featured

Alauda, Formula 1 keyfini gökyüzüne taşıyacak

Avustralya merkezli girişim Alauda, Formula 1 keyfini gökyüzüne taşıyacak yeni yarış serisi Airspeeder için çalışmaları sürdürüyor. İlk defa geçtiğimiz yıllarda karşımıza çıkan Airspeeder serisi, söylendiği zamanda başlamadı ancak tarih de olmadı.

Çünkü seri için çalışmalar aktif olarak devam ediyor.  Firma bu seride yarışması için insanlı bir hava aracı geliştiriyor. Bu araç için “Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor” açıklamasını yapan Alauda, geleceğin yarış eğlencesi bu olacak diyor.

Bu bağlamda karşımıza çıkan son araç da Airspeeder Mk3 oluyor. Gerçek olarak üretimi yapılan model, ilk konseptleri destekliyor ve gerçekten modern görünüyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla bu araç içerisindeki kişiyle beraber 120 km/s hıza çıkabiliyor.

Toplam sekiz adet pervane ile aralıksız 20 dakika boyunca yol alabilen tamamen elektrikli Airspeeder Mk3, 4 metre uzunluğa ve 3.5 metre genişliğe sahip.

Pilot olmadan toplam ağırlığını 100 kg seviyesinde olduğu belirtilen Airspeeder Mk3, 160 km/s hıza çıkacak Mk4 için bir test platformu görevini görüyor. Mk4’ün 2022’de görücüye çıkması bekleniyor.

MK3 ile yarışların ne zaman başlayacağı ise açıklanmıyor. Ancak firmanın takımlara 10 adet uçak vereceğini belirtiliyor.

Alauda Airspeeder serisi çok merak uyandırıyor

Yerden 20 metre yükseklikte yapılacak yarışlar için halen birçok güvenlik odaklı soru işareti akıllarda bulunuyor.

Çünkü bu seride pilotların / takımların Formula 1’deki gibi “tekerlek tekerleğe” mücadele etme şansı bulunmuyor. Burada mücadele daha çok zaman çizelgesi üzerinde dönecek gibi görünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir