United Airlines B737-800'ün uçuş sırasında bir panel koparak düştü

United Airlines B737-800’ün uçuş sırasında bir panel koparak düştü

Amerikan havacılık devi Boeing’in ürettiği yolcu uçaklarında yaşanan sorunlar, endişe verici bir şekilde devam ediyor. Önceki gün, ABD’nin San Francisco kentinden Medford’daki Rogue Valley Havalimanı’na uçan Boeing 737-800 tipi bir uçakta dış panellerden birinin düştüğü tespit edildi. Neyse ki, 139 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu uçak, sorunsuz bir şekilde iniş yapmayı başardı. Eksiklik, bir sonraki uçuş için yapılan rutin kontrol sırasında fark edildi.

Bu olay, son zamanlarda Boeing uçaklarıyla ilgili yaşanan diğer sorunlarla birlikte kaygıları artırdı. Özellikle hafta içinde Avustralya’nın Sydney kentinden Yeni Zelanda’ya uçan LATAM havayollarına ait bir uçakta pilot kontrolünün kaybedilmesi ve yaşanan türbülans sonucu 12 kişinin hastanelik olması, endişeleri artıran bir başka olaydı. Bu tür olaylar, havayolu sektöründe güvenlik endişelerini gündeme getiriyor.

Bu son olay, daha önce de Boeing uçaklarıyla ilgili çeşitli teknik sorunlar yaşandığını hatırlatıyor. Örneğin, Ocak ayında Alaska Havayolları’na ait bir Boeing Max 9 tipi uçakta acil çıkış kapısının kopması gibi ciddi vakalar yaşanmıştı. Bu tür olaylar, havayolu endüstrisinin güvenlik standartlarına dair sorgulanmasına neden oluyor.

Boeing, yaşanan bu tür olaylarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini ve güvenlik önlemlerinin artırılması için çalışmalar yaptıklarını belirtiyor. Ancak, bu olaylar havacılık endüstrisinde güvenilirlik ve güvenlik konularının daha da önemli hale gelmesine neden oluyor. Havayolu şirketleri ve havacılık otoriteleri, yolcu güvenliğini sağlamak adına gereken adımları atmaya devam ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir