featured

Airbus A330MRTT, her iki motorda da yüzde 100 SAF ile ilk test uçuşunu tamamladı

  • RAF Voyager’ın %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (Sustainable Aviation Fuel/SAF) uçuşu, kullanımda olan bir askeri taşıyıcı için dünyada bir ilk oldu.
  • Sağlam Test Planı sayesinde uçak tek bir damla fosil yakıt olmadan dünyanın ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF/Royal Air Force), Airbus ve diğer endüstri ortakları; kullanımda olan bir askeri uçak ile dünyanın ilk %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) uçuşunu gerçekleştirdi. Bu uçuş aynı zamanda, Birleşik Krallık hava sahasında herhangi bir uçak tipinin gerçekleştirdiği ilk %100 SAF uçuşu.

Airbus A330 ticari uçağının askeri varyantı olan bir RAF Voyager, 16 Kasım Çarşamba günü Oxfordshire, İngiltere’deki RAF Brize Norton’dan kalktı ve her ikisi de %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ile güçlendirilen motorları ile askeri uçakların geleceği açısından önemli bir süreci başlatmış oldu.

Yakıtı Air bp tarafından sağlanan uçuş; RAF, Airbus, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın Savunma Teçhizatı ve Destek kuruluşu, İngiliz uçak kiralama şirketi AirTanker ve motor üreticisi Rolls-Royce’un ortak girişimiyle gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili konuşan Airbus Defence and Space CEO’su Michael Schoellhorn, şunları söyledi: “Bu dönüm noktası niteliğindeki sürdürülebilir yakıt test uçuşunda, ‘havacılıkta öncü’ olma amacımıza sadık kalarak, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ni memnuniyetle destekledik. Birleşik Krallık’taki müşterimize, askeri uçak filolarımızın karbon emisyonlarının sürdürülebilir bir şekilde azaltılmasının önünü açmaya yardımcı olan bu başarı için teşekkür ediyorum. Airbus mühendisleri, son haftalarda yerinde uzmanlık sağlayarak ve gerekli Savunma Bakanlığı askeri uçuş izinlerini güvence altına alarak bu RAF misyonuna çok önemli bir katkıda bulundular.”

Atık bazlı sürdürülebilir ham maddelerden üretilen, bu durumda kullanılmış yemeklik yağ olan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı, yaşam döngüsü karbon emisyonlarını, yerini aldığı geleneksel yakıta kıyasla % 80’e kadar azaltarak RAF’ın küresel tedarik zincirlerine olan bağımlılığını azaltıyor ve yakıt ikmali ihtiyacını düşürerek operasyonel esnekliği artırıyor.

Farklı yaklaşımlar farklı platformlara ve ortamlara uyacağı için, bir dizi alternatif yakıt seçeneği Birleşik Krallık’ın gelişen bu teknolojinin ön saflarında yer alması için inceliyor.

Airbus, RAF ve Rolls-Royce uçuş test ekipleri tarafından gerçekleştirilen 90 dakikalık  RAF Brize Norton uçuşu, havadan havaya yakıt ikmali sortisinin bir benzerini kıdemli RAF ve endüstri temsilcilerinin tanıklığında tamamladı. Bu uçuşun geleceğin operasyonel kabiliyetlerinin potansiyelini gösterdiğini söyleyen RAF, ihtiyaç duyulan her yerde ve zamanda İngiltere savunmasına katkıda bulunma yeteneğinin de sergilendiğini ifade etti.

Uçuşun kaptanı olan deneysel test pilotu Jesus Ruiz ise düşüncelerini şu sözlerle aktardı: “Mürettebat açısından bakıldığında, SAF operasyonunun son derece ‘şeffaf’ olduğunu söyleyebilirim. Yani operasyonel olarak hiçbir farklılık gözlemlenmedi. Oldukça ayrıntılı ve sağlam olan Test Planı, SAF ile JET1’i karşılaştırmamıza olanak sağladı hem de tek bir damla bile fosil yakıt kullanılmayan bir uçuşla. Ekip çalışmasıyla Airbus, Rolls-Royce ve RAF’ın deneyimlerini harmanlayarak önemli bir katkı sağladık. Sürdürülebilir havacılık için atılan bu büyük adımın küçük bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir