featured

Lufthansa’nın kilit hissedarı Heinz Hermann Thiele 79 yaşında öldü

Lufthansa’nın  % 12.42’sine sahip olan Alman milyarder sanayici Heinz Hermann Thiele, 23 Şubat günü 79 yaşında öldü.

Servetinin çoğunu kazandığı, başkan yardımcısı ve çoğunluk hissedarı olduğu fren sistemleri üreticisi Knorr-Bremse AG şirketi, Thiele’nin 23 Şubat’ta Münih’te ailesiyle beraberken vefat ettiğine dair bir açıklama yaptı ancak, ölüm nedeni hakkında bir açıklama yapmadı.

Forbes dergisi, Heinz Hermann Thiele’yi ve ailesini 2020 yılı milyarderler listesinde 91. sırada göstermişti. Serveti Temmuz 2020 itibarıyla 12,9 milyar ABD doları olarak belirlenmişti.

Mainz’lı bir avukat olan Thiele, 1960’ların sonlarında Knorr-Bremse AG’nin hukuk departmanına katıldı, 1980’lerin ortasında firmada kontrol hissesi sahibi oldu.

Thiele, Lufthansa’daki hissesini 16 Mart 2020’de artırdı. Bu işlemde, 195,5 milyon Euro (o sırada 212 milyon ABD Doları) karşılığında 22,6 milyon hisse satın aldı. Havayolu grubunun hisse fiyatı, endüstri akranlarının çoğunda olduğu gibi, Covid-19 salgınının patlamasıyla hisse fiyatları düşmeye başladıktan sonra onu grubun en büyük hissedarı yaptı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ile yaptığı bir röportajda, kurtarma paketinin Lufthansa hissedarlarının çıkarlarını görmezden geldiğini, bunun yerine Alman vergi mükelleflerini desteklediğini ve “Devletin en iyi girişimci olmadığına” ikna olduğunu belirtti. Kurtarma paketinin bir parçası olarak, Alman hükümeti, yeni çıkarılan hisselerin satın alınmasından sonra başlangıçta Lufthansa’da % 20 hisseye sahip olacaktı.

Ayrıca, Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) aracılığıyla hükümete önerilen hisse satışının, kendi hisselerini zayıflatacağından endişe duyuyordu.

Ancak 25 Haziran’da yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında, hisselerin % 98’ini temsil eden hissedarlar, plan lehine oy kullandı. Ayrıca hükümeti sendikalarla yapılacak maaş kesintisi görüşmelerine aracılık etmeye çağırdı, ancak hükümet tartışmalara katılmamayı seçti.

2 Nisan’da 80 yaşına girecek olan Thiele’nin ölümünün Lufthansa için ne anlama geldiği henüz belli değil. Ailesi, % 12.4 hissesiyle ne yapacağı konusunda bir yorum yapmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir