F-16 Blok 70

ABD, Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçaklarında yerli mühimmat kullanılmasına izin vermiyor

ABD, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağının satın alınmasıyla ilgili Türkiye F-16’ları kendi geliştirdiği mühimmatla donatmasına izin verilmiyor.

Türk Hava Kuvvetleri silah modifikasyonları – Blok 30, Blok 40 ve Blok 50 Türk mühimmatını kullanılabilir açıklamasında bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, F-16 Blok 70 Viper tedariki ve ÖZGÜR Projesi ile ilgili önemli açıklamalarında;

Türkiye’nin ABD’den tedarik etmeyi amaçladığı F-16 Blok 70 Viper savaş uçaklarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Demir, “Dışarıdan alacağınız bir F-16 Blok 70’ten milli mühimmatları atamazsınız. ÖZGÜR’leştirdiğiniz F-16 Blok 30’lardan 40’lardan 50’lerden atabilirisiniz.

F-16 Blok 40 ve 50’lere ÖZGÜR Modernizasyonu uygulanması için resmi kararı aldık. ÖZGÜR F-16’lara, ASELSAN’ın geliştirdiği AESA Radarı entegre edilince, hava hava füzelerimizle hedefleri yüzlerce kilometrelerden tespit edip çok uzaktan vurabileceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin, ABD’den 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 79 adet modernizasyon kiti talebi mevcut. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilen talep, ABD Kongresi’nin onayına göre sonuçlanacak. Ancak ABD Kongresi’ndeki bazı senatörler ile temsilciler, Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebine karşı çıkıyor.

ÖZGÜR Projesi kapsamında ise Türkiye, F-16 savaş uçaklarına milli imkanlarla aviyonik modernizasyon uyguluyor. Modernizasyon kapsamında uçaklara; milli görev bilgisiyarı, milli harekat uçuş yazılımı, milli uçuş kontrol bilgisayarı, milli modern sayısal kokpit gibi birçok bileşen entegre ediliyor. Öte yandan projenin ikinci fazında ise milli AESA Radar da uçaklara entegre edilecek.

İlk olarak F-16 Blok 30 savaş uçaklarına uygulanan ÖZGÜR Projesi kapsamında ilk uçaklar, çok kısa süre önce Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiler. Blok 30’ların modernizasyon faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben ise F-16 Blok 40 ve F-16 Blok 50 savaş uçaklarına ÖZGÜR modernizasyonu uygulanacak.

Milli görev bilgisayarı ile teçhiz edilen ÖZGÜR F-16’ları; AKBABA, GEZGİN, ATMACA, ÇAKIR, EDPOD, EHPOD, GÖKHAN, GÖKDOĞAN ve LAÇİN gibi milli pop ile mühimmatları kullanabilecekler.

ÖZGÜR FAZ-2’nin ardından modernize edilen F-16’ların, F-16 Blok 70 ile eşdeğer bir kapasiteye ulaşacağı üzerinde duruluyor. (SavunmaSanayiST.com)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 11 ay önce

    Şimdi burada açığa tam kavuşturulması gereken bir konu var? ABD, sadece Blok 70 olarak üretilen F-16’lar için mi yerli mühimmat izni vermiyor? (Bu tür mühimmatları F16 ve F4-2020 için üreten başka bir ülke de bidiğim kadarıyla zaten yok!). Ancak 79 adet olarak temin edilmesi istenen modifikasyon kitleriyle F16 50 ve 50+ blok uçaklar da Blok 70 seviyesine çıkarılıyor (Blok 40’lara uygulanamıyor). Şimdi bu 50/50+ blok uçaklar 70 blok seviyesine getirilirse yasak onlara da mı geçerli olacak? Bildiğim kadarıyla, belli (ama uzunca) bir süre sonrasında ABD’nin eski blok uçaklar üzerindeki blokajı ortadan kalkıyor; TuAF’daki Blok 30 (en eski) F16’lara ÖZGÜR projesinin başlatılma nedenlerinden birisi de bu; sadece uçakların yaşı ve gövde ömrü vb. durumlar değil.