ABD'nin İsrail'e

ABD’nin İsrail’e “ek yardımı” yola çıktı

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesinde İsrail’e destek amacıyla “ek yardımın” yola çıktığını söyledi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in de Hamas’ın başlattığı saldırılarda İsrail’e yardıma hazır olması amacıyla uçak gemi filosunu Doğu Akdeniz’e gönderme talimatı verdiği bildirildi. Hamas, İsrail’e gönderilen yardımların Filistinlilere “saldırı” anlamına geldiğini açıkladı

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden ile Netanyahu’nun bu sabah telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Açıklamada, Biden’ın ABD’nin İsrail’e yönelik tam desteğini yinelediği kaydedilerek, “Başkan ayrıca İsrail Savunma Kuvvetlerine ek yardımın şu anda İsrail’e doğru yola çıktığını ve önümüzdeki günlerde daha fazlasının da geleceğini iletti.” ifadesi paylaşıldı.

Biden’ın ayrıca, Netanyahu’ya ABD tarafının son 24 saatte gerçekleştirdiği yoğun diplomatik çalışmalar hakkında bilgi verdiği de aktarıldı.

ABD, İSRAİL’E UÇAK GEMİSİ GÖNDERİYOR

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin, “Bölgesel caydırıcılık çabalarını desteklemek amacıyla Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için adım attığı” kaydedildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Hamas’ın başlattığı saldırılarda İsrail’e yardıma hazır olması amacıyla uçak gemi filosunu Doğu Akdeniz’e gönderme talimatı verdiği belirtilen açıklamada, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile ona eşlik edecek kruvazör ve saldırı gemilerinin Doğu Akdeniz’e doğru yönlendirildiği vurgulandı.

ABD Hava Kuvvetlerinin bölgedeki F-35, F-15, F-16 ve A-10 savaş uçağı filolarının artırılması yönünde de adımlar atıldığı bilgisine yer verilerek, “ABD, gerekirse bu caydırıcılık duruşunu daha da güçlendirmek için küresel olarak güçlerini hazır bulunduruyor.” ifadeleri paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca, ABD’nin İsrail ordusuna mühimmat da dahil olmak üzere ek ekipman ve kaynak sağlamaya devam edeceği belirtildi.

İyon Denizi’nde İtalya ile geçen hafta deniz tatbikatları yürüten USS Gerald R. Ford taarruz grubu, ABD’nin en yeni ve en gelişmiş uçak gemisi olarak biliniyor.

HAMAS’TAN ABD’NİN GÖNDERDİĞİ YARDIMA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Hamas, ABD’nin İsrail’e yardım göndermesinin ardından açıklama yayınladı. Hamas’tan yapılan açıklamada, ABD’nin gönderdiği yardımın Filistinlilere karşı “saldırı” anlamına geldiği ifade edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 7 ay önce

    Ne olacak yani filistini mi bombalayacaksınız,maçanız yetiyorsa Ukrayna ya yollasanıza bakın Rusya o gemiye neler yapıyor?

    Cevapla