İlk A320NEO Lufthansa’nın

İlk A320NEO Lufthansa’nın

Airbus’ın en çok tutulan serisi olan A320’nin serisinin yeni nesil üyesi ‘neo’nun teslimatları başladı. İlk teslimat Lufthansa’ya yapıldı.

Pratt & Whitney PurePower imalatı Geared Turbofan motorlarına sahip uçak, yüzde 15 yakıt tasarrufu ve yüzde 20 daha düşük operasyon maliyeti ile dikkat çekiyor.

Uçağın ilk kullanıcısı olmaktan memnun olduklarını söyleyen Lufthansa Grup CEO’su Carsten Spohr, “A320neo çevreci bir uçak. Düşük yakıt sarfiyatı ile 116 adetlik siparişimiz, Airbus’a olan güvenimizi ortaya koyuyor. Lufthansa olarak bu yıl bir rekora imza atıp 52 uçak teslim alacağız” dedi.Airbus’ın CEO’su Fabrice Brégier ise tarihlerinde önemli bir aşamanın neo teslimatı ile gerçekleştiğini belirterek, “80 ayrı müşteriden 4 bin 500 adetlik sipariş, havacılık tarihi için büyük bir başarı. Yüzde 60’lık paya ulaşan projenin başlamasının üzerinden geçen 6 yıl sonrasında teslimatlara başladık” diye konuştu.

60’ıncı yılını geride bırakan Lufthansa, bugüne kadar toplam 582 adet Airbus uçağı siparişi verdi.

THY 87 ADET SİPARİŞ VERDİ

Airbus’ın A320neo serisi için Türkiye’den ilk sipariş Pegasus Havayolları’ndan gelmişti.

Opsiyon yani kesin siparişe çevrilebilir toplam 100 A320/A321neo siparişi veren Pegasus, filosundaki 737-800’leri bu uçaklarla değiştirecek.

Pegasus uçaklarında, CFMI’ın Leap 1 motorlarını kullanacak.

Türk Hava Yolları’nın ise toplam 87 adet A321neo siparişi bulunuyor.

 

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
mafaky
4 yıl önce

Bu bilginin doğruluk ihtimali çok yüksek : LH halen Avrupa içi hatlarda kullandığı tek koridorlu a320 ailesi uçaklarında J/Y ayırımı yapmaksızın 76 cm (29.9”) bacak mesafesi (legroom) koltuklar kullanmaktaymış. J/Y koltuklar arasında bacak mesafesi farkı yok ama J uçarsanız ortadaki koltuk boş bırakılıyor..) Şimdi bu a320neo’larda politika biraz değişmiş: kabin içinde WC ve mutfakların yerleşiminde yapılan son tasarrufla ve kullanılan “slim” koltuklarla kabin toplam 180 koltuklu hale getirilmiş. J Class’da bacak mesafesi 81 cm (31.8”) çıkartılırken, Y Class’da 71 cm (29.1”)’e düşürülmüş. Bu yapılandırmada LCC RyanAir’in koltukları “daha konforlu” hale gelmiş olmakta. Bu cimriliği anlayabilmek biraz güç gibi… Yani boyu… Devamını oku »