featured

Yaşlı DC-10 uçağı 10 TANKER adı altında 2022 yangın sezonuna hazırlandı

 

Orman yangınlarıyla havadan mücadele söz konusu olduğunda, yangına yeter miktarda su veya yangın söndürücü kimyasal bırakmak en önemli şeylerden biridir. Bu nedenle DC-10 ve B747 gibi büyük eski ticari jetler hava itfaiyecileri olacak şekilde dönüştürüldü.

Geçen yıl boyunca, havadan yangınla havadan mücadele firması 10 TANKER’in DC-10 filosu gerekli bakımlardan geçirildi ve yeniden boyanarak yangın sezonu gelmeden erkenden azgın alevlerle mücadeleye hazırlar.

DC-10 yangın söndürme uçaklarının her biri 45.000 litre su kapasitesine ve gövde altına monte edilmiş özel yangın söndürme kimyasal deposuna sahip. Taşıdığı suyu 8 saniye içinde alevlerin üstüne boşaltabiliyorlar.

10 Tanker şirketi, DC-10’larından sonuncusunun boyahaneden çıkmış yeni fotoğraflarını Twitter’da paylaştı. N17085 tescilli 47 yaşındaki yaşlı uçak, PanAm, American Airlines, Hawaian gibi havayollarında yıllarca hizmet vermiş.

Boyama işi toplam 125 galon boya kullanılarak tamamlandı. Yeni görünüm için 22 galon astar, 36 galon beyaz, 12 galon gri, 10 galon mavi, 3 galon kırmızı, 2 galon sarı boya ve 40 galon şeffaf koruyucu kullanıldı. (bir galon kabaca 4,55 litredir. Bu bilgi ile 125 galonun kaç litre olduğunu hesaplayabilirsiniz)

Bu uçak, 10 Tanker filosunun bu yeni görünümü alan sonuncu uçak oldu. Diğer üçü geçtiğimiz yıl içinde bakımlardan geçerek arkasından boyahaneye girip çıkmışlardı.

2006 yılında kurulan 10 Tanker şirketi, yaklaşık 16 yıldır orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

Havayolu yangın söndürme işine tek bir uçakla başladı. Resmi olarak Kasım 2007’de ilk uçağını aldı ve o zamandan sonra 3 uçak daha alarak filosunu dörde çıkardı.

Tüm filo şimdi yeni görünümüyle, dünya çapında orman yangınlarıyla zorlu bir mücadeleye girmeye hazır.

Airline Haber TÜRK HAVA YOLLARI, PEGASUS,HAVACILIK,HAVACILIK HABERLERİ,SON DAKİKA EtPy9SnVEAYcYLS scaled Airline Haber TÜRK HAVA YOLLARI, PEGASUS,HAVACILIK,HAVACILIK HABERLERİ,SON DAKİKA EtPy9SnVoAMpV1W scaled Airline Haber TÜRK HAVA YOLLARI, PEGASUS,HAVACILIK,HAVACILIK HABERLERİ,SON DAKİKA FLG7s4dUYAQggtn

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir