featured

GENEL KURULUN PERDE ARKASI…ER MEYDANINDAN KAÇANLAR

ER MEYDANINDAN KAÇANLAR… GENEL KURULUN PERDE ARKASI HADİ BAKALIM ŞİMDİ TORNİSTAN…
Değerli okurlarım;
THY’nin bir olağan genel kurulunu da geride bıraktık. Genel kurul öncesi ve sonrası Airlinehaber’in okunma sayılarındaki yükseliş bizi ziyadesiyle mutlu etti. Bu nedenle tüm okurlarımıza, ben ve ekibimiz adına teşekkür ediyorum. Malumunuz olduğu üzere gerek İstanbul belediye seçimine, gerekse THY genel kuruluna katılabilmek için günü birlik Avşa adasından İstanbul’a gidip gelmek zorunda kaldım ve gerçekten yoruldum.
Bazı okurlarıma ve bilhassa THY Teknik A.Ş nin genelge mağdurlarına verdiğim sözü tutmak zorunda olduğumdan günlük kıyafetimle genel kurula gelip, üstüne üstlük birde kürsüye çıkıp tarafıma iletilen ve tabii ki benim de kafama yatan konuları genel kurulda dile getirdim. Konuşmamı yaparken, İlker Aycı beyin vücut dilinden anladığım kadarı ile genelge mağdurlarının sorununu çözecek gibi görünüyordu.
Genel kurulda genelge mağdurları konusunu gündeme getirdikten sonra, THY insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı Abdülkerim Çay ile ayaküstü kısa bir görüşmemiz oldu. Anladığım kadarı ile Abdülkerim Çay beye konu farklı anlatılmış. Yani Teknik A.Ş yönetimi konuyu farklı aksettirmiş. Abdülkerim Çay Bey, arzu ederse genelge mağdurlarının kendi anlatımı ile yazdığı ve bizim yayınladığımız mektubu bir kez daha okusun ve gerekirse birlikte değerlendirelim. (İŞTE O YAZI)
Genel kurulun perde arkasına bakmadan önce biraz geriye dönmekte fayda var. Malum yalan dolanla yayın hayatını sürdürmeye çalışan ve gün geçtikçe kan kaybettiğinin farkında olan ve düzeleceğine daha çok agresif habercilik anlayışı ile kapıcıdan, odacıdan aldığı haberleri çok önemli makamlardan almış gibi göstererek gündem yaratmaya çalışan yayıncılık anlayışı çok gerilerde kaldı.
Bu devirde lafla, duyumla haber yapılamıyor. Haberi yaptığınızda, hele hele suçlama yaparsanız, belgesini de ortaya koymalısınız. Aksi takdirde ele güne rezil olmakla kalmaz genel kurula bile gelemezsiniz.
Genel kurullar er meydanıdır.Klavye kahramanlığı orada işe yaramaz. Çünkü Belgeler konuşur.
Bir şirketin, derneğin, sendikanın, siyasi partinin, spor kulübünün genel kuruluna gittiğinizde çok sert tartışmaların yanı sıra belgeler sunularak suçlamalar mahkemelere kadar yansır.
THY’nin genel kurulu öncesi, belgeli olduğu iddia edilen ve belgesi bende denilen bir dolu iddialar okuduk.  Tabii ki THY yönetimi illegal işler yapmış ve bu belgeler size kadar sızmışsa yazmamak olmaz. Ancak yazdıklarınızın belgelerini de genel kurula getirip hükümet yetkililerinin önünde kayda aldırıp takipçisi olacaksınız.  Aksi takdirde müfteri ilan edilirsiniz.
Genel kurulları hiç kaçırmayan biri olarak son genel kurulda da ordaydım. Tabii ki belgeler bende gerektiğinde sunacağım diyen kişinin belgelerini bekledim.  Çünkü orası en yetkili kurul. İllegal uygulamaların (varsa) sunulup kayda geçirileceği tek yer.
Madem er meydanından kaçacaktınız neden atıp tuttunuz? Kimse kimseyi orada dövemez ve sövemez ki… Bu mudur delikanlılık?
Çamur at izi kalsın mantığında yapılmış haberler ne olacak şimdi? İki eliniz kanda bile olsa gelecektiniz ve genel kurula o meşhur belgelerinizi(!) sunacaktınız. Mevcut durumda,  THY darmadağın olacak dediniz ama siz darmadağın oldunuz.
Ayrıca yazdığınız makale veya haberlerde hakaret edemezsiniz. Örneğin; Hava-İş sendikası tarafından tarafıma açılmış tam yedi dava vardı. Kimisi ceza kimisi ise tazminat, kimisi ise hem ceza hem tazminat… Hiç birini kaybetmedik. Çünkü kişilere veya kurumlara hakaret etmek bizim lügatımızda yoktur. Belgeli olmadan da haber yapmayız. O halde mahkeme ne karar verecek? Tabii ki beraat…
Ancak etrafınıza baktığınızda yalan dolan bir dolu haberin yanı sıra hakaret içeren basit mahalle ağzı ile yazılmış belgesi sunulmadan yazılmış suçlamalar… Normal bir okur bu saçmalığa inanır mı sizce? Hava/magazin tarzı habercilik yapan bir sitenin verdiği haberin ne değeri olabilir ki?
Bu tür bir yayıncılık anlayışını bizde gördüğünüzde lütfen sitemizi takip etmeyin. Bize gelen duyumlar yok mu? Tabii ki var. Ancak okurlara teyit ettirilmemiş bir haberi sunduğumuzda o hava/magazin sitesinin durumuna düşeriz diye yapmıyoruz. Neyse bir kere daha derslerini aldılar.
Bu kadar serzeniş yeter. Dersini alan aldı. Umarım doğru yolu bulup diğer haber siteleri gibi hadlerini aşmadan tarzları olan magazin haberciliğini yapmaya başlarlar. Herkes haddini bilecek…
Sonuç olarak; Malum site şimdi birlikte gözlemleyeceğimiz üzere tornistan yapacak ve THY ve İlker Aycı ile ilişkilerini tamir etme yoluna gidecektir. Hatta hasbelkader üyesi olduğu partiyi bile terk edip nereye isterse oraya üye olabilir. Tabii ki yerseler… Bir teknenin ve insanın en önemli uzvu veya bölümü omurgasıdır. Omurgasız nasıl tekne olmazsa insan da olamaz. 
Güven kuş gibidir. Bir kere elinden uçtuğunda yakalayamazsın…
GENEL KURULUN PERDE ARKASI;
THY Genel kurullarını hiç kaçırdığım görülmemiştir. Bu genel kurullarda hiçbir zaman konu mankeni gibi gidip konuşmadan, söz almadan, eleştirmeden döndüğüm olmamıştır. Bu genel kurulda da öyle oldu. Yine söz aldım ve bu sefer masamdaki mikrofondan değil kürsüye çıkarak konuşmayı uygun gördüm.
Tabii ki İlker Beye methiyeler düzmedim.  Dilek ve temenniler bölümünde söz alarak, İlker beye THY Teknik A.Ş.’da genelge mağdurlarının kazandığı Mahkeme ve Yargıtay kararlarına uyularak haklarının teslimini istemekle kalmayıp, 211 kişinin FETÖ suçlaması ile atılmasının yanlışlığını dile getirip bu yanlıştan bir şekilde dönülmesini istedim. Bir hukuk devletinde Yasalara, Mahkeme ve Yargıtay kararlarına muhalefet edilmesi asla kabul edilemez.
Yaptığım konuşma sadece bu kadar değil. İlker Aycı’ya hitap ederek yaptığım konuşmada, THY’deki iki ayrı sendikaya eşit yaklaşılması gerektiğini ve işveren olarak Sayın Aycı’nın tarafsız kalarak iki sendika arasındaki sürtüşmelere uzak kalarak, toplumu arkasına kim alabiliyorsa onu kendine muhatap alması gerektiğini hatırlattım. Bir başka anlatım tarzı ile size ne sendikanın birbiri ile dalaşmasına. Bırakın birbirleri ile sürtüşsünler, dalaşsınlar ne yaparlarsa yapsınlar. Siz sonuçta toplum kimi seçerse onunla muhatap olma durumundasınız. Girmeyin o topa dedim.
Ayrıca geçen haftaki yazımda dedikodusu yayılan ve THY’nin Do&Co ile yaptığı anlaşma karşılığında almış olduğu iddia edilen 100 Milyon doların belgesini soracaktım. Ancak benden önce bir başka hissedar bu soruyu sordu ve kendisine, Do&Co ile yapılan anlaşmanın henüz imzalanmadığı ve bu anlaşmanın 2018 yılına ait genel kurulda görülmemesinin normal olduğu anlatıldığından ben o soruyu bir kez daha sorma gereği duymadım.
Ancak ilk defa benden duyacağınız bir bilgiyi size vermek isterim. Do&Co THY’ye şerefiye parası olarak 100 milyon dolar ödeyecekken, TGS neden ödemiyor diye kimsenin aklına gelmedi. Ben bu soruyu İlker Aycı’ya genel kurul bitiminde sordum ve TGS’nin THY ve HAVAŞ isimli iki ortağının olması nedeniyle HAVAŞ’ın THY’ye 100 Milyon dolar ödemiş ve anlaşma imza altına alınmış durumda.
Tabi ki hep tenkit olmaz. 2018 yılının başarılı gidişatının,2019 yılının ilk çeyreğinde bozulmasının ve zararla kapatılmasının normal olduğunu, hatta THY’nin son çeyrekte de zarar edeceğini ama sene sonunda yine çok karlı olmasa da zararla kapatmayacaklarını dile getirdim.
Biz havacıların bildiği üzere, Havayollarının hepsi ilk ve son çeyrekte zorlanır. En çok kar ettikleri ikinci ve üçüncü çeyreklerdir.
SÜRPRİZ GELİŞME…
Genel kurulda bildiğiniz üzere Bilal Ekşi Bey icra kurulundan çıkarıldı. Bilal Bey’in icra kurulundan çıkartılması ve sadece genel müdür olarak kalması bence daha iyi olmuş.
Neden mi?
THY’nin icra kurulu yönetim kurulundan aldığı yetki ile çalışıyor. İcra kurulunun görevi hızlı karar alabilmektir. THY’nin başkanlık dâhil genel müdür yardımcılığına kadar olan atamaları veya görev değişiklikleri hep icra kurulunca yapılır.
Yönetim kuruluna sormadan milyon dolarlık siparişler verebilir veya işlemlerde bulunabilirler. İcra kurulu kendi yetkileri dâhilinde belirtilmiş işlemler için yönetim kuruluna bilgi vermek zorunda değildir.
İcra kurulunda olmak Bilal Bey’in kişilik yapısına pek uygun düşmez diye düşünüyorum. Çünkü Bilal Beyin kuralcı bir yapısı vardır. Titiz ve kuralcı desem daha doğru olacaktır. Çok hızlı karar almayı sevmez.
Kendisini Teknikte çalışırken tanımıştım. Verdiği talimatlar nedeniyle teknisyenler bayağı zorlanmıştı. Mesela bankamatik kullanımı için mesai saatlerinde sıraya girenlere kızar ve bu işlemin ancak yemek paydoslarında yapılabileceğini söylerdi.
İcra kurulunun ise ivedi durumlarda hızlı hareket eden bir yetkisi/görevi var. Bilal Bey ise ince eleyip sık dokuyan kişilik yapısında ki bir yönetici.  
Bu yapısını SHGM genel müdürlüğü görevinde yakinen takip etmiştim. Bence SHGM genel müdürlüğünde başarılıydı.
Sıklıkla twit atması SHGM’den gelen bir alışkanlığı. Şirket adına twit atmak her ne kadar THY Basın müşavirliğinin görevi olsa da yine de Bilal Ekşi Bey twit atmayı seviyor.
Bu arada çok dürüst ve akçeli işler peşinde koşacak biri olmadığını da belirtmeden geçmek haksızlık olur.
Sonuç olarak; Bilal Beyin sadece genel müdür kalışı onu daha rahatlatacak ve asli görevine daha çok zaman ayıracaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

34 Yorum

 1. 4 sene önce

  Thy AO da Gn kurul sonrası bugün bir sürü atama oldu sizde haber bile olmadı enteresan

  Cevapla
 2. Sefa Bey,
  Sizin genel kurulda 211 konusunu şimdiye kadar getirilmiş en üst seviyeden gündeme getirmeniz bizlere güç verdi ve önemli gelişmeler yaşandı. Bizler de önemli girişimlerde bulunduk. Sizden istirhamımız bu konuyu gündemde tutmanız olup bu durum netice almamızda en ömemli etken olacaktır.
  Saygılarımızla

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  Abi thy teknik ten bir sürü arkadaş istifa etti ediyor bununla ilgili bi haber yapmayi dusunurmusun

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  Şu çok konuşan her fırsatta teknik destek personelini kendinden altta gören tekniysen arkadaşlar! Ben meslek lisesi sonra da meslek yüksek okulu okudum. Aciktan lisans da okudum. Tamam havacılık üzerine okumadım ama şirkette benim gibi benden biraz önce girdigi için teknisyen olan bir sürü insan var. Bende aynı şeyi istiyorum fazlasını değil. Ayrıca çok cahil yorumlarınızı gördüğüm için belirtmek isterim. Sadece skala farkı var aramızda. Yetki veya iş tanımı farkı yok. Hepimiz aynı işi yapıyoruz. Kendinizden altta görmeyin. Biri hakkını ararken köstek olmayın. Destek olun. Biz size genelge konusunda destek oluyoruz. Ayrıca bizim tdp olayını zaten şirket kabul etti teknisyenlige geçiş sağlanacak. Biz sadece bunu bir an evvel yapsın istiyoruz. Aynı işi yapıp eskik para almamak için. Umarım bu kadar uzun yazdigim halde anlamamazlık yapmazsınız.

  Cevapla
 5. 4 sene önce

  Genelge mağdurları için yapmış olduğunuz öncülük gerçekten unutulmaz, sizden aldığımız verimi sendikadan bile alamıyoruz. Gerçekten emeğin ödenmez. Tek temennim Teknik A.Ş’ ye sendika başkanı olman, İnşallah bir gün bunu görürüz.
  Teşükkerler,

  Cevapla
 6. 4 sene önce

  Sefa abi sesimizi bir tek sen duyurabiliyorsun diye yine sana yazıyorum. Ben teknikte çalışan bir çok teknisyen ile aynı okullarda okudum. Benden 1 yıl önce giren üniversiteden sınıf arkadaşım teknisyen olarak işe giriş yaptı, sonra teknik destek personeli adı altında birşey çıkardılar. Bizi de teknik destek personeli olarak aldılar. Is tanımı olarak da yaptığımız iş olarak da herşey tamamiyle aynı. Sadece o 10.0 skalasinda ben 3.1 skalasindayim. Sözde geçen tis de anlaşma sağlandı bizim de teknisyenlige geçişimiz yapılacaktı. Ama henüz ortada hiç birşey yok. Bu konuyu da dile getirmen başlığına taşıman bir dikkat uyandırır kanaatindeyim. Bir an önce sınavsa sınav mülakatsa mülakat ne yapacaklarsa yapsınlar da teknisyen skalasına geçebilelim. Hakkımız gasp ediliyor.

  Cevapla
 7. 4 sene önce

  Sefa Bey havasenden oturu cikarilmis kisileri unutmayin lutfen

  Cevapla
 8. 4 sene önce

  Celik is sendikasi isverenle gorusup yargitay kararini neden hala uygulatmiyor ?
  Neyi bekliyosunuz ??????

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  Yine ayrışma yine birbirine vurmalar var.o teknik destek o teknisyen o teknisyen yardımcısı o pilot o kabin ekibi vs .ya arkadaş size neden birilerinin daha fazla istemesi sorun oluyor.teknik destek personeliyim ingilizcem de bir çok yetkili teknisyen den daha iyi durumda ama mesele bu değil mesele bir sorun olduğunda neden elimizi vijdanimiza koyup biz diyemiyoruz.hepinize saygılarımla..her gün selamlastiginiz ama burada arkadan vurdugunuz arkadaşınız.

  Cevapla
 10. Sefa Bey sözünüzü tutup 211 konusunu gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. İlker Aycı’nın konuya yaklaşımı nasıl oldu? Mağduriyetleri gidereceğini düşünüyor musunuz?

  Cevapla
 11. 4 sene önce

  Sefa bey
  Teknik tarafında TİS de 3 yılda enflasyonun üstüne toplam 3,5 verilirken AO tarafında +9 puan verilmesini de keşke dile getirseydiniz çok mutlu olurduk. Malum bizim çelik çomak sendikasının birşey yapacağı yok.

  Cevapla
 12. engelleme

  Cevapla
 13. 4 sene önce

  Sefa bey doco ile ilgili soruyu soran hissedar, emekli personelin pas haklarını da sormuş bundan neden bahsetmiyorsunuz. Hissedarın ismini verirseniz reklam mı olur. Siz neden bu sene emekli personelin pas hakkı ve işten atılma ve tayin terfileri özellikle malum kartallılar konusunu dile getirmediniz acaba.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   O soruyu soran sen misin yoksa?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   O soruyu soranın kim olduğu belli. Bir zahmet tutanağa bak.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   niye şıkayet ediyorsun o zaman ? Madem adı belli merak eden bakar tutanağa

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Düztabanlık beyinde galiba.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bak bak bak, dümbüğe bak. Kalkıp Sefa başkandan hesap soruyor. Niye şunları şunları sormadın diyor. La oğlum sen Sefa başkanın ancak gölgesini takip edersin. O yüzden bütün havacılık toplumu Sefa başkana saygı duyuyor. haddini bil. Çek git şurdan, hadi öbür site sana göre.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Düztaban, o kişinin kim olduğunu, sayende herkes öğrendi. Aferin.

   Cevapla
 14. Sefa bey, Genel Kurulda bizi unutmadığınız için teşekkür ederiz

  Cevapla
 15. 4 sene önce

  Sayın yazar, bahsettiğiniz haber sitesinin ne olduğunu, kapasitesini sizin kadar olmasa da bizler de biliyor ve görüyoruz. Sizin muhatabınız olamazlar. Birkaç haftadır onları konu etmeniz gerçekten çok gereksiz ve sıkıcı olmaya başladı. Dikkate alınmayacak kişileri yazılarınıza taşıyarak onlara prim yaptırıyorsunuz. Rica ederim bitirin şu yazıları. Tekrar söylüyorum, MUHATABINIZ OLAMAZLAR.

  Cevapla
  • kardesim yazar istedigini yazar eger yalan degilse. okuma yada git kendine bir sayfa ac senide okusunlar yani cok bos yapmışsın belliki acisi olan. birisin

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ses, sen yazar mısın, niye üzerine alındın? Bu yazıdan acım olduğunu nasıl anladın, o kadar da saklamaya çalışıyordum halbuki :)

   Cevapla
 16. Abi şu teknik destek olayınıda dile getirirsen çok mutlu oluruz iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Tdplilerin bu sirketin kapisindan girmesine sukur etmeleri lazim.neui cozulecekmiş

   Cevapla
  • teknik desteğin ne gibi sorunu var lisanslı yetkili teknisyenle aynı maasi almak istiyorsun ama ingilizce yok okul yok ama ucak teknisyeni olacaksin bende doktor olayım pilot olayım sonucta onuda yapan ayni insan kafam elim ayagim var ne ala ya valla kebab

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Şu çok konuşan her fırsatta teknik destek personelini kendinden altta gören tekniysen arkadaşlar! Ben meslek lisesi sonra da meslek yüksek okulu okudum. Aciktan lisans da okudum. Tamam havacılık üzerine okumadım ama şirkette benim gibi benden biraz önce girdigi için teknisyen olan bir sürü insan var. Bende aynı şeyi istiyorum fazlasını değil. Ayrıca çok cahil yorumlarınızı gördüğüm için belirtmek isterim. Sadece skala farkı var aramızda. Yetki veya iş tanımı farkı yok. Hepimiz aynı işi yapıyoruz. Kendinizden altta görmeyin. Biri hakkını ararken köstek olmayın. Destek olun. Biz size genelge konusunda destek oluyoruz. Ayrıca bizim tdp olayını zaten şirket kabul etti teknisyenlige geçiş sağlanacak. Biz sadece bunu bir an evvel yapsın istiyoruz. Aynı işi yapıp eskik para almamak için. Umarım bu kadar uzun yazdigim halde anlamamazlık yapmazsınız.

   Cevapla
 17. Teknik ve A.O. arasındaki pas önceliğini de sorabildiniz mi? Büyük haksızlık yapılıyor.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   İlker ayci ıstanbul havalimanına geldiğinde yapısal bakım bölümü başteknisyeni arkadaşımız İlker ayciya direkt bu problemi söyledi.o da yanında insan kaynakları müdürüne mail atıp sorunu yazmasıni söyledi.
   Mail atıldı cevabın bu yüzyılda gelmesi bekleniyor.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   hangi ******* eksi verdi merak ettim. bak ****** kardeşim bizler thy ao olarak işe alındık thy teknik kurulurken hiçbir hakkınız kaybolmayacak dendi.ama kaşla göz arasında pas bilet onceliğinde sicil sıralaması değiştirildi.yanı kısaca hakkımızı kaybettık. yeni işe giren kabin memuru şirkete 30 senesini vermiş uçak teknisyeninden sıralamada önde olamaz. gerçi maaş olarak da onde olamaz ama o da ayrı konu.

   Cevapla
 18. 4 sene önce

  Sayın İnan güzel ve tarafsız yazı. Tebrik ederim. Sadece üslubunuzu biraz daha yumuşatırsanız kendinizi daha çok dinletebilirsiniz. Yönetimde olanlar gibi sizin de tek derdiniz bayrak taşıyıcı, dolayısıyla vatan aşkı olduğunu ancak böyle anlatabilirsiniz. Bir de yazınızda düzeltmeniz gereken bir yer var, icra Genel Mudur Yardimcisi atayamaz. Selamlar.

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   sayın yorumcu tekrar okursanız genel müdür yardımcılığına kadar demişim. Yani genel müdür yardımcısı hariç demek oluyor.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Editör!!! Soguk ve sert bir cevap olmuş. Yazınıza tekrar iyi bakın bence, GMY dahil anlaşılıyor. Zaten başkanlıkla gmy arasında başka unvan yok. Neden bir aralık belirtesiniz. Biz dili yumuşatın diyip tebrik ediyoruz sizin cevap be üslubunuza bakın. Yazık.

   Cevapla