Yuvarlak havaalanı tasarımı ile uçaklara sonsuz pist

Yuvarlak havaalanı tasarımı ile uçaklara sonsuz pist

Büyük şehirlerin hepsinde modern havaalanları bulunuyor. Ama yüz yıldır aynı kalmış havaalanı tasarım mantığı yüzünden bu tesislerin kapasiteleri veya trafikleri artırılamıyor. Bu konuya kafayı takmış olan Henk Hesselink isimli mühendis, yuvarlak havaalanı tasarımı ile geleneksel konsepti başaşağı etmeye niyetli.

Son birkaç yıldır Hollanda Havacılık Merkezi’nde (Netherland Aerospace Centre) bu yöndeki çalışmalarını sürdüren Hesselink, yenilikçi tasarımına ‘Endless Runway’ (Sonsuz Pist) ismini vermiş. Bu radikal konsept merkez bir havalimanı tesisi ve çevresindeki çok geniş çember şeklinde pistten oluşuyor. Pistin çapı 3 kilometre olacak. Uçaklar çember piste dönerek iniş yapacak, hızlarını düşürüp çemberin içine doğru spiral şeklinde ilerleyecekler, yeterince yavaşlayınca da içteki çoklu servis rotalarını takip ederek merkeze giriş yapacaklar.

Hesselink ekibiyle beraber uçuş simülatörlerinde devamlı denemeler yapıyor ve olası sorunları önceden saptamaya uğraşıyorlar. Bu yuvarlak havaalanı tasarımının birden fazla avantajı olduğundan bahsediliyor:

  • Öncelikle uçakların iniş ve kalkış için teresiz mesafe gibi bir sorunları olmayacak.
  • Pistin şekli dışa doğru yükselen, içe doğru alçalan hafif yatık formda olacağı için uçaklar yan rüzgarlardan etkinlenmeyecek.
  • Bu tasarımla havalimanı tesisi çok geniş bir alana yayılmak zorunda kalmayacak.
  • Uçaklar pistten istedikleri yöne doğru kalkabilecekler ve havada manevra yaparak gereksiz yakıt harcamayacaklar.
  • Aynı şekilde uçaklar istedikleri yönden yuvarlak havaalanı pistine iniş yapabilecekler.
  • 3 uçak senkron şekilde için-kalkış yapabilecek, yer bekleme süreleri azalacak, zamandan kazanılacak.

Avrupa Komisyonu Hesselink’in yenilikçi projesine Ar-Ge desteği vermiş durumda. Eğer bu konsept dünya çapında kabul görürse, 2050 yılında belki de ilk yuvarlak havaalanı örneğini görmüş olacağız.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
THY
2 yıl önce

Biz daha düz piste inmeyi beceremiyoruz ,yuvarlak falan imkansız ,thy için konuşuyorum.