featured

3 adet A380 hurdaya ayrıldı

Bazı havayolları Airbus A380’in filolarından çıkışını çoktan planlamış olsa da, COVID19 pandemisi çift katlı, 4 motorlu uçakların filolardan hızlı çıkışına neden oldu. Ancak, resmi olarak hurdaya ayrılan ilk üç A380, kriz başlamadan önce filolarını terk etti.

THAI Airways gibi havayolları onları daha sonra satmak için çok çabalamalarına rağmen, A380’lerin ikinci el pazarı inanılmaz derecede acımasız görünüyor. Operatörlere başarılı bir şekilde geçiş yapan tek örnek bile, onu benimseyen Portekizli kiralama şirketi Hi Fly tarafından kullanımdan kaldırıldı.

Dolayısıyla A380’lerin artık günlerini bitirmek için uçtukları uçak mezarlıklarında demonte edilmesi şaşırtıcı geliyor. Ch-aviation verilerine göre şu ana kadar üç Airbus A380 resmen hurdaya ayrıldı.

Kaderi ilk karşılaşan, 13 yıldan biraz daha uzun bir süre önce teslim edilen ilk Airbus A380 oldu. Başlangıçta Singapur Havayolları için uçan 9V-SKA, devlet bayrak taşıyıcısına Ekim 2007’de geldi. Ancak, 2017 gibi erken bir tarihte kullanımdan çekildi. Uçak, Alman Dr Peters Group’a geçti ve daha sonra parçalandı.

İlk uçuşunu Mayıs 2006’da gerçekleştiren uçak, diğer dört uçakla birlikte on yıllık bir kiralama anlaşmasıyla satın alındı. Havayolu, COVID ve krize kurban gitmemek için, kiralamayı uzatmama kararının bir sonucu olarak beşini de emekli etti. Bunun yerine Singapur, filosunu olabildiğince genç tutmak için Ekim 2017 ile Temmuz 2018 arasında beş yeni A380 aldı.

Uçaklardan birisi bahsi geçen Hi Fly’a gitti. Singapur’un on yıldan daha az bir sürede emekli olan biri daha şimdiden hurdaya çıkarıldı. İlk olarak Haziran 2008’de teslim edildi, 2017’de Dr Peters Group’a satıldı ve parçalara ayrıldı.

Parçalanacak üçüncü A380 (ama kesinlikle sonuncusu değil) Air France’a aitti. Uçak, iki ay önce kullanımdan çekilerek Şubat 2020’de İrlanda West Knock Havalimanı’na gitti.

F-HPBJ tescilli uçak, ilk olarak Şubat 2010’da Air France’a teslim edilmişti, böylece hizmete girdikten tam on yıl sonra nihai dinlenme yerine uçtu.

Parçalara ayrılmış Göklerin Devleri listesi, öngörülemeyen bir mucize gerçekleşmediği sürece, önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyüyecek. Qatar Airways, Etihad ve Lufthansa gibi havayollarının hepsi A380’lerinden vazgeçerken, birçok süper jumbo yolcu taşıma günlerini çok erken sonlandırdı.

Covid-19 salgını birçok havayolunu, havalimanını vurduğu gibi Super Jumbo A380’leri de kötü vurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir