featured

Güney Sudan’da düşen Let L-410 uçağı ile ilgili ek bilgiler

2 Mart 2021 tarihinde Güney Sudan Supreme Airlines’a ait Let L-410 tipi yolcu uçağının düştüğü, ekip ve yolcu 10 kişinin öldüğü haberini siz değerli okurlarımıza aynı gün vermiştik.

HK-4274 tescil isimli Let L-410, Güney Sudan’da Pieri’den Yuai’ye 8 yolcu ve 2 ekiple charter uçuşu yapıyordu. Uçak Pieri’den kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra 17: 05L’de ​​(15: 05Z) her iki motoru arıza yapınca düştü. Uçaktaki 10 kişinin tamamı hayatını kaybetti. Uçağı işleten Güney Sudan Supreme Airlines, şimdiye kadar ana üssü Juba’ya dönmeyen bir uçağı olduğunu duyurdu.

NOT : Let L-410, 2 adet turboprop motorlu, Çek Cumhuriyetinde Let Kunovice tarafından üretilen bir yolcu uçağıdır. Max yolcu kapasitesi 15 kişidir.

Jonglei Eyalet Valisi bir mektup yayınlayarak, HK-4274 kuyruk numaralı uçağın Güney Sudan’ın Jonglei Eyaleti’ndeki Pieri havaalanı pisti’ne lokal saat ile 17: 05’de ​​düştüğünü doğruladı.

Juba Havaalanı da, HK-4274 tescil isimli uçağın günün erken saatlerinde Pieri’ye gittiğini ancak Juba’ya geri dönmediğini doğruladı. Uçak, Güney Sudan Supreme Havayolu tarafından yeni satın alınmış ve dolayısıyla henüz yeni tescil ismi alınmamıştı. Pieri havaalanı 3 Mart 2021’de söz konusu uçağın Let L-410 olduğunu doğruladı.

4 Mart 2021’de Güney Sudan’ın Sivil Havacılık Otoritesi, kaza yerine bir müfettiş ekibi gönderdiklerini bildirdi. Ön araştırma sonuçlarına göre, motorlarından birisi (Walter M601E) kalkış sonrası durdu, ekip hemen tek motorla Pieri’ye dönüş başlattı. Pieri’ye geri dönüşte diğer motoru da durunca zorunlu iniş sırasında pist üzerine düştü.

Güney Sudan Supreme Havayollarının Antonov AN-26 ve Let L-410 uçaklarını işlettiği bilinmektedir. Pieri havaalanının, asfaltı bile olmayan bir piste sahiptir ve hem AN26’lar hem de L410’lar uçakları tarafından kullanılabiliyor.

NOT : Burundi, Afrikada Burkina Fasso’nun yanında küçük bir ülke olup halen iç savaş devam ediyor.

4 Mart 2021’de, Güney Sudan başkanının Güney Sudan Supreme Havayolları’nı 2 Mart 2021’de güvenlik denetimine kadar derhal geçerli olacak şekilde cezalandırdığı öğrenildi.

NOT : Tescil ismi HK-4274 olarak bildirilmesine rağmen fotoğraftaki son rakamın 4’e değil, 8 veya 9’a benzediğini göreceksiniz. Bu da ilginç değil mi?

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Supreme 2 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Supreme 3 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Supreme 1Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ south supreme unkn hk 4274 pieri 210302 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir