Asiana Havayolları’nın kazası %100 Pilotaj (Videolu)

Asiana Havayolları’nın kazası %100 Pilotaj (Videolu)

6 Haziran 2013 tarihinde San Francisco havalımanına inişi sırasında piste çakılan Asiana Havayollarının pilotları ile NTSB arasında geçen soruşturmanın bir kısmı medya ya açıklandı.
NTSB’ye  göre kaza önlenebilirdi. NTSB başkanı Deborah Hersman, düşen B777-200 tipi uçağın pilotlarının soruşturmalarda iyi bir işbirliği sergilediklerini bildirdi. NTSB’nin açıklamaları şöyle:

-Pistte ki tamir çalışmaları nedeniyle ILS’in devre dışı olması pilotları zor bir yaklaşma yapmaya zorlamış.
– İniş sırasında kokpitte pilot Bong Dong Won, kaptan pilot Lee Kang Kuk ve eğitimci kaptan Lee Jung Min bulunuyormuş.
– İniş sırasında eğitimci kaptan  Lee Jung Min, kaptan Lee Kang Kuk’a asistanlık yapıyormuş.
– Kaptan pilot Lee Kang Kuk, San Francisco’ya yapacağı ilk eğitimci kontrolü altındaki inişinde kendinden emin olmadığını NTSB ile konuşmasında açıklamış.
– Pilot Bong Dong Won, yaklaşma anında yüksek alçama hızını fark etmiş ve yerden 1000 ft (yaklaşık 305 metre) yükseklikteyken  dört kere diğer iki kaptanı uyarmış. Fakat ”İnişi kesmeyi” dile getirmeyen Bong’un uyarılarına diğer iki kaptan reaksiyon vermemiş.
– Uçağın, Pistin başına az bir mesafadeyken hem hızı hemde yüksekliği daha da hızlı eksilmiş fakat Kaptan Kuk, uçağın otomatik gaz vereceğini düşünmüş, ama sistem devre dışıymış.

Pilotların arasındaki kominikasyonun yoğun ama az olduğunu belirten NTSB, pilotların durumun ciddiyetini geç fark ettiklerini ve çarpmaya iki saniye kala CVR’ nin iki kere ”Go Around” kaydettiğini açıkladı.

Ayrıca bu güne kadar kazanın gösterilmemiş Videosu yayınlandı.

Yorumum;

Görüldüğü üzere bu tam bir CRM sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Uçakta iki kaptan var. Uçağın asıl kaptanı Airbus tan Boeing e yeni başlamış olan ve halen line eğitiminde…

Eğitmen kaptan sağ koltukta uçuyor. Üçünü pilot arkada safety pozisyonunda görev yapmakta. Sol tarafta uçan kaptanın henüz line eğitiminde olması nedeniyle sağ taraftaki öğretmen kaptanın ikaz etmesi gereken duruma arkada uçan ikinci pilot müdahil oluyor ve 4 kere ikaz ediyor. İkinci pilotun devamlı ikazına rağmen her iki kaptan umursamıyor ve kaza oluşuyor. Tipik bir CRM ve %100 pilotaj nedenli bir kaza olduğunu düşünüyorum.

Sefa İnan

Geri

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Lee_Hooker

sadece bir yolcu olarak bile Asiana Hava Yollarına Ait bir Boeing 777 uçağı kazası… ANİMASYONLU ( http://www.sefainan.com/asiana-hava-yollarina-ait-bir-boeing-777-ucagi-kazasi.html ) yazınızı ve bu yazıyı ile birlikte oyrumları okuduktan sonra boeingin geniş gövdeli uzun süreli uçaklarına binmeye tırsacam sanırım…uçaklardan kaynaklı değilde pilotaj konusunda sanırım…sanırım airbus ve boeing uçuş kontrolleri farklı ve bu iki uçak arasında geçiş yapan kaptanlarımız uyum sorunu yaşayabiliyorlar bu yazılardan okuduğum kadarıyla…bir sefer bir yerde okumuştum airbus ve boeing farkı için…airbusta uçağı bilgisayar uçurur kaptan yardım eder,boeingde ise uçağı kaptan uçurur bilgisayar yardım eder 🙂 herkese güvenli uçuşlar

Engin Aksüt

Bu kaza ile ilgili en güvenilir haber Wall Street Journal gazetesinin yazısından okunabilir. Özellikle şu paragrafa lütfen dikkat; Despite the senior captain’s recollection of when he realized how slowly the 777 was traveling, Ms. Hersman earlier said the voice recorder indicated that none of the pilots mentioned the dangerously low speed until shortly before the stick shaker went off. And according to people close to the probe, the most dramatic warning didn’t come from the training captain. Instead, these people said, it came from a third pilot in the cockpit, first officer Bong Dong-won, the most junior pilot on the… Devamını oku »

captain

İkinci pilot, çam ağacı zaten. Olsa da olur, olmasa da.. :))