UTED'den Açıklama: SHGM'nin yüksek bir ücret belirlemesi anlaşılabilir değil

UTED’den Açıklama: SHGM’nin yüksek bir ücret belirlemesi anlaşılabilir değil

Uçak Teknisyenleri Derneği, (UTED) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu Sht-66 talimatında kendileri tarafından yapılacağı belirtilen İngilizce yeterlilik sınav ücretinin geçmiş dönem ve diğer kamu dil sınavları ile kıyaslandığında gereğinden fazla yüksek olması ile ilgili teknisyenlerin duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

UTED’den yapılan açıklamada:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 1 Eylül 2023 tarihinde yeni revizyon ile yayınlamış olduğu Sht-66 talimatında İngilizce yeterlilik puanı 70 olarak belirlenmiş ve sınavın SHGM tarafından yapılacağı belirtilmiştir. Yine aynı tarih itibarı ile ilk başvurusunu yapacak personelin ilgili sınav dışında başka bir sınav puanı ile başvuru yapamayacağı belirtilmiştir.

13 Eylül 2023 tarihinde SHGM’nin resmi sitesinde, 25 Eylül 2023 tarihinde bir sınav yapılacağı sınav merkezlerinin daha sonra bildirileceği ve son başvuru tarihinin 19 Eylül 2023 olduğu belirtilmiş olmakla birlikte yine SHGM’nin resmi sitesinde daha önceki sınav merkezlerinin fiyatlandırmalarına oranla yüksek bir sınav bedeli istendiği görülmüştür.

Ülkemizdeki devlet kurumlarının yaptığı sınav ücretlerinin YDS 265 TL, Yökdil 265 TL, e-yds 490 TL olduğu bir ortamda SHGM’nin 1400 TL gibi yüksek bir ücret belirlemesi anlaşılabilir değildir.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ WhatsApp Image 2023 09 15 at 20.29.45

Son yıllardaki yüksek enflasyon şartları, alım gücünün düşmüş olması ve özellikle sektöre yeni başlayan personellerin aylık kazançlarının düşük olduğu gerçeği ortadadır. Hava Aracı Bakım Teknisyenlerinin sesi olarak bu konudan çok rahatsız olunduğunu buradan duyuruyoruz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yapılan haklı itiraz sebebiyle sınav ücreti konusunda kimseyi mağdur etmeyecek bir bedel ile gerekli düzenlemeyi yapmasını talep etmekteyiz. Başvuru işlemleri devam eden personeller ile ilgili, ellerindeki dil belgelerinin yetkili personellerde olduğu gibi belgelerin geçerlilik süresi dolana kadar kabul edilmesi tarafımız ve tüm teknisyenler tarafından beklenmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

UTED Yönetim Kurulu

SHGM’den yapılan açıklamada:

Hava Aracı Bakım Personeli Yabancı Dil Sınavı Yapılması

SHT-66 Talimatı gerekleri doğrultusunda hava aracı bakım personeli lisansı alınması ve yetkilendirilebilmesi için söz konusu Talimatın Ek-10’u içerisinde belirtilen gerekliliklerin sağlanmasına yönelik olarak Genel Müdürlüğümüzce İngilizce yabancı dil sınavı yapılacaktır.
Sınav Tarihi: 25 Eylül 2023 Pazartesi
Sınav Saati: 14:00
Sınav Yerleri: Ankara, İstanbul ve Antalya
Sınavların gerçekleştirileceği adresler ayrıca duyurulacak ve başvuru sahiplerine iletilecektir.
Son Başvuru Tarihi: 19 Eylül 2023 Saat 19:00
Sınavın Adı: “Hava Aracı Bakım Personeli İngilizce Yeterlilik Sınavı” – U 01 S UE 005
Sınav; 10 adet dil bilgisi, 15 adet kelime bilgisi, 15 adet çeviri, 15 adet paragraf, 15 adet boşluk doldurma, 10 adet cümle tamamlama sorusu olmak üzere toplam 80 sorudan oluşacaktır. Sınav süresi 120 dakika olarak uygulanır.
Başvurular, https://egitim.shgm.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet girişi yoluyla T.C. Kimlik Numarası ile giriş yapılarak, sol taraftaki menüden Başvurularım > Yeni Başvuru işlem adımları ile gerçekleştirilecektir.
Sınav ücretinin, https://takas.shgm.gov.tr internet adresi üzerinden SHUO4178 kodu ile sınav öncesinde ödenmiş olması gerekmektedir. Ücretin ödenmediği durumda sınava girilmiş olsa bile geçersiz sayılacaktır.

Sınav sonrasındaki itirazların değerlendirilebilmesi için başvurular, https://egitim.shgm.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet girişi yoluyla T.C. Kimlik Numarası ile giriş yapılarak, sol taraftaki menüden Destek > Yeni Talep işlem adımları ile gerçekleştirilecektir.

İlgililere duyurulur.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 hafta önce

  Bu kurumun aldığı kararları anlamak çok zor. Neden ve hangi amaçla yaptığının aklayatar bir izahı yok..yaptım oldu şeklinde ilerliyor. Önününü arkasını hesap eden bir kadro ile çalıştığını düşünmüyorum.

  Yıllarca modül sınavı yapama millete işkence çektir ..başka şirketlere yetki ver denetlemen gerekirken denetleme işini yapma sonra hepsini zan altında bırak hepsini yok say . Dil puanı ile uğraş Yds olur de sonra ona da olmaz de. başka şirketlerin dil sınav yetkisini durdur ve onu da tekeline al. Yani bravo ne yaptı etti ortalığı bulandırdi ve yine lisanlı personel ile uğraşacak bir yer açtı kendine..veee şaaak 1400 tl. nedir bu yetkili personelin bu kurumdan çektiği..

  Hangi kurumda benzer bir sınav ücreti bu fiyata?
  Hangi kurum benzer sınavı hafta içi yapıyor?
  Bu sınav bahanesiyle bizler üzerinden bir sermaye kapısı mı amaçlanıyor?
  Sınav merkezi başka kurumlara taşere mi edilecek?

  Lütfen Bizimle bu şekilde uğraşmayın. Bırakın bizi işimize odaklanalım. Acaba bugün ne zorluk çıkacak demekten yoruldum.

  Bir eksiklik veya bir güncelleme yapılacaksa sektör paydaşlarıyla artısı eksisi önü arkası konuşulsun ve alınan kararın kamoyuna mantıklı bir izahı olsun. Yarım yamalak genelgeler ile bizleri mağdur ediyorsun. Bunun yerine 40 kere ölç 1 kere biç mantıği ile hareket etmek daha isabetli olacaktır.

 2. Koca shgm nin düştüğü hale bak cidden yazık yaaa.
  Yahu senin YDS veya ielts gibi sınavı kabul etmemenin mantığı nedir?
  Yapacağın sınavı havacılık dilinde yapmayacağın da bariz. YDS ile aynı formatta sınav yapıp YDS yi kabul etmemek nasıl bir akıl tutulmasıdir?
  Cimere şikayet edilmesi durumunda bundan geri adım atılacagina inanıyorum

 3. 2 hafta önce

  Shgm nin yapacağı sınav ösym nin yds sinden yada tüm dünyada geçerliliği olan toefl ielts den daha mı seçici imiş.İnsanlarla alay eder gibi talimatlar çıkarmak yerine sektörün büyük yaralarına çare bulması gereken shgm hem kendi enerjisini hem de insanların enerjisini boşa harcıyor

19 Yorum

 1. 1 hafta önce

  Shgm yönetmeliklerini duyan EASA ve FAA yönetimleri şaşırtan shgm yönetimini tebrik ediyorum.
  Yahu bu işe yaramaz kadroyu shgm ye kim musallat etti?
  Siz geçiş sürecine gelen herkesi doğrayıp geçtiniz yok kabincisin yok yapısalcısın falan gibi triplere hangi kafayla giriyorsunuz anlayan beri gele.
  Siz Easa kurallarını uygulayın yeter kendi ülkesinde çalışamayacak hale getirdiniz ama aynı belgeler ile easa lisanslanıp tipi ile birlikte dünyanın her yerinde çalışabiliyor. Ama kendi ülkesinde çalışamıyor böyle şey nerede görülmüş?
  Siz yapmış olduğunuz genelgeleri geri çekip kazanılmış hakları yok saymadan sektör temsilcileriyle yapınız.
  Mümkünse Easa kurallarını baz alınız üzerine yorumu kendi başınıza yorum dahi yapmayınız bu işlerden anlamadığınız aşikar
  Teknisyenler ile uğraşmaktan vazgeçiniz.

  Cevapla
 2. 1 hafta önce

  Yds ve eyds bizim simavlarimiza denk degil . Teams 950 tl idi en son kapadokya 600 easa modulu satan ceminki 600 tl.

  Cevapla
 3. 1 hafta önce

  Beyler çakma modul sinavlarina sinav basi 300 euro verdiniz. 1400tl kac euro allah aski 50 bile degil.
  Noldu bazilarinin zoruna mi gitti ? 11.000 tl gecme garantili kursa paraciklari verirken sikinti yoktu simdi mi pahali geldi 😂

 4. 1 hafta önce

  Neden bir tek teknisyen sürekli dil sınavına giriyor

 5. 2 hafta önce

  Görünen oki SHGM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN yeni bir gelir yöntemi arayışı içinde olduğunu düşündürüyor. Bu yine daha önceki aldığı haksız kararlara yeni bir örnek olacak.

  Korkarımki bunun sonu yok her yeni karar bir öncekini kararı insanlara mumla hatırlatacak.

  “Stalin’in tavuğu” adı hikayeyi bu zihniyet değişinceye kadar yaşamaya devam edeceğiz.

  Saygılarımla

 6. 2 hafta önce

  utanç verici bir zorbalık . En çok da ülkem adına utanıyorum , yazıklar olsun

 7. 2 hafta önce

  Sürekli yeni lisans alanlara ek olarak sınav vb.isteniyor fakat eski SHGM lisansı olanların bir kısmı sınava bile girmedi yada çok daha basit değerlendirmelerden geçti ama nedense son 7 yıla takınılmış

 8. 2 hafta önce

  Bravo devletin kurumu olan shgm yıllardır tanıdığı yine devletin kurumu ÖSYM tarafından yapılan sınavı artık tanımamakta, üstüne üstelik sınavı kendim yapacağım diyerek 1400 TL gibi hiçbir akla mantığa sığmayan bir fiyat biçmistir.Gerçekten bravo

 9. 2 hafta önce

  En azından ingilizcesi olmayan 5000 tl verip geçemeyecek

 10. 2 hafta önce

  SHGM kendi döner sermayesine katkıda bulunmak için düşüncesizce kararlar alıyor. Döner sermayelerini kaynak bulup üstlerinden yıldızlı aferim almak çabasındalar. Sivil havacılığın önünü açarak hizmet etmek görevlerini yok gibi görüyorlar. Hep böyle idiler ve böyle olmaya devam edecekler. Çok yazık.

 11. 2 hafta önce

  Kazanılmış haklarımızı yediniz şimdi de alın terimize göz diktiniz

 12. sömürü düzeni! düşün artık şu vatandaşın yakasından kardeşim 10 birim brüt maaşım var, yarısı her ay devlete gidiyor zaten! kim veriyorsa bu ücretin 1400 tl olması gerektiği kararını, ona saygılarımızı sunuyoruz!

 13. 2 hafta önce

  Bence, dünyanın hiç bir otoritesinde zorunluluğu olmayan, İngilizce veya her hangi bir dil sınavını, bu sınav yapılmalı diye dayatantaların geçmesini sağlamak da gerekli. Bunu Teknik personelden istiyorsa, kendilerinin de konuya yeterince hakim olması gerekir. Kaldı ki dil konusu otoritenin değil, eğitim kurumlarının sorunudur. Böyle bir rezalet dünyanın başka bir yerinde yok. Bir İtalyan, Fransız veya Alman otoritesinde araştırsınlar bakalım kaç kişi bir İngilizce sınavına girmek zorunda kalmış…

 14. Koca shgm nin düştüğü hale bak cidden yazık yaaa.
  Yahu senin YDS veya ielts gibi sınavı kabul etmemenin mantığı nedir?
  Yapacağın sınavı havacılık dilinde yapmayacağın da bariz. YDS ile aynı formatta sınav yapıp YDS yi kabul etmemek nasıl bir akıl tutulmasıdir?
  Cimere şikayet edilmesi durumunda bundan geri adım atılacagina inanıyorum

 15. 2 hafta önce

  Shgm nin yapacağı sınav ösym nin yds sinden yada tüm dünyada geçerliliği olan toefl ielts den daha mı seçici imiş.İnsanlarla alay eder gibi talimatlar çıkarmak yerine sektörün büyük yaralarına çare bulması gereken shgm hem kendi enerjisini hem de insanların enerjisini boşa harcıyor

 16. 2 hafta önce

  ingilizcenin havacılığın en önemli taşlarından biri olduğunu belirtmekle birlikte, diğer çalışanları mühendisler pilotlar kabin memurları tekrarlı dil sınavına girmezken teknisyenler için niçin bu zorunludur

 17. 2 hafta önce

  Bitsin artık bu para olayları, bu nasil bir fiyat böyle , diğer resmi kurumların fiyatı ortada biraz makul olun lütfen Sn.@SHGM

 18. 2 hafta önce

  Bu kurumun aldığı kararları anlamak çok zor. Neden ve hangi amaçla yaptığının aklayatar bir izahı yok..yaptım oldu şeklinde ilerliyor. Önününü arkasını hesap eden bir kadro ile çalıştığını düşünmüyorum.

  Yıllarca modül sınavı yapama millete işkence çektir ..başka şirketlere yetki ver denetlemen gerekirken denetleme işini yapma sonra hepsini zan altında bırak hepsini yok say . Dil puanı ile uğraş Yds olur de sonra ona da olmaz de. başka şirketlerin dil sınav yetkisini durdur ve onu da tekeline al. Yani bravo ne yaptı etti ortalığı bulandırdi ve yine lisanlı personel ile uğraşacak bir yer açtı kendine..veee şaaak 1400 tl. nedir bu yetkili personelin bu kurumdan çektiği..

  Hangi kurumda benzer bir sınav ücreti bu fiyata?
  Hangi kurum benzer sınavı hafta içi yapıyor?
  Bu sınav bahanesiyle bizler üzerinden bir sermaye kapısı mı amaçlanıyor?
  Sınav merkezi başka kurumlara taşere mi edilecek?

  Lütfen Bizimle bu şekilde uğraşmayın. Bırakın bizi işimize odaklanalım. Acaba bugün ne zorluk çıkacak demekten yoruldum.

  Bir eksiklik veya bir güncelleme yapılacaksa sektör paydaşlarıyla artısı eksisi önü arkası konuşulsun ve alınan kararın kamoyuna mantıklı bir izahı olsun. Yarım yamalak genelgeler ile bizleri mağdur ediyorsun. Bunun yerine 40 kere ölç 1 kere biç mantıği ile hareket etmek daha isabetli olacaktır.

 19. Döner sermaye lazımsa demek ki