Güney Sudan'ın Malakal Havaalanı'nda İki Kargo Uçağı Çarpıştı

Güney Sudan’ın Malakal Havaalanı’nda İki Kargo Uçağı Çarpıştı

Güney Sudan’ın Malakal Havaalanı’nda, 31 Mart 2024 tarihinde, bir kargo uçağı ile bir yolcu uçağının çarpışması yaşandı. Olayda herhangi bir yaralanma olmazken, havaalanı genel müdür vekili Bol Mijok Lual, uçakların çarpışma sonucu herhangi bir zarar görmediğini belirtti.

Çarpışan uçaklar, Safe Air’e ait bir Boeing 727 kargo uçağı ile African Express Airways’e ait bir MD-82 tipi yolcu uçağıydı. Boeing 727 kargo uçağı, iniş yaparken pistin dışına çıkarak lastiklerinin patlamasına ve ters dönmesine neden oldu. Bu durumda kontrolü kaybeden uçak, havaalanında sabit duran MD-82 uçağına çarptı.

Önceden MD-82 uçağı, pistin kısa kısmına inmiş ve hareket edemediği için sabit kalmıştı. Bu nedenle çarpışma sırasında MD-82 uçağının herhangi bir manevra yapma şansı yoktu.

Malakal Havaalanı yetkilileri, çarpışmanın nedenini belirlemek üzere bir soruşturma başlattılar. Ancak, ilk belirlemelere göre her iki uçakta da herhangi bir yaralanma veya ciddi zarar olmadığı rapor edildi.

Öte yandan, çarpışan Boeing 727 kargo uçağının daha önce Taliban kontrolündeki Afganistan’dan eski Afgan özel kuvvetlerinin tahliyesinde görev aldığına dair yerel haberler bulunmakta.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GKAePrXXwAAhTsQ

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan SON DAKİKA HAVACILIK HABERLERİ kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir