featured

IATA: Latin Amerika, havacılık ve turizmde zor durumda

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) bölge için bildirdiğine göre, Latin Amerika bugün Covid-19’un etkisi nedeniyle ticari havacılık ve turizm endüstrilerinde 3,9 milyon daha az işe sahip.

IATA bölge direktörü Peter Cerdá’ya göre, pandeminin  sonucu olarak, Latin Amerika kıtanın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sından (GSYİH) 94 milyar dolar almasını durdurdu.

IATA temsilcisi, sınırların yeniden açılmasına ve havayollarının pandemi öncesi yolcu seviyelerini yeniden kazanmasına izin vermek için hükümetler ve endüstrinin birlikte çalışmasının zorunlu olduğunu düşünüyor.

Bu bağlamda IATA, dünya çapındaki havayollarının pandemi nedeniyle bu yıl 50 milyar dolara kadar net kâr kaybedebileceğini düşünüyor. Bu rakam 2020’de kaybettikleri 126,4 milyardan çok daha düşük bir rakam, ancak bu sonuçlar endüstrinin kârların buharlaştığı ikinci yıl oluyor.

IATA istatistiklerine göre, havayollarının 22,2 milyar dolar kaybetmesi beklendiği için, Avrupa en kötü ekonomik kayıplara sahip olacak ve onu 10,5 milyar dolar ile Asya-Pasifik takip edecek.

Kuzey Amerika ise Ortadoğu, Latin Amerika ve Afrika’nın arkasından 5 milyar kaybedecek.

Dört milyardan az olan Latin Amerika örneğinde, havayollarının en son net kar elde ettikleri 2017’den bu yana, ortalama olarak kârlı olmadığı art arda dördüncü yıl olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir