Ukraynalı pilotlar, F-16 savaş uçakları ile uçmaya başladı

Ukraynalı pilotlar, F-16 savaş uçakları ile uçmaya başladı

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın 26 Aralık 2023 tarihli son güncellemesinde Ukraynalı pilotların, F-16 savaş uçaklarını kullanmak üzere Danimarka’da ileri düzey bir eğitim programına aktif olarak katıldıkları bildirildi. Bu gelişme, Birleşik Krallık’ta temel bir eğitim programını tamamlamalarının ardından geldi.

Army Recognition tarafından yapılan habere göre bu girişim, NATO üyeleri Danimarka ve Hollanda’nın öncülük ettiği Ukrayna’nın Rusya ile devam eden çatışması sırasında hava kuvvetleri yeteneklerini artırmaya yönelik daha geniş bir koalisyon çabasının önemli bir parçasını oluşturuyor.

Ağustos 2023’te başlayan eğitim programı, ilk olarak Birleşik Krallık’ta İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) kolaylaştırıcılığında havacılığa özel İngilizce eğitimi alan 16 Ukraynalı pilotu kapsıyor. Bu temel eğitim, pilotları daha ileri eğitim aşamalarına hazırlamak ve uluslararası koalisyon içinde etkili iletişim sağlamak açısından çok önemliydi.

İngiltere’de dil ve temel uçuş eğitimini tamamlayan pilotlar, F-16’ya özel eğitim için Danimarka’ya geçti. Bu aşama Hollanda’nın 22 Aralık 2023’te açıkladığı askeri yardım paketinin önemli bir bileşeni olan F-16 savaş uçaklarının operasyonel yönlerine ilişkin kapsamlı dersler içermesi açısından kritik önem taşıyor. Bu bağlamda Hollanda, 18 adet F-16’nın Hollanda’ya teslim edildiğini doğrulamıştı.

Eğitim programı sadece pilotlarla sınırlı değil. Bunların yanı sıra çok sayıda Ukraynalı uçak teknisyeni de F-16  savaş uçaklarının bakımı ve desteklenmesi için temel bir beceri olan, mühendisliğe özel hazırlanmış İngilizce dil eğitimi alıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı tedarikini onaylamıştı. ABD Savunma Bakanlığı da onayın akabinde Ukraynalı pilotlara F-16 savaş uçaklarını etkin kullanabilmeleri ve bunun için ihtiyaç duyacakları yetenekleri kazanmaları amacıyla eğitim vermeye başlanılacağını duyurmuştu.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder, 21 Eylül 2023 tarihinde düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Ukrayna’ya özellikle de Ukraynalı pilotlar için özel F-16 savaş uçağı eğitim programları aracılığıyla devam eden desteğini vurgulamıştı. Daha sonraki süreçte ise İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı tedarik edilmesine yardımcı olmak üzere “uluslararası koalisyon” kurulması konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir