Yolcu uçağının inanılmaz inişi (Video’lu Haber)

Yolcu uçağının inanılmaz inişi (Video’lu Haber)

1989 yılının bir sonbahar günü o zamanki doğu Alman havayolları İnterflug’ a ait bir lljuschin ll-62, Almanya’nın Stölln şehrinde yaklaşık 860 metre uzunluğunda çimenlik bir alana iniş yapmıştı. Çevrede itfaiye araçları ve ambulansında hazırda beklediği bu iniş her na kadarda acil iniş izlenimi versede, aslında haftalardır planlanan ve sonunda Guinnes rekorlar kitabına geçen bir inişti.
19. yy da yaşamış ve dünya havacılık tarihinin en önemli isimlerinden olan Otto Lilienthal, ilk uçuş denemelerini Stölln’deki bu yeşillik arazide yapmış ve bu uğurda da aynı bölgede hayatını kaybetmişti. İnterflug tarafından Otto Lilienthal anısına Stölln şehrine hediye edilen ll-62 tipi yolcu uçağını o alana indirme görevini kaptan pilot Heinz-Dieter Kallbach üstlenmişti. 860 metre uzunluğundaki ll-62 tipi uçağı indirebilmek için herşey detaylı hesaplanıp, yakıt dahi bir inişe yetecek kadar alınmıştı. Tek iniş deneme hakkı olan ve ilk denemede uçağı başarıyla indiren Heinz-Dieter Kallbach , inişten sonra yaptığı açıklamada, herşeyin planladıkları gibi gittğini fakat uçağı indirip durduklarında ortaya çıkan  ve uçağın etrafını bir kaç saniyeliğine saran toz bulutunu hesaba katmadıklarını söylemişti. Toz bulutunun durulmasından sonra motorları kontrol eden ekip, çimenlik arazide ilerleyip ufak bir tepenin üstünden geçerek şu anki pozisyonuna  uçağı park etmişlerdi. 23 Ekim 1989 tarihinden bu yana,  ll-62 orada küçük bir müze olarak insanlara hizmet veriyor.
Batı ve doğu Almanya’nın birleşmesinden sonra batı Alman firmalarından Germania’da uçmaya başlayan kaptan Heinz-Dieter Kallbach, 27 Mart 2000 tarihinde başka bir başarıyla gündeme gelmişti. Teneriffa-Berlin uçuşu sırasında intihar girişiminde bulunan ve B737’nin kokpitine giren Oliver W. isimli kişi, kaptan Heinz-Dieter Kallbach’ı öldürmeye çalışarak uçağı ele geçirmeyi ve düşürmeyi istemişti. Fakat yaklaşık 6 dakikalık kavgada yolcularında müdahelesi ile Oliver W. kontrol altına alınmış, yüzünde ve kaburgalarında yaralanmalar oluşan kaptan uçağını ve 143 yolcusunu sorunsuz bir şekilde Berlin’e indirmişti. Bu olaydan sonra çalıştığı firma tarafından ödül alan ve basında kahramann ilan edilen kaptan Heinz-Dieter Kallbach, 5 yıl sonra bir röportajında Pilotların dinlenme saatlerinin güvenliği tehlikeye atacak kadar az olduğunu dile getirdiği için, erkenden emekliye ayırılmıştır.

Kaptan pilot Heinz Dieter Kallbach

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör