Yunanistan 40 adet F-35A alımı için resmi talep mektubunu hazırladı - Airline Haber

Yunanistan 40 adet F-35A alımı için resmi talep mektubunu hazırladı

 

Yunanistan’ın önde gelen medya kuruluşlarından Skai.Gr’ye göre Yunanistan birkaç saat önce 20 adedi kesin, 20 adedi opsiyon olmak üzere 40 adet F-35A tipi savaş uçağı alımı için resmi talep mektubunu hazırladı.

Skai Gr kaynakları dayandırdığı bilgiye göre Yunanistan kaynakları F-35’in satın alınması için gereken resmi talebi imzaladı ve birkaç saat içerisinde ABD makamlarına sunacak. Yunanistan Savunma Bakanı ve Yunan ordusundan yüksek düzey askeri personeller ise talebi hızlandırmak için önümüzdeki günlerde ABD’ye gidecek.

Yunanistan 2020 yılında eskimekte olan F-4E AUP uçakları için 18+6 olmak üzere 24 adet uçak için resmi talep mektubu (LoR) teklifinde bulunmuştu. Fakat o dönem ABD’nin Yunanistan Büyükelçiliği “Yunanistan’ın gelecekte F-35’i satın alması da dahil olmak üzere, her geçen gün daha da güçlü hale getirmek için çalışıyoruz. F-35’i satın alma yolu, doğal olarak Yunanistan’ın F-16 Viper yükseltme programında elde edilen başarıların üzerine inşa edilecek çok yıllı bir süreçtir.” ifadelerinde bulunarak Yunanistan’ın F-35’in talebine soğuk bakmıştı.

Yunanistan bunun üzerine ikinci kez F-35 talebinde bulunacak. Bu teklifin 20+20 F-35 tedariki olacak şekilde planlanıyor. Uçaklar hizmetten çıkmaya başlayan F-4E AUP uçaklarının 2028 yılı civarında yerini alması bekleniyor. Yunan Hava Kuvvetleri 2030 itibariyle 150 adet modern 4.5 ve 5. nesil savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor.

Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin son dönemdeki alımları

Yunanistan, Fransa’dan 18 adetlik Rafale savaş uçağı için sözleşmeyi 25 Ocak 2021 tarihinde imzalamıştı. Daha sonrasında bu sayı ek 6 adetlik alım ile 24’e çıkarıldı. Ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edilmesi planlanıyor. Yunanistan, AESA radarlı 4.5 nesil Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik etti.

Yunanistan, geçtiğimiz yıl 82 adet F-16 savaş uçağını Blok 70 konfigürasyonuna yükseltme kararı almıştı. Bu doğrultuda ABD’li Lockheed Martin şirketi, Yunan F-16 Blok 70 Modernizasyonu için çalışmalarını sürdürüyor. Yunanistan, bir yandan da Blok 70 konfigürasyonuna yükseltilen Blok 52+ konfigürasyonundaki uçaklardan çıkan parçalar ile Blok 50 savaş uçaklarını modernize ediyor.

SavunmaSanayiST

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Aviator
    2 2

    Ayranları yok içmeye, tahtırevanla gidiyorlar kenefe. Daha dün bankamatikten para çekemeyecek durumda olan sizlerdiniz. F-35’in maliyetleri ve bakım masrafları hakkında biri şu komşuya yansılı açıklama yapsın.Sıradaki haber:

China Southern, 2.5 yıl aradan sonra İstanbul uçuşlarına başladı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.