featured

Çin’in Hipersonik uçak konsepti 2 saat içinde Pekin’den New York’a gidebilir

 

Çinli bir araştırma ekibinin 2018 raporu, insanları ve tonlarca kargo taşıyabilen ultra hızlı bir uçak planlarını ortaya koyuyor. 2018 tarihli bir rapor, Çin’in New York’tan Pekin’e 14 saat yerine iki saatte uçabilen ultra hızlı bir uçak planlarını ortaya çıkardı.

Uçağın küçük bir modeli Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nde görevli Cui ve ekibi tarafından bir rüzgar tünelinde test edildi. Tünel daha önce Çin’in en son hipersonik silah prototipleri için aerodinamik değerlendirmeler yapmak için kullanılıyordu. Model uçağın hızı, ses hızının 7 katına çıkarıldı. Bu, aşağı yukarı 5,343 mil (8,600 km/s) üzerinde bir hıza eşittir. Uçağın şaşırtıcı derecede iyi performans gösterdiğini öğrendiler.

Yeni hipersonik araca ekip tarafından “I-plane” adı verildi. Adı, uçağın yere vurduğu gölgeden geliyor. Uçak pike yaparak bombardıman uçağı gibi inerken, yerde büyük “I” şeklinde bir gölge oluşturuyor.   I-düzleminde iki kat kanat var. Tasarım, Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan çift kanatlı uçakları andırıyor. En eski uçak tipi olan çift kanatlı uçakların çoğu 1930’lardan sonra ortadan kayboldu.

Bunun nedeni, uçak tasarımcılarının daha yüksek hız ve yakıt verimliliği istemeleridir. Araç, uçağın ana gövdesinin ortasından bir çift kol gibi uzanan alt kanatlara sahip. Ayrıca uçağın arkasına uzanan üçüncü bir düz kanat daha var.

Araştırmacılara göre, bu çift kanatlı tasarım, uçağın konturlu bir şekle ve delta kanatlara sahip olması mevcut hipersonik araçlardan daha fazla yük taşımasını sağlayacak. Çift kanat, türbülansı ve aşırı yüksek hızlarda geri sürüklenmeyi azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca uçağın genel kaldırma kapasitesini de arttırıyor.

Araştırmacılar, hipersonik araç tarafından üretilen kaldırma miktarının aynı büyüklükteki bir ticari jetin yaklaşık dörtte biri kadar olduğunu söyledi. Bu, Boeing 737 büyüklüğünde bir I-uçağının yaklaşık beş ton kargo veya 50 yolcu taşıyabileceği anlamına gelir.

Araştırma ekibinin geliştirdiği tasarım, daha önce hipersonik uçak modellerinin sahip olduğu aerodinamik konfigürasyon sorununa bir cevap veriyor. Ancak bu tasarımın ilerleyebilmesi için hala cevaplanması gereken birçok soru var. Küresel olarak geliştirilmekte olan hipersonik araçlar, bazı önemli teknolojik zorluklar nedeniyle şimdiye kadar hep deney aşamasında kaldı.

Henüz yolcu taşıyacak aşamada değiller. Çin ve ABD gibi ülkeler hipersonik silah geliştirme yarışında. Hipersonik bir araç, başka bir ülkenin füze savunma sistemine zahmetsizce girebilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir