Ulaştırma Bakanlığı denetleme iddialarını yalanladı

Ulaştırma Bakanlığı denetleme iddialarını yalanladı

Bakanlık yaptığı açıklamada İstanbul Havalimanı ile ilgili iddiaların doğru olmadığını belirtirken, “İstanbul Havalimanı’na yönelik gazetecilik etiğine sığmayan asılsız iddialarla olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmakta” ifadeleri kullanıldı.

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Havalimanı’nda güvenlik zaafiyeti olduğuna yönelik iddialara yanıt verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün İstanbul Havalimanı’nı güvenlik zaafiyetleri yönünde incelemeye aldığı iddiaları asılsızdır. İstanbul Havalimanı’na yönelik gazetecilik etiğine sığmayan asılsız iddialarla olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmakta” ifadeleri kullanıldı.

Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi sitesinden yayınladığı açıklamada Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)’nün İstanbul Havalimanı’nı güvenlik zaafiyetleri çerçevesinde incelemeye aldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğu vurgulanırken İstanbul Havalimanı projesine yönelik eleştirilerin haksız olduğu ifade edildi. Bakanlık açıklamasında Türkiye’deki havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler, Atatürk Havalimanı yerine İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesinin nedenleri üzerinde duruldu.

‘İSTANBUL HAVALİMANI’NDA GÜVENLİK ZAAFİYETİ İDDİASI ASILSIZ’

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Türkiye’de denetimler yaptığını belirten açıklamada “haberlerde iddia edildiğinin aksine ICAO’nun, denetimler sonucunda bir havaalanını kapatma, operasyonları kısmen veya tamamen durdurma, bir ülkeye idari yaptırım veya ceza uygulama yetkisi bulunmamaktadır” denildi.

Açıklamada ICAO tarafından yapılan son denetimde “Türkiye’nin uyumluluk oranı yüksek olduğu için 6 yıl aradan sonra tekrar ICAO tarafından denetlenecektir” denildi.

Açıklamada ayrıca Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) İstanbul Havalimanı’nı incelemeye aldığı ve denetleyeceği iddiaların da doğru olmadığı belirtildi.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Bakanlık da tam doğruları söylemiyor. ICAO’nun illa ki periyodik denetleme yapması gerekmiyor. Spontane, ya da İstanbul Havalimanı gibi gerçekten büyük bir tesisi önceden inceleme (resmi denetleme olmasa bile…) hakları var. “Ben yaptım, olduyla” olmuyor bu işler! IST da böyle bir denetlemeden SHGM eliyle geçti; zira SHGM ICAO’nun akredite temsilcisi durumunda. Ama bana inanın, ICAO’nun kendisi gelip denetleme yapsa idi 29 Ekim 2018’de bu açılış kesinlikle olamazdı. Örnek: Tayland Bangkok’ta şu ismini telaffuz edemediğimiz ana uluslararası havalimanı var ya — ICAO açılışa yakın bir tarihte gelmiş ve “bu halde açamazsınız!” demiş. Nedeni komik gelebilir: Bazı yerlerde (her yerde değil), Erkekler WC’sinin… Devamını oku »

havagazı

Madem iftira dava açın o zaman niye açmıyorsunuz?