featured

United Airlines, Boeing 777 uçaklarının dönüşünü erteliyor

 

United Airlines, geçen yıl Denver üzerinde arıza yapan ve yere enkaz döken uçakla aynı motorlara sahip Boeing 777 uçaklarının hizmete dönüşünü erteliyor.

Pratt & Whitney 4000 motorlarına sahip düzinelerce uçak, 2021 Şubat ayındaki olaydan sonra yere indirildi. Olay uçak B777, Honolulu-Hawaii’ye gidiyordu, ancak uçuşta sağ motoru dağılınca kalktığı havaalanına geri dönmek zorunda kaldı. Uçaktan motor parçaları düştü. Yerde herhangi bir yaralanma veya maddi hasar bildirilmedi.

United, pilotlara Cuma günü dağıtılan ve CNBC tarafından görülen bir notta, “PW777 uçaklarımızın aktif hizmete dönüşündeki gecikme nedeniyle, Mayıs ayı uçuş programı bu uçakların eksikliğini hesaba katacak şekilde yeniden yapılandırılıyor” dedi.

CNBC, 52 adet United uçağının Pratt & Whitney 4000 motorlarına sahip olduğunu bildirdi. Uçağın en az 12 Mayıs’a kadar geri dönmesi pek mümkün değil.

United, yaptığı açıklamada, “Bu uçakları güvenli bir şekilde yakında hizmete döndürmek için Boeing, Pratt & Whitney ve FAA ile yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz ve mevcut planımız onların Mayıs ayının ikinci yarısında hizmete geri dönmelerine izin verecek” dedi.

FAA geçen ay bu motorlardaki fan pallerinin denetimlerini artırmak için bazı güvenlik direktifleri yayınladı. Bu direktifler 15 Nisan’da yürürlüğe giriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir