İki müslüman uçaktan atıldıkları için Alaska Havayollarına dava açtı - Airline Haber

İki müslüman uçaktan atıldıkları için Alaska Havayollarına dava açtı

 

İki Siyah Müslüman erkek, Alaska Airlines’a 2020’de uçuştan atıldıkları için dava açıyor. NBC News’e göre olay, bir yolcunun Arapça konuşmaları ve mesajlaşmalarını şikayet etmesi üzerine gerçekleşti. Gerçekte şikayeti yapan bu yolcu muhtemelen ırksal önyargılarını yansıtıyordu ve ikisinin tehlikeli olduklarını varsayıyordu.

Davacılar, Abobakkr Dirar ve Mohamed Elamin, Sudan doğumlu ABD vatandaşları. İkisi San Francisco’ya giden birinci sınıfta oturmuş, ana dilleri olan Arapça’da küçük bir konuşma yapıyorlardı. Dirar, uçakta olmayan bir arkadaşına mesaj gönderirken Arapça metin kullandı. İşte o zaman meraklı bir yolcu bundan şüphelendi ve bir kabin görevlisine şikayette bulundu.

İkili daha sonra Alaska Havayolları yöneticisi tarafından bir “bilet sorunu” nedeniyle uçuştan indirildi, telefonları FBI tarafından incelendi.

Avukatlar, havayolu çalışanlarının Arapça mesajlaşan adamı uçaktan indirerek güvenlik tiyatrosu oynadıklarını iddia ediyor. Dava dilekçesi, adamların önceden rezerve ettikleri Alaska uçuşlarında birlikte uçmalarının önlendiğini, onları farklı Alaska uçuşlarına binmeye ve varış noktalarına saatlerce geç gelmeye zorladığını söylüyor.

Adamları temsil eden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nde avukat olan Luis Segura, NBC News’e, havayolunda Arapça bilen bir yöneticinin kısa mesajları gözden geçirdiğini ve onları tehdit edici bulmadığını söyledi.

Dava, Alaska Havayolu personelinin olayın bir yanlış anlaşılma olduğunu ve yolcular için herhangi bir tehdit olmadığını kolluk kuvvetlerine bildirdikten sonra, havayolunun yine de gereksiz önlemler alıp uyguladıklarını söylüyor.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Uçakta herhangi bir dille konuşma yasağı yok. Ancak diğer insanları rahatsız edecek ölçüde yüksek sesle konuşma yasağı var. ki kişi arasındaki diyalog, insanları rahatsız edecek düzeyde olmadıktan sonra ne olursa olsun engellenemez. İsterlerse bu uçağı ne yaparız da düşürürüz desinler; düşünceden, muhabbetten ileri gidip fiile ulaşmadıktan sonra engellenemez, cezalandırılamaz… Tabii bir de yine etrafı rahatsız edecek kadar koku neşretme olayı var… Sanırım sırf Arapça kınuştukları ve Arap oldukları için bu muameleye maruz bırakıldılar. Bu insanların ilgili şirkete ve yöneticilerine karşı açtıkları davayı desteklerim.Sıradaki haber:

Jet2 yolcuları, yanık kokusu nedeniyle tahliye edildi

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.