featured

 Uçuşta kulak ağrısı neden olur, gidermek için neler yapılabilir?

 

Hava yoluyla seyahat ederken, birinin kulak ağrısından şikayet ettiğini duymak nadir değildir. Kulak sorunları uçuş sırasında herkesi etkileyebilir. Bu yazımda kulak ağrısının nedenlerini ve bir sonraki uçuşunuzda deneyebileceğiniz bazı çözümleri açıklayacağım.

Modern uçaklar bir mühendislik ve teknoloji harikasıdır. Yüzlerce yolcuyu anormal hiçbir şey hissettirmeden yerden 30.000-40.000 feet (10.000 metre ve üzerinde) yüksekte uçurmak gerçekten de inanılması zor bir başarıdır.

Uçaktaki herkesin rahat ve konforlu bir yolculuk yapmasını sağlamak için kabine yapay olarak basınç uygulanır. Kabin basınçlandırması, oldukça karmaşık bir sistem olmasına rağmen, basitçe söylersem; “yüksek irtifalarda uçmayı mümkün kılmak için iklimlendirilmiş havanın uçağın içine kontrollü bir şekilde pompalanmasıdır” diyebilirim. Bununla birlikte, bazı insanlar için yerdeki doğal atmosferik basınçtan yapay basınçlandırmaya geçiş tam olarak pürüzsüz olmayabilir.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ iKulak Tikaci 1Kabinin basınçlandırılması, iç kulak ile çevresindeki bölge arasında basınç farkına neden olur. Bu basınç farkı genellikle herhangi bir soruna yol açmazken, asıl sorun bu basınç farkının oluşma hızından kaynaklanır. Uçak kalktıktan sonra irtifa almak için tırmanırken dakikada ortalama 2000 feet’i aşan hızlarda irtifa kazanır. İşte bu hızlı irtifa değişikliği, kulaklarımızın içindeki ve dışındaki basınçların aynı hızda eşitlenmesini zorlaştırır.

Kabin basıncı, yolcular için uygun kalmasını sağlamak için otomatik elektronik kontrollü basınçlandırma sistemi iyi bir görev yapar. Sistem, uçağın irtifa kazanımıyla doğru orantılı olarak çalışır. Sistem gerçekte, uçak daha kalkışa başlarken pistten kalkmadan önce, kabine basınç vermeye başlar.

Kulağın içindeki basınçla dışındaki basınç farkı çok fazla olduğunda, kulak zarlarınızda oluşan strese bağlı olarak rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Bu durumun tıbbi terimi Kulak Barotravması’dır. Sadece uçuşta değil, uzun ve dik bir yokuşta aracımızı yokuş aşağıya yüksek hızda sürmemiz (hızlı irtifa kaybı), hafif bir kulak barotravması yaşamamıza neden olabilir.

Uçuşlarda oluşan kulak ağrısı, kulağınız çevredeki ortama göre basıncı eşitleme imkanına sahip olduğunda ortadan kalkacaktır. Ağrıyı gidermek veya azaltmak için yapabilecek bazı şeyler var.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ airplane ear 1 Yutma-yutkunma; kulak ağrısını doğal olarak azaltmak için en iyi çözümdür. Yutkunma iç kulağa, dolayısı ile kulak zarına hava basıncı sağlanması basıncın eşitlenmesini kolaylaştırır. Bu yutkunma süreci genellikle istem dışı, siz farkında olmadan oluşur. Ancak, basınçtaki hızlı değişikliklerle başa çıkabilmek için yutkunmanın hızlandırılması gerekir. Tırmanma ve alçalma sırasında çiklet çiğnemek veya şeker emmek yardımcı olabilir. Bazı havayolları kalkış öncesi yolculara küçük emilecek şeker dağıtmasının nedeni budur. Eczanelerden satın alabileceğiniz, kulağı iyice tıkayan lastik/silikon kulak tıkaçlarının kullanılması da bazılarına yardımcı olabilir.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Ucusta Kulak Agrisi 1Valsalva Manevrası; uçuşta oluşan kulak ağrısını hafifletmenin başka bir etkili yoludur. Bu yöntem, ağzınız kapalı, burnunuzu parmaklarınız arasında sıkıştırarak kapatıp, sanki burnunuzdan hava üflermişiniz gibi, orta kuvvette bir havayı dışarı vermeye zorlamaktır. Ağız ve burun kapalı olduğu için, dışarıya çıkmayan hava, östaki borusu aracılığıyla orta kulağa pozitif hava basıncı verir. Bunun dışında çenenizi esnetmek veya öne doğru uzatarak germek de iç kulakta sıkışan havayı serbest bırakarak rahatlamaya yardımcı olabilir.

Ancak, uçuşta kulak ağrınız dayanılmaz derecede fazla oluyorsa, uçmadan önce durumunuzu bir tıp uzmanıyla görüşmenizi öneririm.

Sağlıklı uçuşlar

Erhan İnanç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir