Boeing İranlı havayolu şirketleriyle anlaşmaları iptal etti

Boeing İranlı havayolu şirketleriyle anlaşmaları iptal etti

Amerikalı uçak üreticisi Boeing’in ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları nedeniyle İranlı havayollarıyla yaptıkları anlaşmaları iptal ettiği ve hiçbir teslimat yapmayacağı bildirildi.

Boeing yetkilisi, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada,  Boeing’in İranlı havayolu şirketleriyle yaptığı milyarlarca dolarlık anlaşmanın  iptal edildiğini ifade etti.

İran’la imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) ardından  yapılan anlaşmalar çerçevesinde şu ana kadar hiçbir teslimatın yapılmadığını  vurgulayan yetkili,  “İran’a şimdiye kadar hiç uçak teslim etmedik ve artık  lisansımız olmadığı için edemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Boeing, yaklaşık 40 yıl süren ambargo nedeniyle ABD’den yolcu uçağı ve  uçak yedek parçası satın alamayan İran’la Aralık 2016’da 16,6 milyar dolar ve  Nisan 2017’de 3 milyar dolarlık iki anlaşma yapmıştı.

Boeing’in anlaşmaları iptal etmesine, ABD Başkanı Donald Trump’ın  geçen ay KOEP’ten çekilme kararı alması ve 2015’te askıya alınan İran  yaptırımlarının yeniden uygulanacağını açıklaması neden oldu.

İran, ayrıca Fransız uçak üreticisi Airbus ile yaklaşık 20 milyar  dolar karşılığında 100 uçak için anlaşma yapmıştı. Şu ana kadar İranAir’e 3 yolcu  uçağının teslimatını yapan Airbus’ın ABD’nin yaptırımları yaz sonunda devreye  girmeden daha fazla teslimat yapmaya çalıştığı basına yansımıştı.

İran’da havayolu şirketlerinin ambargo nedeniyle uçak filosu  yenileyememesinin son 39 yıl içinde 200’den fazla uçak kazasına ve 2 binin  üzerinde insanın hayatını kaybetmesine yol açtığı belirtiliyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.