© AirlineHaber.com Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Boeing mi Airbus mı? Thai Airways 95 yeni uçak istiyor

Tayland havayolu şirketinde yeni gelişme: Sektör kaynaklarına göre Tayland’ın bayrak taşıyıcısının 90 yeni jet için pazarlık yaptığı söyleniyor.

Kısa bir süre önce Thai Airways altı adet Airbus A380’i satışa çıkarmıştı. Şimdi de havayolu şirketinin yeni bir büyük sipariş vereceğine dair söylentiler var. Reuters’in haberine göre Airbus ve Boeing ile yoğun görüşmeler yürütülüyor. Ancak siparişin hangi uçak üreticisine verileceği belli değil.

Güneydoğu Asya’nın en büyük siparişlerinden biri

Seyahat pazarı toparlanmaya devam ediyor bu nedenle havayolları üzerindeki sürekli artan talebi karşılama baskısı da artıyor. Havayolu şirketleri iddialı büyüme planlarını her geçen gün daha sık açıklıyor. Örneğin Thai Airways, 113 yeni uçakla 2027 yılına kadar filosunu iki katına çıkarmayı planlıyor. Taylandlı havayolu şirketi, 2020 yılında iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldığı için kurumsal bir yeniden yapılandırmanın ortasında bulunuyor.

Bu durum, diğer şeylerin yanı sıra, yeni uçaklar için verilen büyük bir siparişin yardımıyla aşılacak. Reuters’e göre, 80’e kadar geniş gövdeli ve 15’e kadar dar gövdeli uçak olmak üzere 95 yeni uçak eklenecek. Normalde bu büyüklükteki siparişler on yıla yayıldığından, bu Güneydoğu Asya bölgesinden verilen en büyük siparişlerden biri olacak.

Bu arada Thai Airways şu anda çok çeşitli bir filoyla çalışıyor. Boeing 787’ler ve Boeing 777’ler, Airbus A350’ler ve A330’lardan oluşan yaklaşık 45 geniş gövdeli uçak sayısı, kiralama yoluyla 2024 yılının ilk çeyreğinde 56 uçağa çıkarılacak. Buna ek olarak, Taylandlı havayolu 20 adet Airbus A320 uçağı işletmekte. Bununla birlikte, 2026 yılına kadar kaç adet olduğu belirtilmeyen A321neo uçağı kiralanacak. Bu büyüme yörüngesi ile Thai Airways 2025 yılına kadar borsaya dönmeyi planlıyor.

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir