VİZE YETMEDİ SIRA İNCİRLİK’TE!

VİZE YETMEDİ SIRA İNCİRLİK’TE!

ABD’nin vize yasağına Türkiye’nin aynı tonda yanıt vermesi heyecan yarattı. Sosyal medyada ‘Sıra İncirlik’te’ denilerek üssün ABD’ye kapatılması istendi

ABD’nin Türkiye’ye vize yasağı kararına Türkiye anında yanıt verdi ve ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldığını duyurdu. Üstelik dalga geçen bir açıklamayla! Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, askıya alma duyurusunda, ABD’nin açıklama metninin aynısını kullandı.

ABD Konsolosluğunda çalışan irtibat görevlisi M.T, FETÖ bağlantıları nedeniyle geçen günlerde tutuklanmıştı. ABD tutuklamaya aşırı tepki gösterdi. ABD’nin tutumu M.T’nin sıradan bir FETÖ’cü olmadığını da ortaya koyuyordu. Aydınlık, M.T’nin, 30 yıldır konsolosluk görevlisi olduğunu, CIA ve SIA masalarında çalıştığını ortaya çıkarmıştı. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra firari FETÖ’cü Adil Öksüz’ü ABD Konsolosluğundan arayan kişinin de M.T olduğunu duyurmuştu.

M.T’nin tutuklanması, ABD’ye sert bir mesaj oldu ve gerilen ilişkilerin dozunu daha da yükseltti. Daha önemlisi TSK, ABD’yi devre dışı bırakan Astana sürecinde Rusya ve İran ile birlikte alınan karar doğrultusunda İdlib operasyonunu başlattı. ABD’nin “kara gücü” konumundaki Afrin de bu operasyonunun hedefindeydi. ABD’yi “vize yasağı”na kadar götüren asıl neden buydu.

Türkiye’nin aynı tonla yanıt vermesi kamuoyunda sevinçle karşılandı. Türkiye’nin vize misillemesi kısa sürede sosyal medyada gündem oldu hatta daha fazlası istendi. Twitter’de “Sıra İncirlik’te” mesajlarıyla İncirlik Üssü’nün ABD’ye kapatılması istendi.

İşte o Twitter mesajlarından bazıları:

(aydınlık)


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.