyanın en hızlı eVTOL’ü” olarak tanıtıyor ve ayakta kalkıştan itibaren 30 saniye içinde 225 mph (360 km/s) hıza ulaşabiliyor.

Airspeeder ve Alauda Aeronautics, Mk4 ile uçuş testlerinin Güney Avustralya’da halihazırda devam ettiğini ve serinin ilk mürettebatlı yarışlarının 2024’te yapılmasının beklendiğini belirtti.

Mürettebatlı yarış eVTOL’u 7 Mart’ta Adelaide’de Southstart Innovation Festival’de halka tanıtılmadan önce MK4’ün ilk videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 6 ay önce

    Uçan araba olmasına inanamıyorum ????

    Cevapla