Uçak Kazasından Kurtulmanızı Sağlayacak Kapsül

Uçak Kazasından Kurtulmanızı Sağlayacak Kapsül

Uçak kazlarının oluşma riski çok az olsa da, kurtulma şansı da bir o kadar azdır. Uçak kazaları olduğunda büyük bir feleket gerçekleşiyor. Hayatta kalan yolcular ise mücize eseri hayatta kalıyor. Ukraynalı mühendis Vladimir Tatarenko ise tüm yolcuların bir kazada hayatta kalmasını sağlayacak bir sitem geliştirdi.

Şimdilik konsept aşamasında olan projede yolcu kabininin tamamı bir kapsülden oluşuyor. Tehlike anında ilgili tuşa basılarak kapsülün uçaktan fırlatılması sağlanıyor. Kapsül uçaktan ayrıldıktan sonra hemen paraşüt aktif hale geliyor. Yere yaklaşıldığı yakınlık sensörü ile algılanıyor ve yavaşlatıcı roket motorlar devreye giriyor. Eğer kapsül denize veya okyanusa doğru düşerse yanda bulunan balonlar şişiyor ve kapsülün suyun üzerinde kalması mümkün oluyor. Teknolojinin yolcu uçaklarında kullanılabilmesi için kapsülün karbon fiberden üretileceği ve böylece daha hafif olacağı da söylenenler arasında.

Hayat kurtaracak bu teknolojinin gerçeğe dönüşmesinin önünde maalesef halen birkaç ufak pürüz bulunuyor. Kapsülün yapısı gereği koltuk sayısı normale göre daha da azalıyor. Bu da uçak firmalarının söz konusu fikre sıcak bakmasının önüne geçiyor. Ayrıca sistem yakıt tüketimini de artırıyor ve ek bir maliyet oluşturuyor. Geliştirilen bu teknolojinin söz konusu sorunları atlatıp nasıl uçaklardaki yerini alacağı ise merak konusu.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments