featured

Air India, 100 yabancı pilot kiralamayı planlıyor

Tata grubuna ait Air India, filosunu ve uluslararası operasyonlarını genişletme planları arasında pilot sıkıntısı yaşadığını açıkladı.

Havayolu şirketi, geniş gövdeli Boeing 777 filosu için yaklaşık 100 pilot arıyor ve havayollarına uçuş ekibi sağlayan çeşitli acentelere başvurdu.

Ocak 2022’de Tata grubu devralana kadar yaklaşık yetmiş yıldır devlet mülkiyetinde olan ve zarar eden Air India, maliyetlerden tasarruf etmek için yıllar önce yabancı pilotları işe almayı bırakmıştı.

Yabancı pilotlar, Hindistan’lı pilotlara kıyasla daha yüksek maaş alırlar.

Havacılık haberlerine göre, “Air India zaten pilot sıkıntısı ile karşı karşıyaydı ve önümüzdeki dört ay içinde 5 Boeing 777 uçağının hizmete alınacağını duyurdu ve ABD’ye yapılacak yeni uçuşlar pilot eksikliğini artırdı” denildi. Air India’ya bu konuda gönderilen sorular yanıtsız kaldı.

“Air India, piyasadan 100 pilot arıyor. Hintli pilotları tercih edeceklerini söyleseler de, yabancı pilotları işe almaya da açık. Bu pilotlar, Hintli bir pilotu işe almanın maliyetine kıyasla yüzde 40 daha yüksek maliyetle gelirken, deneyimli geniş gövdeli pilotların iç pazarda kolay kolay bulunmadığı da bir gerçek” dedi.

2019 yılında Jet Airways’in yere indirilmesinin ardından bu tip uçakları kullanan pilotların çoğu yabancı havayollarına geçti.

Teklif edilen maaş aylık 11.500 ABD Doları (vergiler hariç) ve her saat için 133,30 ABD Doları ödeme.

Air India, Mumbai’den San Francisco, New York ve Newark’a kesintisiz seferler başlatma planlarını duyurdu. Ayrıca Bengaluru’dan San Francisco’ya uçuşların önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir