TÜRK HAVA SAHASI VE YURT DIŞINDA YAŞANAN TÜRK UÇAK KAZALARI VE NEDENLERİ

TÜRK HAVA SAHASI VE YURT DIŞINDA YAŞANAN TÜRK UÇAK KAZALARI VE NEDENLERİ

 

Türk sivil havacılığının kaza ve kırım karnesi görüldüğü üzere maalesef parlak değil. Ulaştırma bakanlığına bağlı olarak çalışan otoritemiz SHGM nin resmi sitesinde bile kaza kırım sonuçlarını bulamamak üzücü. Bir kazada veya kırımda en önemli konu; kaza-kırım komisyonlarının,kazanın oluşumu hakkında doğru bilgiler sunması ve gelecekte bu türlü kazaların olmaması için gerek havayolu şirketlerini gerekse uçucu ve teknik ekiplerin dikkatini çekmesidir.

Kaza veya kırım ile doğru sonuçlara ulaşmak için mutlaka deneyimli ve kesinlikle bağımsız kurullara ihtiyaç vardır. Ülkemizde havacılık konularına hakim branşlaşmış mahkeme ve hakimlerin olmaması bu kaza kırım komisyonlarının verdiği raporu daha da önemli kılıyor.

Umarım ve dilerim ki; Bir gün bu konuda da ilerleme sağlanıp işi ehline bırakmak ve deneyimli,bilgili ve tabii ki bağımsız yapılı kişilerce olası kazaların neden ve niçinlerini kamu oyuyla paylaşacak kadroların kurulmasıdır.

Türk hava sahasında şimdiye kadar oluşan kazaların yanı sıra Türk uçaklarının yabancı ülkelerdeki kazaları dahil hazırladığımız bu tablo,yukarıda yazdığım nedenler nedeniyle bir çok kaza hakkında resmi bir rapor hazırlanmadığından kişisel görüşleri içermesine rağmen yinede bir çok gerçeği içerisinde barındırmaktadır.

Kaynak sıkıntısı yaşanan sivil havacılığımız da, saklanması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli bir bilgi kaynağıdır. 1950-2009 Yılları arasındadır. Umarım ve dilerim ki bir kez daha yaşanmaz ve bu liste bir daha güncellenmez.

TÜRK HAVA SAHASI VE YURT DIŞINDA YAŞANAN TÜRK UÇAK KAZALARI LİSTESİ

Paylaş:
Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.