UÇAK TEKNİSYENLERİ VE DİĞER LİSANSLI ÇALIŞANLARIN DİKKATİNE! …

UÇAK TEKNİSYENLERİ VE DİĞER LİSANSLI ÇALIŞANLARIN DİKKATİNE! …

AKP ekonomi alanında yasal değişiklikler öngören 71 maddelik kanun teklifini TBMM’ye sundu.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Kanun teklifimizle alakalı bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum; İl Bank Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri, bu teklifle İl Bank’a yetki vermeyi düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olması ve finansman sağlaması için İl Bank’a yetki verilmesi kanun teklifi içerisinde bulunmaktadır” dedi ve ekledi:

“Pol-san biliyorsunuz emniyet memurlarının sandığı, yeni gelen memurların da buraya katılımını zorunlu hale getirilmesini teklif ediyoruz.”

Kanun teklifinde yer alan diğer değişiklikler ise şöyle:

  • İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında kolaylık sağlanarak devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumunun ortadan kaldırılması ve işsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün prim ödeme şartı hizmet akdine tabi olma haline dönüşmesi,
  • Yaşlılık/malullük/ölüm aylığı almakta olan emeklilere ve hak sahiplerine ödenen aylıklar için 1.000 TL’lik alt sınır belirlenmesi,
  • Bebek sütlerinde ve şalgamda ÖTV kaldırılması,
  • Konut hesabına katılanlara devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılması,
  • Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış personele yapılan aylık ücret ödemelerinin gerçek safi değerinin %70’inin gelir vergisinden istisna edilmesi,
  • Kira bedelinin belirlenmesinde tüketici fiyat endeksinin (TÜFE ) artış oranı olarak belirlenmesi öngörülüyor.

MADDE 4– Madde ile, kamu kurum ve kuruluşları hariç Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına teşvik gayesiyle ödenen tazminatlara yönelik 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 29 uncu maddesinde yer alan istisna, uygulamaya yönelik bazı tereddütlerin giderilmesini teminen, aynı Kanunun 23 üncü maddesinde ücret istisnası olarak yeniden düzenlenmektedir. Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış  personele yapılan aylık ücret ödemelerinin gerçek safi değerinin %70’i gelir vergisinden istisna edilmektedir. Ücretin gerçek safi değeri, işveren tarafından verilen para ve aymlarla sağlanan menfaatler toplamından, Gelir Vergisi Kanununun 63 üncü maddesinde sayılan indirimler düşüldükten sonra kalan, gelir vergisine esas olan miktardır. Madde ile ayrıca, mevcut istisna oranını %100’e kadar artırma ve sıfıra kadar indirme yetkisi Cumhurbaşkanına verilmektedir.

NOT/ Bildiğiniz üzere, 2005 yılında bu maddenin bir benzeri madde gereği Maliye bakanlığını dava etmiş ve iş tazminatlarından vergi kesilmemesi gerektiğini savunarak mahkemeyi kazanmanın yanı sıra Danıştay’da onaylatmış ve 5 sene geriye dönük (kanun gereği alacaklar beş sene geriye dönük olabiliyor) iş tazminatımın vergilerini geri almıştım. Bu davayı kazanmam dan sonra, tüm uçak teknisyenleri benim kazandığım bu davayı emsal göstererek 177 Trilyon(bugün için milyon) TL yi hazineden geri almış ve bu dava sonucunda da bir sekide iş akdime son verilmişti.

Bu ödemeden sonra, kanunda bulduğum açığı,maliye bakanlığı  ilgili kanun maddesini değiştirerek uçak teknisyenlerini bu kanun dışına çıkartmış ve uçak teknisyenin önü kesilmişti. 
Şimdi görülüyor ki eski kanun bir başka şekli yeniden gündeme getiriliyor.

Hayırlısı diyelim…

Bu Aksam Airlinehaber’in youtube kanalından saat 21 de konuya detaylı açıklık getirmeye çalışacağım.

Geri

37
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Vergi

Brüt maaş uzerınden anlaşma yaptıysanız sıkıntı, fakat net maaş uzerınde anlaşma yaptıysanız vergı artırımı sızı degıl ısverenı bağlar.

Tech 99

Bi yolunu bulur ne yapar yapar tekniğe vermezler

Oooo

Gökten para yağsa teknisyenin gözüne hidrolik kaçar. Boşuna sevinmeyelim
..

Teknisyenin umudusun

Sefa abi sen zamanında tüm ama tüm şirkete vergi muafiyeti aldırdın hatta yetmedi geçmişe dönükte aldırdın. Herkes sana duacı. Ama malesef kalıcı olmadı bu değişiklik. Eğer bu teklife de teknisyenleri ekletirsen 1000 sene geçse unutulmazsın. Bu işi yapsan yapsan sen yaparsın abi.

Doğrular ve yanlışlar

Teknisyenler bu taslakta bişey çıkmaz , duty on flight ifadesi tüm regulationlarda var maalesef otoritelerin gözünde uçuşa katilsaniz da havada bir göreviniz yok. Buna istinaden ne bunun gibi bir muafiyetten nede ftl’den yararlanamazsiniz. Oradaki sertifikalandırma personel ifadesi siz değilsiniz.

Atmadan önce bilelim

Canım biz Certified Staff olarak geçiyoruz. Direkt olarak sertifikalı personeliz ve yetkimizi sivil havacılıktan alıyoruz. O uçakları sefere verirken kafamıza göre mi veriyoruz sanıyorsun? TR.145.001 yetki numarası ile onaylıyoruz. Hangi bölümdesin bilemem ama pilot lisanslı teknisyen ve dispacther dışında havacılık camiasında lisanslı yetkili personel yoktur

Doğrular ve yanlışlar

Atma falan yok birader kanunda ifade net uçuşta görev, senin tekrar etmen uçuş öncesinde yada bekle nede olsa bu geçer yürürlüğe girer o zaman yaşa ve öğren

Tespit -4

Mevcut durumdakilerin hakları korunuyor. Yani pilot ve hosteslerin gelirinin %30 una vergi gelmeyecek.(Bkz. https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-1369.pdf bulunan 5. madde ). Mevcut kanunun 29. maddesinin kapsamı genişletilerek, Gelir vergisi kanunun 23. maddesine eklenecek.

Tespit -3

GELİR VERGİSİ KANUNU-http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.4.193.pdf
TBMM BAŞKANLIĞINA SUNULAN KANUN TEKLİFİ-https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-1369.pdf

tespit-3 e istinaden

yapmış olduğunuz tespitlerden yapmamız gereken çıkarım nedir ? ve ikinci linkte verdiğiniz teklifin, genel gerekçe kısmının ilk paragrafını ve 4. 5. maddelerini okuduğumda değiştirilmesi öngörülen şey “rakamlar” ve de “sertifikalandırılmış kabin memurları” ibaresi…bu ibarenin geçtiği fıkrayı kanunun halihazırda geçerli 29. maddeden çıkarıp “…sivil havacılıkta görevli pilot ve sertifikalandırılmış personele yapılan aylık ücret …” şeklinde 23. maddede yeniden düzenlemek gibi bişey sanırım yapılması öngörülen şey…

Tespit -2

… mevcut istisna şeklini aynen koruyacak şeklide değiştirilmektedir.

Tespit -1

Keşke ekran görüntüsü alabilsem. Ama sanırım yazılanı anlayamadınız. Bugün Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Değişikliği Teklifinin 4. maddesi ne göre, Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. maddesindeki istisna, uygulamadaki tereddütlerin giderilmesinin teminen, yani değiştirilerek aynı kanunda yer alan 23. madde nin içinde yeralacak. Kanun Değişikliği Teklifinin 5. maddesine göre, Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. maddesindeki (Değişik bentler 2, 3, 4 : 24/12/1980-2361/20 md.) 2. Subay,astsubay, erbaş ve erlere ve Ordu hizmetinde bulunan sivil makinistlere, uçuş, dalış gibi hizmetleri dolayısıyla verilen tazminatlar, gündelikler, ikramiyeler, zamlar ile Türk Hava Kurumu veya kanuni veya iş merkezi Türkiye’de bulunan müesseselerde uçuş maksadıyla görevlendirilen, hava aracının sevk ve idaresiyle… Devamını oku »

bence

mevcut durumda pilot ve hostesler vergiden muaf. buda demek oluyor ki pilot ve hosteslere yüzde 30 vergi geliyor.buna bağlı olarak uçuşa katılan teknisyenin uçuş saat birim fiyatınada yüzde 30 vergi gelme ihtimali var.