featured

Yeşil Taxi Sistemi uçaklara yakıt tasarrufu sağlıyor

 

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ EGTS 1Elektrikli Yeşil Taxi Sistemleri (EGTS-Electric Green Taxi System), uçakların yerde ana motorlarını kullanmadan geri itme ve taxi yapmalarını sağlıyor. Bunun için, iniş takımı tekerleklerine, uçağı 23 mph (37 km/s) hıza kadar ileri veya geri hareket ettirebilen elektrik motorları yerleştirilmiştir. EGTS Elektrik motorlarına, uçağın yardımcı güç ünitesi APU tarafından güç verilir.

Elektronik sistem kontrolü, pilota taxi sırasında hız ve frenleme için hassas kontrol sağlıyor. EGTS sistemiyle donatılmış bir uçak, geri itme traktörlerine (veya römorkörlere) olan ihtiyacı da ortadan kaldıracak, Gate ve Apron tıkanıklığını azaltacak ve havayolunun zamanında kalkış performansını iyileştirecektir.

Bazı trafiği yoğun olan havalimanlarında taxi sürelerinin hiç olmadığı kadar uzamasıyla, EGTS kullanımı havayolları için önemli ölçüde yakıt tasarrufu, hem finansal ve hem de çevresel faydalar sağlayabilir. EGTS şimdiye kadar Air France ve GoAir dahil olmak üzere çeşitli havayolları tarafından kullanılmaya başlandı.

Fikir ilk defa 2011 yılında Paris Air Show’da, L3 Technologies, Honeywell ve Safran’ın ortak girişimi olarak duyuruldu. 11 yıl sonra, teknolojinin patenti Green Taxi Inc. Şirketi tarafından satın alındı ve birkaç kilit ekip üyesi transfer edildi.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ EGTS ls Go Air 1

Dallas – Texas merkezli Green Taxi Inc (GTI), teknolojiyi geliştirmeye devam edeceğini açıkladı ve şirkete göre, birkaç büyük havayolu şirketi, filolarında bu teknolojiden yararlanmak için GTI ile görüşmeler yapıyor.

Elektrikli Yeşil Taksi Sistemlerinin Faydaları

Green Taxi Inc başkanı ve kurucusu David Valaer, şunları söyledi: “Yeşil Taxi donanımlı jet uçakları, yakıt tasarrufunun yanı sıra azaltılmış yer süresi (Ground Time) ile önemli faydalar sağlıyor. Diğer faydalar arasında daha uzun motor ömrü, artırılmış yer ekibi güvenliği ve havaalanında daha az gürültü yer alıyor.”

EGTS’nin bazı faydaları

Çevresel – EGTS kullanımı, taxi sırasında karbon emisyonlarını %85’e kadar azaltır. Ana motorlar çalışmadığı için, gürültü kirliliği de önemli ölçüde azalır.

Mali – Uçak motorları genellikle yerde oldukça verimsizdir ve taxi yapmak yılda milyonlarca ton yakıt tüketir. ABD’de kalkış öncesi ve iniş sonrası taxi süresi 15-30 dakikadır ve bu sürede yakıtın %5 ila %12’si harcanır. EGTS kullanıldığında, yakıt tüketimi çok daha düşecektir ve bu da özellikle mevcut yüksek yakıt fiyatları göz önüne alındığında havayolları için önemli maliyet tasarrufu sağlar. Ayrıca, geri itme traktörlere olan ihtiyacı da ortadan kaldıracak.

Artan fren ömrü – Bir uçak taxi yaparken ortalama olarak, 15 kez fren uygular. EGTS kullanıldığında bu, 5’e düşer, bu da fren ünitelerinde çok daha az aşınma anlamına gelir.

Azaltılmış FOD hasar riski – Motorlar çalışmadığı için, yabancı madde (FOD) yutma riski büyük ölçüde azalır. Ayrıca apronda çalışan personelin güvenliğini arttırır.

Alternatif taxi yöntemleri

Elektrikli Yeşil Taksi Sistemi, taxi sırasında yakıt israfını azaltabilecek tek yöntem değil. Yakıt israfını azaltmak için günümüzde uçakların taxi yaparken sadece bir motorunu kullanması yaygın bir uygulamadır. İşte EGTS taxi sırasında çalışan bu bir motoru da kapatacak gibi duruyor.

Havayollarına yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan bu tür teknolojiye önemli bir talep var. Bu nedenle, kullanımlarını yaygın hale getirmek, Green Taxi Inc gibi yeni teknoloji üreten şirketlere düşüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bu sistem olmadan uçakları yerde birbirleri ile çarpıştırıyorlardı. Bununla bakalım ne olacak.

    Cevapla