AYCI İLE İKİ YIL DAHA…NE DEDİYSEK O! GENEL MÜDÜRSÜZ İCRA KOMİTESİ

AYCI İLE İKİ YIL DAHA…NE DEDİYSEK O! GENEL MÜDÜRSÜZ İCRA KOMİTESİ

AYCI İLE 2 YIL DAHA…

Değerli okurlar, birilerinin merakla beklediği THY Genel Kurulu nihayet yapıldı. Beni çok fazla enterese etmediğini yazmıştım. Kim gelirse gelsin anlayış değişmedikten sonra esaslı bir değişiklik olmayacağı ortada. Haa, kim çok fazla ilgilenmiştir? İlker beyle kişisel dostluğu, arkadaşlığı olan, onun biryerlere getirdiği kişiler merakla belki de endişe ile beklemiştir Genel Kurulu… Bir de İlker beyle husumeti olan, onunla sorun yaşayan, onun gazabına uğramış olanlar da umutla izlemişlerdir. Temel sorunumuz bu işte… Sana ne birader? Kim gelirse gelsin sana ne? Kafa değişmedikten sonra o gitmiş, bu gelmiş ne anlamı var ki? Aslında çok da büyütmemek lazım. “Gelen ağam, giden paşam.” anlayışının yerleştiği topraklardır buralar. Veya “Kral öldü yaşasın yeni kral.”

NE DEDİYSEK O !

Gelelim gecikmeli Genel Kurula… Haftalardır en çok konuşulan konu, İlker Aycı’nın gidip gitmeyeceği idi. Birçokları ciddi ciddi Aycı’nın gideceğine iman etmiş, hatta taksimetre çalıştıranlar bile olmuştu. Hani seçimlerde yapılır ya, “seçime 19 gün kaldı, 18 gün kaldı” diye… Bu işler risklidir, “gitti artık” dersiniz, arkasından döşersiniz, bir de bakmışsınız adam kalıvermiş. O yüzden elinizde sağlam ipuçları ve dayanaklar yoksa böyle toplara girmemek gerekir. Biz de yazdık. 5 Haziran günü gayet net bir ifade kullanarak “İlker Aycı kalıyor.” dedik. (https://www.airlinehaber.com/topcunun-kitabi-satar-mi-ayci-kalir-mi/ )  Bu tezimizi de Aycı’nın Türkiye Futbol Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanlığına seçilmesi olayına dayandırdık. Dediğimiz çıktı. Bütün plan ve projelerini THY’de Yönetim Kurulu Başkanının değişmesine bağlayanlar, Aycı-Toto oynayanlar şaşırıp kaldılar.

AYCI’YA 2 YILLIK KREDİ…

Üstelik daha garip bir şey oldu. Her Genel Kurulda “izleyen Genel Kurula kadar bir yıl için” seçilen Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı bu kez iki yıllığına seçildi! Yani 2020 Genel Kurulunda Yönetim Kurulu seçimi yok... “1 yıl çabuk geçer, önümüzdeki yıl nasılsa gider.” demek de mümkün değil artık. Yetmedi, “İlker Bey gider, Dilberoğlu gelir.” beklentisi içinde olanlar da hayal kırıklığına uğradı. İsmail Cenk Dilberoğlu bu kez yönetime bile giremedi. Yine yetmedi, Aycı’nın Yatırım Ajansında birlikte çalıştığı ve ayrılırken de başkanlık görevini devrettiği halefi Arda Ermut da yönetime girdi. Yetmedi, İlker Bey Arda Ermut’u İcra Komitesine de aldı.

GENEL MÜDÜRSÜZ İCRA KOMİTESİ.

Bana göre en çarpıcı detaylardan biri ise, Genel Müdür Bilal Ekşi’nin İcra Komitesine alınmamasıydı. Bay Karlıtekin ve Bay Topçu’nun Yönetim Kurulunu bypass ederek Genel Müdürün yetkilerinin büyük kısmını devralmak üzere icat ettikleri İcra Komitesi yaklaşık 13 yıldır faaliyette. Ve bu süre içinde yapılan her Genel Kurul sonrasında Genel Müdürler İcra Komitesinde yer almışlardı. İlk kez bir Genel Müdür icra komitesinin dışında bırakıldı. Anlaşılan Bay Hamdi ile Temel Kotil arasında yüzyıl savaşlarını andıracak şekilde uzun süren ve ayyuka çıkan Yönetim Kurulu Başkanı-Genel Müdür çekişmesi, Aycı ile Ekşi arasında da yaşanıyormuş. Özetlemek gerekirse, gidecek denilen Aycı büyük bir tasfiye operasyonu yaparak daha güçlü bir şekilde üstelik 2 yıllığına yerinde kaldı. İlker beyi en ağır şekilde eleştirenlerden biriyim. Merak eden varsa 4 yıldır yazdığım yazılara göz atabilir. Bundan sonra da yazmaya devam edeceğiz. Burada sadece bir tespit yapıyoruz.

ŞİMDİ DİYALOG ZAMANI

Şimdi yeni bir sayfa açma zamanı. Herkesin oturup kendini gözden geçirmesi ve bir muhasebe yapması gerekiyor. Bu Genel Kurul’dan akılda kalan tek olay Sefa İnan’ın kürsü konuşmasıydı. Bu konuşmayı İlker Bey ve ekibinin birkaç kez daha dinlemesinde fayda var. Özellikle sendikalar arası mücadelede taraf tutmaktan vazgeçmesi şirketin faydasına olacak. Mao Zedung’un ünlü sözündeki gibi “Yüz çiçek açsın, bin fikir yarışsın.” Çok seslilikten zarar gelmez. Diyeceksiniz, Havasen’in hiç mi kusuru yok? Var tabii… Öncelikle şu dilini değiştirmeli Havasen… Bilimsel olmalı, rakamlara, olgulara, gerçeklere dayanmalı. Okuyanları ikna edecek bir söylem geliştirmeli. Sonuçta hepimiz aynı uçaktayız. Kokpitte kavga çıkarsa o uçak gideceği yere salimen varamaz.

İlker Bey, bırakın sendikalar kendi aralarında mücadele etsinler. Kim kazanırsa sizin muhatabınız odur. Bay Hamdi’nin 6 yıl önce bozduğu iş barışını daha da bozmayın. Sendikayı düşman görmekten vazgeçin. Oturup konuşmakla hiç kimse bir şey kaybetmez. Ülke ekonomik olarak zorda. Bu gidişat THY’yi de etkileyecek. Buradan çıkış yolu, herkesle, her kesimle, Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte hareket etmekten geçiyor. Biz uçak pistten çıkmadan uyarılarımızı yapalım da, gerisi sizin bileceğiniz iş

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Utanma var mı?
1 yıl önce

Malum sitenin yazarları, biz yazarsak adamı götürürüz dediler ama hepsi birden rezil oldular.

Hakkı
1 yıl önce

Sorun şurada. İlker bey, takır takır adam atarken ses çıkarmayanlar onu kırmızı halı ile, otel faturaları ile vurmaya çalıştılar. Sonuç da fiyasko oldu doğal olarak. Kul hakkından daha büyük yolsuzluk olur mu?

Gitmeee
1 yıl önce

Diğer sitenin tüm köşe yazanları İlker beyin gideceği üzerine yazıp durdular. Fena yamuldular.

manager
1 yıl önce

Gerçekten çok ilginç bir detay. Bugüne dek hep birer yıllığına seçilmişti yönetim kurulu. İki yıl ilk kez oluyor. Sebebi ne acaba?

Fantezi
1 yıl önce

Bence çok iyiniyetlisiniz. Aycı, Çarkçı’yı işten attı, o da ağzına geleni söyledi. lker bey, Havasen Başkanı ile masaya oturmaz.

uçuş işletme
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

çok doğru.Havasen e acil bir başkan lazım. safa beye rica edilse bu görevi kabul eder mi acaba?

Sefa Başkan
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

Bence de Sefa İnan Havasen’e en yakışan Başkan olur. Bu işler diyalogla çözülür. Sefa beye gördüğümüz kadarı ile THY yönetimi de itibar ediyor. Şimdi kavga zamanı değil. Havasen’i yaşatmak için herkesin sevgisini kazanan, çalışandan yana tavrını bildiğimiz Sefa bey gibi birine gereksinim var.

Değişim şart
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

İlker bey kaldığına göre Havasen onun karşısına yeni bir isimle çıkmalı.

SOR KPT
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

Çarkçı kaptanı severim, sayarım. Hocalığımı yapmıştır. Ama olmuyor, olmuyor. Doku tutmadı. Havasen kan kaybediyor. Yazık oluyor emeğimize umudumuza. Artık bırakması lazım.

Çözüm
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

Ali Kemalle baş edecek tek adam Sefa İnan’dır.

emekli
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

yanılıyorsunuz. sefa başkana Atilla ayçin in olağanüstü genel kurula götürüldüğü senede delegeler tarafından genel başkanlık teklif edilmişti ve kabul etmemişti. Kendini kanıtlamış bir isim ama kabul edeceğini hiç düşünmüyorum.

Taner Aydoğan
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

Saçma bence ayrıca sefa bey kabul etmez.başına belamı alacak parası var pulu var sitesi var. Olacak bir şey söyleyin. ayrıca teknik de çok güçlü bir isim ama işletme tanır mı sizce

Görev
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

Niye ki? Bir siyasi partiye girmiyor ki? Toplum için birşeyler yapılması gerekiyorsa Sefa bey de bir tarafından tutar işin.

teknik
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

taner bey, Uçuş işletme yıllarca. Ayçn’i desteklemedi mi? o da teknik kökenliydi .

Attention Captain
1 yıl önce
Reply to  Fantezi

İskender kaptanı Aycı’nın gideceğine inandıran kim ise hain odur. Havasen’in düşmanıdır. Bizim başkan da bu haine inanıp ha babam de babam Aycı’ya vurdu.(Aycı’nın da çok umurundaydı) Köprüleri yaktı. Zararı hepimiz gördük. Başkan etrafına dikkat et. Akıl hocan kim ise hemen def et. Yoksa biz gideceğiz sendikadan.

Adamsın
1 yıl önce

Sefa beye teşekkürler. 10 dakikada bütün mesajları vermiş. Başkaları gibi boş konuşmamış. 3 kere izledim. Tebrikler Sefa Reis.

İletişim
1 yıl önce

Genel kurul, kendini akil adam zannedenler, kopyala yapıştırıcılar ve mamaya saldıranlar için turnusol kağıdı oldu.

Beter olun
1 yıl önce

Aycı’nın gidişine göre pozisyon alanlar, kalemlerini bunun için oynatanların havacılıkla ilgilerinin olmadığı ortaya çıktı. Sahte kahramanlar da sağdan soldan okudukları ile gündeme gelmeye çalışıyorlar. Alayı rezil oldu.

Tebrik
1 yıl önce

Analizinize ben de başta inanmamıştım. Alakasız bir kurumun(TFF) seçiminden THY genel kurulu ile ilgili çıkarım yapmak gerçekten büyük başarı.

General Müdür
1 yıl önce

Bu şirkette son 17 yılda hep aynı senaryo yaşandı. Candan, Gündoğdu ile, Hamdi efendi Kotil ile, İlker de Ekşi ile anlaşamadı. Kaldırın kardeşim şu Genel Müdürlük makamını. Verin bütün yetkileri İcra Komitesine, Siz de kurtulun biz de.