Çin istedi, Amerikan havayolu şirketleri ismini sildi

Çin istedi, Amerikan havayolu şirketleri ismini sildi

Amerikalı üç büyük havayolu şirketi, Çin’den gelen baskılar üzerine internet sitelerinde ve reklam ürünlerinde Tayvan’ın tanımlamasını değiştirdi.

American, Delta ve United Airlines şirketleri uçuş noktaları listesinde, havalimanı ismine eklenen ‘ülke’ kısmından Tayvan’ı çıkardı.

Tayvan’ın Çin’den bağımsız bir ülke olarak tanımlanmasına karşı çıkan Pekin, bu yılın başında Çin Sivil Havacılık İdaresi aracılığıyla 36 havayolu şirketine uyarı mektubu yollayarak ‘tek Çin’ prensibine uymalarını istedi.

Tek taraflı bağımsızığını ilan eden Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin, uluslararası şirketlerden 25 Temmuz’a kadar istenilen değişikliği yapmasını talep etmiş, aksi halde yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

Karar havayollarının inisiyatifinde

Sorunu müzakare etmek isteyen ancak Pekin’den olumsuz yanıt alan Washington, talebi ‘otoriter saçmalık’ olarak nitelemişti.

Ticari savaşlarının gölgesinde yaşanan ‘Tayvan gerginliği’ iki ülke arasındaki tansiyonun artmasına yol açtı.

Beyaz Saray’dan mayıs ayında yapılan açıklamada Başkan Donald Trump’ın Çin’in politik doğruculuğuna karşı duran Amerikan halkı ve şirketlerinin arkasında olacağı belirtilerek Pekin yönetimi eleştirilmişti.

Amerikalı hükümet yetkilileri, havayolu şirketlerinin Tayvan’ı ülke listesinden çıkarıp yalnızca başkent Taipei’deki ana havalimanı ‘TPE – Taoyuan International’ ismini kullanmalarının kendi tercihleri olduğunu savundu.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.