Yeni Bir Başlangıç,Yeni Umutlar ve Dayanılmaz Hayal Kırıklıkları

Yeni Bir Başlangıç,Yeni Umutlar ve Dayanılmaz Hayal Kırıklıkları

Yeni Bir Başlangıç ;

Öncelikle tüm  değerli siz  AirlineHaber okuyuculara sımsıcak ve gönülden merhabalar. İlk yayına girdiğinden beri  “Tarafsız ve özgür  haberciliğin adresi” sloganını benimseyen Airlinehaber’de bundan  böyle her hafta, bazen de yeri geldikçe arada süpriz yazılar ile sizlerle beraber olacağım.  Havacılık camiasında saygın bir yeri olan  ve konusunda tecrübesine sonsuz saygı durduğum Sn. Sefa İnan’ın daveti ile Airlinehaber’de yer almak  benim için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Bununla birlikte  ilk yazıda bu duyguları sizler ile de paylaşmak benim için ayrıca mutluluk verici.

Bu köşede yukarıda ki başlıkta da belirtiğim gibi birlikte  “Yeni bir başlangıç”’ a adım atacağız. Sizinle birlikte diyorum çünkü bu köşe benim değil sizin köşeniz olacak .  Sizlerden gelen istekler , paylaşmak istediğiniz sorunlarınız , havacılığımızdaki gelişmeler ve duyurmak istediğiniz tüm düşünceler için bu köşe sizleri bekliyor olacak. Daha net bir deyişle ben sizin kaleminiz olacağım.Yeterki bizler ile tarafsız, doğru ve  ilkeli  konuları paylaşın. Bu köşede havacılığın tüm branşlarına, sorunlarına , yeniliklere yer verirken bir çoğunuzun sağlıklı olarak belki de bilmediği ancak içine girdikçe şaşkınlıkta takip edip parçası olacağınız sanal havacılık dünyasına da ayrı bir parantez açacağız.

Amacım önümüzdeki hafta içinden itibaren düz bir köşe yazısından ziyade konu başlıkları ile ayrılmış bir çok konuyu , sizin sesinizi , havacılığın  bir çok dalını sizlerle paylaşmak olacak .  Siz değerli okuyucular ve takipçilerim ile birlikte daha önce Airport TV’de başlayarak ShowTV ve SkyTürk’de 300 bölüm sürdürdüğümüz formattaki yapıyı  yine bu köşeden yine sizlerle birlikle  devam ettireceğiz.

 

Yeni Umutlar ;

İlk başlangıçlar hayatta her zaman zordur. En iyisinin ne olacağını, neyin doğru olup karşınızdaki tarafından değer verileceğini bilemezsiniz . Bu nedenle ilk yazıda bende bu sıkıntıyı   yaşıyorum . Ancak çok düşündükten sonra hemen hemen hergün  gerek sosyal medyadan , gerek emaillerimden gerekse bana telefonla ulaşan  havacılık meraklılarından gelen ortak bir soruya  beraberce cevap vermek istiyorum.

Pilotluk yada kabin memurluğu;

Bu iki mesleğin de  ortak noktası ,demir kuşlarla dünyadaki benim için en büyük ve eşşiz özgürlük olan uçmanın   en güzel ancak bir o kadar da en zor yolu olmaları.  Bazılarımızın küçüçük bir çocukken başlayan, bazılarımızın ise daha  sonradan bir çok değişik sebeble  ulaşmak istediğimiz meslekler.  Türkiye’de  önceleri sadece asker  kökenlilerin  olabileceği keyifli, havalı  ve bol paralı bir meslek  gibi görünen pilotluk bugün  belki daha kolay ulaşılabilir  ama havasından ve ekonomik şartlarından hiçbir şey kaybetmeyen bir meslek  gibi konunlandırılıyor.

Kabin memurluğu ise işin bana kalırsa çok daha zorlu, yorucu ve insanlarla birebir ilişkide bulunularak yapılan  diğer bir kolu.

Bu iki mesleği yapmak bu kadar kolaymı ?  Herkes yapabilir mi ?  Daha da basitçe sormak gerekirse içinde bulunduğumuz bu ekonomik ve sosyal koşullarda hele hele bu kadar hızlı büyeyen bir sektörde  bu meslekler “Yeni Umutlar” mı ?

İnanın hergün başta sosyal medya olmak  üzere diğer tüm mecrelardan  bana en çok sorulan 2 soru şu ;

 1. Nasıl pilot olurum ?
 2. Kabin memurluğuna nasıl ve nereden başlamalıyım ?

Bu iki sorununda cevapları çok net ve basit ama önce şu soruya beraberce cevap aramakta fayda var diye düşünüyorum .

Kimler pilot veya kabin memuru olmamalı ? 

Acımasızca gelmiş olabilir  ama doğru soru bu olmalı . Ne yazık ki  şu anda ülkemizde görünen tablo şu ki her iki meslek içinde elinde belli bir miktarda para olan kişiler  sisteme dahil ediliyor.  Bu kişilerin bu meslekler için ne derece uygun olup olmadıklarına  inanın çok bakılmıyor. İşin acı tarafı son zamanlarda bu yapıya havayollarının da dahil  olması .  2 seneye yakın pilotaj eğimi alıp  elinde avucundaki tüm imkanları bu meslek için harcayanların tip eğitimlerini de içine alan işe alım süreçlerinde yada sektördeki adı ile assesment aşamasında  yine bu insanlardan tip eğitimleri için para alarak, son süreçte bu insanları seçmeden sistem dışına iten havayollarının faaliyet dışı bir kara göz koymaları gerçekten sektör adına üzücü.

Bu durum kabin memuru tarafında da aynı. Türeyen bir sürü kabin memuru kursu,  gencecik insanların umutları ile oynayıp parayı cebe indiriyorlar . En basitinden ingilizce bilgisi bile olmayan kişiler “seni işe %100 sokacağız merak etme yeter ki bizim dediklerimizden çıkma” denilerek kurslara dahil oluyorlar.   Daha da acısı  havayolları,  kendilerin kurdukları  yada dışarıdan destekledikleri kurslar ile yine bu işten ek bir gelir elde etme düşüncesindeler.

Dayanılmaz Hayal Kırıklıkları

Gerek yaptığımız işler gerekse içinde bulunduğumuz çevreler nedeniyle sektöre girmeye çalışan bir çok insan ile tanışıyoruz. Lütfen şu basit  ve size hayal kırıklığı yaşatacak tuzaklardan yada düşüncelerden uzak olun. Yani kısaca özetlemek gerekirse babadan kalma bir ev, tarla  vs var satarım ,55.000 – 60.000 Euro’a ATPL alırım. Kursa başlarken zaten ingilizceyi çözerim  üzerine 30.000 Euro’da tip eğitimine harcasam bir havayoluna kapağı atarım . Toplam 2,5 senede 100.000 Euro harcasam  ve üzerine 5.000-7000 euro arasında işe başlasam 1,5 senede tüm parayı çıkartırım üzerine çevre edinirim gibi bir mantık ile havacı olunmaz,olamazsınız .Daha da  neti olmamalısınız .

Kabin memurluğu içinde böyle .   Yeri geldiğinde haftanın 6 günü  tüm gece uçarak sabah eve gelip akşam tekrar uçuşa gittiğinizi düşünün. Devamlı güleryüzlü , saygılı olmanız  ve  hep  servis yapmanız sizden beklenirken sizin önce uçuş güvenliğini düşünmeniz gerekli. Tüm prosedürlere, yolcu tiplerine hakim olmalı ve hangi durumda nasıl davranacağınızı bilmeniz gerekli. Tüm mesleki hayatınız boyunca  ister pilot ister kabin memuru olun her yeni çıkılan bir uçuşun yeni bir imtihan olduğu bir ortamda mesleğinizi hep aynı standartta yapmalı ve devam ettirmelisiniz.

Karar sizin tabiki.İllaki baştan beri havacılık tutkunu olamazsınız . Sonradan da bu tutkuyu kazanabilirsiniz tek yapmanız gereken bu işi gerçekten gönülden  sevmeniz  ve saygı göstemeniz yoksa   büyük bir hayal kırıklığı ve tüm çabalarının boşa gitmesi kaçınılmaz.

Havacılık gönül işidir. Sevmeden yapılması zor , başarılı olması ise imkansızdır. Havacılığın hangi dalında olursanız olun önce sevmeli sonrada her daim öğrenmeye ve öğretmeye açık olmalısınız. Hiç bir zaman ben oldum artık öğrenecek birşeyim kalmadı deme lüksünüz yok. Dediğiniz anda şanslı iseniz sıradan bir havacı   olur,  sanşsız iseniz de bu durumu hayatınızla ödersiniz.

Daha ilk yazıdan  başınızı  çok ağrıtmadan sizleri havacılığın gönül işi olduğunun en büyük kanıtlarından biri olan ihtiyar bir delikanlı ile tanıştırıp bu sevginin nasıl bir aşk ve tutku olduğunu  göstererek  bu haftalık izninizi isteyeyim.

Bu ihtiyar delikanlının adı Ernie Smith . Kendisi ABD’nin IOAW eyaletinde yaşıyor ve tam tamına 98 yaşında ve çok yakında dünyanın en yaşlı  aktif pilotu ünvanını alacak.

Ernie’nin  kendisine bu kadar uzun süre yaşamanın sırrı ne diye  sorulduğunda verdiği yanıt ise tek kelime “UÇMAK”

Ernie, 20 yaşında beri yani 78 seneden beri uçuyor. Bu 78 senenin 6 senesi ise kaçak uçtum diyor. Lisansını almadan pilotlar eşliğinde uçuşlara başlamış  ve bugüne kadar gelmiş. Havacılığa ilk adımını ABD’nin efsanevi bombardıman uçağı B-29’ ların yapımında çalışarak atmış .  Sektörde para kazanamayınca  tır şöförlüğü yapmaya başlamış ancak içindeki  havacılık aşkı hiç bitmemiş   ve sonra tekrar  pilotluğa başlamış.

İçinizdeki bu sevda bitecek mi sorusuna da bence tüm bu yazımın  özeti olan  şu yanıtı veriyor. “Eğer bir gün bir uçağın motor sesini duyar ve ona bakmak için kafamı kaldıramazsam işte o zaman bu aşk bitmiş demektir. Bu da ancak herhalde  felç olmadan toprağın altına girersem olur”

Sağlıcakla kalın

erimfunda@gmail.com

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (11)

 1. Anonim   - Tarih: 8 Şubat 2016 - Saat 09:59   - Cevap Yazın

  Elininize sağlık.

  0

  0
 2. Okuyucu   - Tarih: 8 Şubat 2016 - Saat 10:32   - Cevap Yazın

  Hocam hayirli olsun. Yaziniz guzel bazı unsurları düzenlerseniz memnun olurum. “de” ekinin ayrı yazılması ve ‘herkez değil’, ” herkes” olarak yazılması gibi. Saygılar.

  0

  0
 3. Gönül işimi   - Tarih: 8 Şubat 2016 - Saat 11:09   - Cevap Yazın

  Sayın yazar öncelikle hayırlı olsun. Yanlız ben hiç görmedim ve rastlamadım babası kaptan olan yada tanıdıkları olanların hava yolu şirketleri tarafından elendiklerini. Bunu yazsanız açıklasanız gönül işinden bahsedeceğinize?

  0

  0
 4. Bülent YURDAKAN   - Tarih: 8 Şubat 2016 - Saat 11:18   - Cevap Yazın

  Hayırlı olsun erim hocam geç tanıma fırsatım oldu sizi varsın öyle olsun inşallah bundan sonra facebook ve buradan takip edeceğim tekrar başarılar allah utandırmasın saygılarımla

  0

  0
 5. Anonim   - Tarih: 8 Şubat 2016 - Saat 12:07   - Cevap Yazın

  Merhaba Erim Beyin hatası değil editör hatasıdır özür dilerim hatalar düzeltilmiştir.

  0

  0
 6. cnk   - Tarih: 8 Şubat 2016 - Saat 12:41   - Cevap Yazın

  zordur kabın memurlu zor…

  0

  0
 7. Fikret Sözeri   - Tarih: 8 Şubat 2016 - Saat 12:46   - Cevap Yazın

  Hayırlı olsun hocam. Yazılarınızı dört gözle bekliyoruz.. Sefa hocamızın yazılarını severek okuduğumuz gibi sizinkileri de okumak isteriz.

  0

  0
 8. Ali ihsan PASLI   - Tarih: 9 Şubat 2016 - Saat 02:07   - Cevap Yazın

  Merhaba Erim Bey
  Iyi bir yazı olmuş. Bizlere sunduğunuz bu değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Eminim sizlerle yeni bir okuyucu kitlesi daha oluşacak. Sizinle birlikte ufkumuz daha açık olacak. Allah utandırmasın. En güzel dileklerimle.

  0

  0
 9. Ali ihsan PASLI   - Tarih: 9 Şubat 2016 - Saat 02:07   - Cevap Yazın

  Merhaba Erim Bey
  Iyi bir yazı olmuş. Bizlere sunduğunuz bu değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Eminim sizlerle yeni bir okuyucu kitlesi daha oluşacak. Sizinle birlikte ufkumuz daha açık olacak. Allah utandırmasın. En güzel dileklerimle.

  0

  0
 10. Taha Can KAYA   - Tarih: 9 Şubat 2016 - Saat 03:00   - Cevap Yazın

  Son sözünüzü okuduğumda gülümsediğimi farkettim ve her uçak sesi duyduğumda, yürürken kafamı önümde ki direğe çarpacağımı bilsemde başımı kaldırıp onu izlediğimi, bana huzur verdiğini mutlu ettiğini hatırladım. Çok güzel bir yazı olmuş devamını dört gözle bekliyorum Erim abi.

  0

  0
 11. Mustafa   - Tarih: 9 Şubat 2016 - Saat 16:21   - Cevap Yazın

  Cok anlamsız bence resmen pilot olmayin diyor sonra karar sizin diyor.insanlarin kendi dusunceleri bask insanlara yön vermemesi gerekir kaldi ki bu yönler yuzunden kendi cocukluk hayalinizi gerceklestiremeye bilirsiniz. Benim yakinim pilot oldu thy ye de. 18 bin tl den basladi işe. Arkadaslar sizin kalbiniz ne istiyorsa onu yapin baskalarin dusunceleri sizi yanıltmasinbu yaziyi okuduk ali vaz gecti pilot olmaktan mehmet vaz gecti pilot olmaktan emre vaz gecti herkes vaz gecti eeee kim ucuracak bu uçağı ?

  0

  0