Hürjet, Farnborough Airshow’daki dünya lansmanında ilgi odağı oldu

Hürjet, Farnborough Airshow’daki dünya lansmanında ilgi odağı oldu

Türkiye İngiltere’deki dev havacılık fuarında adeta şov yaptı. Hürjet uçağı ve Atak helikopteri fuarın ilgi odağı oldu

Türkiye’nin jet eğitimi ve yakın destek uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan Hürjet, İngiltere’deki  Farnborough Airshow’daki dünya lansmanında ilgi odağı oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, dünyanın en önemli havacılık fuarları arasında yer alan Farnborough Airshow’a güçlü bir katılım gösteriyor. Şirket, fuara milli hava platformları ve yeni logosuyla adeta çıkarma yaptı.

Fuarda, eylül ayında ilk uçuşu planlanan T-625 Özgün Helikopter ve İnsansız Hava Aracı ANKA sergilenirken, Türkiye’nin tek kalemde en büyük savunma ihracatının gerçekleştirildiği T129 Atak helikopteri de uçuş gösterisi yaptı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin fuardaki en büyük sürprizi ise Hürjet oldu.

Türk Hava Kuvvetleri’nin ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçlarını hedef alarak, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı geliştirilmesi amacıyla başlatılan Hürjet Projesi kapsamında ortaya çıkan “yer prototipi” ilk  kez fuarda sergilendi.

DİJİTAL KAMUFLAJ İLGİ ODAĞI OLDU

Dijital kamuflaj tercihiyle ilgili çok sayıda soru gelirken, bu tercih, uçak tasarımlarının tanıtımında yeni bir trend oluşturulup  oluşturulmayacağı değerlendirmelerine konu oldu. Bazı önemli uçak üreticilerinin yönetici ve temsilcileri de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii şalesini ziyaret ederek Hürjet’i inceledi.

“Hürjet ne zaman uçacak”, “Projeye ne zaman başladınız” soruları, Hürjet ekibinin en fazla yanıtladığı sorular oldu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yetkilileri, ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

KUYRUKTA KARTAL VAR

Fuarda dijital kamuflajlı olarak yer alan Hürjet’in kuyruğunda tarih boyunca Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal figürü yer aldı. Hürjet’le birlikte TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm  Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Türkiye’nin ilk milli hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan; ROKETSAN tarafından geliştirilen Teber Lazer Güdün Kiti MK-81 ve MK-82, L-Umtas’a yer verildi.

Hürjet, Farnborough Airshow’da ilgiyle karşılandı. Havacılık profesyonelleri uçağın yer prototipini incelerken, Hürjet ekibi sorulara yanıt verdi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.