featured

Airspeeder, uçan yarış araçları ile önemli bir kilometre taşını geride bıraktı

 

Avustralya merkezli girişim Alauda, havada yapılacak yarış serisi Airspeeder için uçuş denemelerini ciddi şekilde artırmış durumda.

Uzun süre önce karşımıza çıkan Airspeeder serisi zaman zaman ufak bilgiler ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Firma bilmeyenler için insan kontrolünde uçan yukarıda görebileceğiniz yarış aracı modelleri geliştiriyor.

Bu araç için daha önce “Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor” açıklamasını yapan Alauda, süreçte geleceğin yarış eğlencesi bu olacak ibaresini kullanıyor.

Dediğimiz gibi bu konuda hız kesmeden çalışan firma, kısa süre önce yukarıdaki videoyu yayınladı ve bununla şimdiye kadar 250’den fazla uçuş denemesi gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bu video içerisinde firmanın uçuş denemelerinden kaydettiği kilit anlar da gözler önüne serildi.

Şirket bundan önce gündemimize şirket içerisinde kurulan iki takım arasındaki havadan drag yarışı ile gelmişti. Bu denemede araçların içerisinde pilot yer almıyordu.

Pilotlar hava araçlarını VR başlık ve kontrolcü ile yerden kontrol etti. Ancak 2023 yılında yapılacak turnuva yarışlarında pilotlar da olacak. 2023’te başlayacak resmi seride söylendiği kadarıyla 10 farklı takım mücadele edecek.

Firmanın geliştirdiği ana hava aracı, gerçekten modern bir tasarıma sahip. 130 kg’lık hava aracı, içerisindeki kişiyle beraber 0’dan 100 km/s hıza 3 saniye altında çıkabiliyor. Toplam sekiz adet pervane ile aralıksız 20 dakika boyunca yol alabilen tamamen elektrikli Airspeeder Mk3, 4 metre uzunluğa ve 3,5 metre genişliğe sahip. Maksimum gücü 320 kW olarak açıklanan bu merak edilen araç için geçtiğimiz aylarda başarılı ilk test uçuşu yapılmıştı.

EXA Airspeeder Grand Prix serisinin merkezinde yer alan araç, pilotuna ya da yarış sürücüsüne çok ama çok keyifli dakikalar verecek izlenimi oluşturuyor. 500 metre yüksekte yapılacak yarışlarda bir pit stop olacağı da aktarılıyor.

Burada modüler olarak pil modülü değiştirilecek ve uçuşa devam edilecek gibi görünüyor. LiDAR ve diğer sensörler ile pilotların birbirlerine zarar vermeden çok yakın şekilde mücadele etmesine imkân tanıyacak seri, süreçte Nvidia ve DHL gibi büyük sponsorlara da sahip. Bu arada firmanın MK4 üzerinde de çalıştığını belirtelim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir