featured

Çin, X-37B’nin Kendi Versiyonunu Başlattı mı?

 

Perşembe günü Çin, dünya yörüngesine sınıflandırılmış tekrar kullanılabilir bir araç gönderdi. iki yıl içinde bu tür ikinci fırlatma. Uzay aracını taşıyan Long March 2F roketinin Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden havalandığı bildirildi.

Çin devleti tarafından işletilen Xinhua haber ajansına göre,  “Test uzay aracı, yeniden kullanılabilir ve yörünge içi hizmet teknolojisi doğrulamasının planlandığı gibi gerçekleştirileceği Çin’deki planlanan iniş alanına dönmeden önce bir süre yörüngede olacak.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri’nin 18. Uzay Savunma Filosu daha sonra uzay aracını 593 kilometrelik bir yörüngede takip etti.

Çin’in Shenzhou, mürettebatlı görevleri başlatmak için geliştirildi ve sekiz metrik tonun biraz üzerinde yük kapasitesine sahip.

Bu hafta uzaya fırlatılan aracın  Eylül 2020 testinde kullanılanla aynı olup olmadığı belli değil . Ancak, bu görev sırasında, araç iki gün boyunca havada kaldı ve Dünya’ya dönüp Çin’e inmeden önce yörüngede küçük bir yük bıraktığı bildirildi.

Yük kapasitesine dayanarak, Çin gemisinin boyut olarak  ABD Uzay Kuvvetleri’nin X-37B’sine  benzer olabileceği yaygın olarak öne sürülmüştür.

X-37B, Yörünge Test Aracı güvenilir, yeniden kullanılabilir, insansız bir uzay test platformu için teknolojileri gösteren deneysel bir test programıdır. X-37B’nin temel amaçları iki yönlüdür; Amerika’nın uzayda dünyaya döndüğünde yeniden kullanılabilir uzay aracı teknolojileri ve incelenebilecek çalışma deneyleri.

Uzay Gücü’nün ayrıca Boeing tarafından üretilen 29 fit uzunluğunda (8,8 metre) iki uzay gemisi daha işlettiğine inanılıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir