Ukrayna İHA'ları, Rusya'nın Uçak Fabrikasını Vurdu

Ukrayna İHA’ları, Rusya’nın Uçak Fabrikasını Vurdu

Ukrayna’nın, Rusya’da Tu-22M ve Tu-160M bombardıman uçaklarının üretildiği fabrikaya düzenlediği saldırıya ilişkin detaylar ortaya çıktı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü’nden bir kaynağın RBK-Ukrayina haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, Ukrayna’nın insansız hava araçları (İHA) tarafından Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bulunan Gorbunov Uçak Fabrikası vuruldu. Saldırıda, fabrikada Tu-22M ve Tu-160M bombardıman uçaklarının üretildiği ve tamir edildiği ifade edildi.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, 17 Nisan’da saat 10.00 civarında uçak fabrikasında patlama meydana geldi. Bu patlamadan kısa bir süre önce bölgede hava saldırısı uyarısı yapıldığı da belirtildi. Ayrıca, Kazan, Nijnekamsk ve Nijniy Novgorod havalimanlarının faaliyetleri durduruldu.

Gorbunov Kazan Havacılık Üretim Sanayi Birliği, Tupolev Tasarım Bürosu Holdingin bir parçası olarak faaliyet gösteren bir Rus havacılık kuruluşudur. Bu fabrikada, başta Tu-22M ve Tu-160M olmak üzere Rusya’nın Ukrayna’ya füze saldırıları gerçekleştirmek için kullandığı bombardıman uçakları üretilip onarılıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir